Magazyn automatyczny

 

Automatyzacja stanowi nieunikniony etap rozwoju wszystkich elementów łańcucha dostaw, w tym także magazynów. Ten fakt jest już powszechnie dostrzegany w polskich przedsiębiorstwach. Zgodnie z ubiegłorocznym badaniem PMR Consulting & Research, przeprowadzonym wśród firm zatrudniających powyżej 250 pracowników, automatyzacja będzie najważniejszym trendem w magazynach w ciągu najbliższych kilku lat.

Dlatego dzisiaj przedsiębiorstwa nie zastanawiają się „czy”, ale „kiedy” wykonać krok w stronę magazynu automatycznego. Jak dotąd można zaobserwować, że automatyzacja postępuje szczególnie szybko wśród firm z takich branż jak:

  • e-commerce
  • spożywcza
  • wysokich technologii
  • farmaceutyczna

Bez względu na sektor, wspólnymi celami dla automatyzacji jest obniżenie kosztów magazynowania, optymalizacja procesów i usprawnienie przepływu artykułów. Do zalet tego rozwiązania, należą między innymi:

  • Szybsza realizacja zleceń
  • Mniejsza ilość błędów
  • Mniejsza ilości kadry potrzebnej do obsługi magazynu – argument o tyle istotny, że już dzisiaj zawód magazyniera/operatora wózka widłowego należy do najbardziej deficytowych. Z drugiej strony, jak pokazują choćby badania Cushman & Wakefield (Marketbeat – rynek magazynowy w Polsce 2017), mamy do czynienia z gwałtownym rozwojem powierzchni magazynowych w Polsce (ok. 20% w skali roku), a co za tym idzie, coraz silniejszą presją na wzrost płac. Inwestycja w rozwiązania automatyczne, zabezpiecza przedsiębiorstwo przed tym zagrożeniem.
  • Większe bezpieczeństwo pracy – mniejsza/zerowa liczba pracowników na stanowiskach o podwyższonym ryzyku
  • Prostsze zarządzanie – dzięki uproszczeniu procesów, zawiadywanie magazynem automatycznym wymaga mniejszego nakładu pracy zarządczej

Potrzeba automatyzacji, może również wynikać z konieczności sprostania narzuconym przez rynek normom czasu dostawy, lub być bezpośrednim wymogiem klienta.

Wyzwania związane z magazynem automatycznym:

Z automatyzacją magazynu wiążą się również pewne trudności. Najczęściej podnoszoną kwestią, jest skala nakładów związanych z instalacją komponentów automatyki. Decyzja o zaangażowaniu środków jest jednak łatwiejsza, gdy weźmie się pod uwagę oszczędności, jakie te rozwiązania mogą przynieść na przestrzeni kolejnych lat.

Obawy w przedsiębiorstwach, budzą również potencjalne konsekwencje awarii układów automatyki lub obsługującego je systemu informatycznego. W przypadku magazynu opartego na pracy magazynierów, ciągłość funkcjonowania można zachować przechodząc tymczasowo na dokumentację papierową. W przypadku magazynu zautomatyzowanego, awaria może skutkować zatrzymaniem pracy aż do momentu jej usunięcia. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że współczesne systemy automatyki posiadają wiele zabezpieczeń, takich jak choćby dublowanie elementów o krytycznym znaczeniu. W związku z tym, obawy o awaryjność są często nieadekwatne do rzeczywistego stanu zagrożenia.

Magazyn cyfrowy

Samo zastosowanie rozwiązań automatyki w postaci przenośników, układnic i sterowników nie wystarczy. Do zarządzania nimi, niezbędne jest wykorzystanie oprogramowana, które pozwoli optymalizować i koordynować operacje magazynowe. Rolę tą pełni zestaw systemów MFC (Material Flow Control) i WMS (Warehouse Management System). Oprogramowanie MFC steruje ruchem urządzeń, a system wyższego rzędu WMS wydaje polecenia i optymalizuje procesy. Komunikacja pomiędzy systemami, odbywa się obecnie najczęściej poprzez bezpośrednią wymianę informacji między bazami danych.

Posiadają one większą elastyczność niż tradycyjne moduły systemu ERP, co pozwala na dostosowanie do różnorodnych, indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Ze względu na swój operacyjny charakter, systemy WMS doskonale sprawdzają się w zarządzaniu w czasie rzeczywistym, operując na bieżących i wiarygodnych informacjach pochodzących wprost z hali magazynowej.

Niezależne systemy WMS, posiadają jeszcze jedną istotną zaletę. Gdy system ERP obsługuje wiele obszarów w danej firmie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że rosnące potrzeby któregoś z działów wymuszą wymianę oprogramowania na rozwiązanie o większych możliwościach. System WMS pozwoli wówczas uchronić newralgiczny obszar jakim jest magazyn, od chaosu związanego z wymianą systemu ERP.

Inwestycja w automatyzację i cyfryzację magazynu, obliczona jest na zwrot w postaci niższych kosztów bieżących oraz podniesienia wydajności i jakości procesów. Niemniej nie tylko zwrot z inwestycji czy chęć dotrzymania kroku innym, skłania przedsiębiorstwa do przyjęcia tego rozwiązania. Niedobór siły roboczej lub wymagania klientów mogą sprawić, że automatyzacja dla wielu firm już dzisiaj jest niezbędnym warunkiem dalszego rozwoju.

 

Marek Wiązowski,

Specjalista ds. Content Marketingu

Quantum Qguar

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.