IFOY Award 2018 – oto najlepsi z najlepszych!

Uroczystość ogłoszenia zwycięzców IFOY Award od lat gwarantuje odpowiednio wysoki poziom emocji. Chociażby z tego powodu, iż rywalizacja jest zażarta, stawka jest zazwyczaj bardzo wyrównana, a kandydaci do ostatniej chwili trzymani są w niepewności. Podobnie było i tym razem – była radość, były też pewnie i rozczarowania, a wszystko to w trakcie gali, która odbyła się w maju w dniu inauguracji największych targów – CeMAT 2018 (część intralogistyczna) oraz Hannover Messe (część przemysłowa) w Hanowerze.

 

Proces wyłaniania zwycięzców IFOY Award 2018 (pełna nazwa konkursu to: International Intralogistics and Forklift Truck of the Year Award) jest zawsze czasochłonny i pracochłonny. I tak po blisko półrocznym okresie, jaki upłynął od momentu nominacji kandydatów, po dokonaniu selekcji tych, którzy mogli się znaleźć na tzw. krótkiej liście, a także po kilku wyczerpujących dniach praktycznych testów, który miał sprawdzić nominowane urządzenia, jury konkursu mogło wreszcie ogłosić swoją finalną decyzję.

I trzeba przyznać, że była to jedna z najtrudniejszych decyzji w dotychczasowej historii zmagań IFOY…

– Konkursowy audyt dobitnie pokazał, iż finaliści konkursu to firmy będące w zdecydowanej rynkowej czołówce. Szczególnie jeśli chodzi o obszar jakości, innowacyjności i praktyczności rozwiązań. I co ważne, mówimy tutaj o cechach nie tylko opisanych na papierze, ale również i o tych sprawdzonych w praktyce – mówi Anita Würmser, szefowa jury IFOY.

Niezależna decyzja międzynarodowego jury

Na początku bieżącego roku organizacja IFOY ogłosiła tak zwaną krótką listę urządzeń i rozwiązań nominowanych do tegorocznych nagród IFOY Award. Spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów wybraliśmy 12, którzy ostatecznie stanęli w szranki o tytuły najlepszych intralogistycznych rozwiązań i produktów.

Warto podkreślić, że zwycięzcy IFOY Award są wybierani przez niezależne międzynarodowe jury, składające się z grona redaktorów wiodących europejskich tytułów branżowych. Nasz kraj w jury reprezentuje redakcja „Warehouse Monitor” – więcej informacji na temat jurorów znaleźć można w ramce w dalszej części tekstu.

Z pewnością ten konkurs ma swoją renomę. Od 2013 r. IFOY Award jest bowiem punktem odniesienia dla oceny wydajności kosztowej i innowacyjności w sferze transportu wewnętrznego. Ze względu na wyspecjalizowaną wiedzę fachową nagroda jest uznawana za najważniejsze wyróżnienie w intralogistyce, związane z obszarem innowacyjności.

Teoria zawsze musi zostać sprawdzona w praktyce

W lutym nastąpił najistotniejszy etap rywalizacji, czyli IFOY Test. Grono jurorów, w którym od pierwszej edycji konkursu jest również przedstawiciel „Warehouse Monitor”, miało – jak co roku – trudne zadanie do wykonania. Osobiście przetestować nominowane urządzenia, porozmawiać z przedstawicielami firm finalistów i poznać całe spektrum istotnych danych – pomiarów przebiegów, szybkości wykonywania operacji, zużycia energii i innych konkretnych informacji, niezwykle ważnych dla finalnego użytkownika – managera logistyki, kierownika floty, ale też dla magazyniera i samych operatorów urządzeń. I finalnie – dokonać ocen.

Warto przypomnieć, że IFOY Award ocenia przede wszystkim innowacyjną jakość, technologię, design, ergonomię, wydajność, bezpieczeństwo i wpływ urządzeń na środowisko naturalne.

W tym roku test odbywał się w hali numer 13 zlokalizowanej na terenie wieloletniego partnera IFOY – targów CeMAT w Hanowerze. Był to zatem dobry wstęp przed majowym finałem, który nie tylko rozegrał się na terenie wystawy, ale był też istotną częścią jednej z największych na świecie przemysłowych imprez targowych.

W lutym owa hala numer 13 na blisko tydzień zmieniła się w profesjonalny tor testowy, na którym efektywnie i bezpiecznie można było (a nawet trzeba było) sprawdzić każde z nominowanych urządzeń. I tym razem mieliśmy nie tylko potężną bazę „twardych danych” wynikających z pomiarów, ale też mocne naukowe wsparcie – to IFOY Innovation Check, który jest przygotowywany przez specjalistów z Fraunhofer Institute for Material Flow and Logistics w Dortmundzie, przez ekspertów Chair of Technical Logistics na Uniwersytecie w Dreźnie oraz fachowców z Chair for Machine Elements and Technical Logistics na Uniwersytecie Helmuta Schmidta w Hamburgu. Te analizy przede wszystkim skupione są na jak najbardziej precyzyjnym określeniu wartości innowacyjnych.

Dopiero po tym etapie można było przystąpić do dyskusji o słabych i mocnych stronach kandydatów, a także poddać ich procesowi oceny. W efekcie tych wszystkich wymienionych działań wiosną mieliśmy skutek – listę zwycięzców, którzy zostali zaprezentowani w trakcie gali IFOY.

A kto zwyciężył?

Oto zwycięzcy…

W kategoria „Zintegrowane rozwiązania magazynowe” tegorocznym zwycięzcą została firma Witron Logistik + Informatik GmbH za pełne innowacyjnych rozwiązań wdrożenie, które zostało zrealizowane w Centrum Dystrybucji Migros Suhr AG w Szwajcarii (o zwycięzcach szerzej piszemy na kolejnych stronach).

W kategorii „Wózek widłowy z przeciwwagą” mamy zazwyczaj do czynienia z bardzo innowacyjnymi rozwiązaniami, bo i rynkowa rywalizacja jest tutaj wśród producentów bardzo zacięta. Tym razem statuetka powędrowała do firmy STILL, a nagrodzonym modelem jest nowy wózek RX 20. To całkiem nowa, bardziej kompaktowa konstrukcja – wózek o ładowności 1,6 t, bardzo zwinny, szybki i precyzyjny w klasycznych operacjach magazynowych, ale także i w czasie działań na zewnątrz budynku. Dodatkowo jest w jego przypadku innowacyjna i pomysłowa możliwość korzystania z różnorodnych typów baterii, dzięki zastosowaniu niespotykanej dotąd na rynku podwójnej komory.

Kategoria „Wózek magazynowy” to od lat jedna z koronnych konkurencji IFOY Award. Postęp w obszarze rozwiązań magazynowych jest bardzo duży, a producenci I w tym roku było podobnie – kandydatów do tytułu było aż czterech i wszyscy zaprezentowali bardzo ciekawe rozwiązania, z najwyższej intralogistycznej półki. A co ciekawe – zwycięzców było, pierwszy raz w historii IFOY Award, aż dwóch. Oba rozwiązania otrzymały bowiem tyle samo punktów.

Pierwszy z laureatów to rozwiązanie Jungheinrich ECE 225 easy PILOT Follow. Każdy model ECE może być wyposażony w ten system zdalnej kontroli. W efekcie 2,5-tonowy wózek kompletacyjny automatycznie i samoczynnie zmierza za operatorem do następnej stacji pobraniowej. To pozwala operatorowi zaoszczędzić czas, energię i skupić się na wykonywaniu najbardziej istotnych zadań.

Natomiast drugi z laureatów tejże kategorii to Wegard Trail (produkt hamburskiego startupu Wegard GmbH). To modułowy zestaw holowniczy z autonomicznymi i sterowanymi elektronicznie osiami.

W nowej kategorii – „Dźwigi i podnośniki” – zwycięzcą został elektryczny żuraw wieżowy Liebherr MK 140. Pięcioosiowy model ma tylko 15,97 m długości, co w tej dziedzinie sprzętu jest dobrym osiągnięciem. Jest pierwszym żurawiem łączącym tryb wózka w celu maksymalnego działania z obsługą oraz trybem wysięgnika dla operacji specjalnych.

W kategorii „Special of the Year” zwyciężył system ładowania akumulatorów w technologii SLH 300 (producentem jest firma Jungheinrich, dla której była to druga statuetka w tej edycji konkursu). Jest on w sposób szczególny dedykowany dla wózkowych flot mieszanych lub firm planujących przestawić swoją flotę z konwencjonalnych akumulatorów na bardziej wydajną technologię litowo-jonową. SLH300 umożliwia ładowanie obu technologii za pomocą tylko jednego urządzenia.

Warto wiedzieć, że sponsorem IFOY Award, które jest objęte patronatem niemieckiego resortu gospodarki i energii, jest VDMA (Niemiecka Federacja Inżynierii), jedna z największych na świecie organizacji branżowych, bardzo mocna w obszarze logistyki i magazynowania.

Partnerem wydarzenia są Deutsche Messe wraz z wiodącymi targami branżowymi CeMAT w Hanowerze oraz transport logistics w Monachium. Firma CHEP jest partnerem paletowym konkursu, a partnerem technologicznym jest specjalista w ładowaniu akumulatorów – firma Fronius.

 

TEKST: Sebastian Śliwieński, redaktor naczelny „Warehouse Monitor”, członek jury IFOY Award

 

ZDJĘCIA: IFOY AWARD

 

Zwycięzcy IFOY AWARD 2018

Kategoria „Zintegrowane rozwiązania magazynowe”

# Centrum Dystrybucji Migros Suhr AG w Szwajcarii, Witron Logistik + Informatik GmbH

 

Kategoria „Wózek z przeciwwagą”

# wózek RX 20, STILL (elektryczny)

 

Kategoria „Wózek magazynowy”

# ECE 225 z systemem easyPILOT Follow, Jungheinrich (elektryczny)

 

# Wegard Trail, Wegard (elektryczny)

 

Kategoria „Dźwigi i podnośniki”

# MK 140, Liebherr

 

Kategoria „Special of the Year

# system ładowania baterii SLH300, Jungheinrich

 


Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.