Ekomagazyny w cenie

Igor Roguski

dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych BNP Paribas Real Estate Poland

 

Presja na firmy z sektora nieruchomości komercyjnych, żeby budować bardziej „eko”, rośnie i będzie rosła. To trend, który od kilku lat konsekwentnie przybiera na sile i żadne perturbacje rynkowe, nawet tak silne i tak trudne do przewidzenia jak globalny kryzys zdrowotny, nie będą w stanie go zatrzymać.

 

W wielu przypadkach ekoobiekty będą znacznie bardziej odporne na skutki pandemii. I to one właśnie będą jednym z akceleratorów rozwoju sektora przemysłowo- magazynowego, który, patrząc z perspektywy rynku europejskiego, jest jednym z najszybciej rozwijających się. Kilka lat temu status zielonego magazynu był wartością dodaną, dziś staje się obowiązującym standardem. Więcej uwagi poświęca się nie tylko technologii budowy czy jakości materiałów, ale też samemu projektowi. Model plan-projekt-budowa-eksploatacja to model idealny, w którym przyszły najemca już na bardzo wczesnym etapie może wybrać rozwiązania, które będą realizowały „zielone” cele, usprawnią szereg operacji w obiekcie, a na końcu, będą też przynosić konkretne korzyści finansowe. Coraz częściej spotykamy się z oczekiwaniem, żeby projekty uwzględniały wytyczne certyfikacji BREEAM czy LEED.

 

Kryteria ekologiczne są coraz bardziej istotne społecznie

Co istotne, obecnie spora część firm w większym bądź mniejszym stopniu swoje strategie opiera na modelu zrównoważonego rozwoju i właśnie dlatego spełnienie norm certyfikacji dla niejednego obiektu to warunek „być albo nie być”. Idąc dalej, w niedługim czasie najpewniej spełni się scenariusz, że ekoarchitekturę i ekobudownictwo w sektorze nieruchomości komercyjnych, w tym logistycznych i magazynowych, czeka większa systematyzacja, która znajdzie swoje odzwierciedlenie w konkretnych regulacjach prawnych.

Należy pamiętać o stwarzaniu takich warunków pracy i samej jej organizacji, w których priorytetem jest poszanowanie dla otaczającej przyrody. To niezwykle istotna kwestia dla budowania nowej społecznej świadomości, opartej na poczuciu, że to nie człowiek, postęp i technologia panują nad światem, ale to człowiek, postęp i technologia biorą odpowiedzialność za los planety. A sposób, w jaki projektuje się budynki i się w nich pracuje, jest dla środowiska równie ważny jak globalne kwestie związane z CO2, recyklingiem i śmieciami, wodą pitną czy odnawialnymi źródłami energii.

Dodatkowo nic nie wskazuje na to, że dynamiczny rozwój sektora logistycznego i magazynowego – napędzanego m.in. e-handlem – miałby w najbliższym czasie wyhamować. Co to oznacza w praktyce? Z jednej strony rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne, wysoko wyspecjalizowane i zielone magazyny, a z drugiej, szereg inwestycji w już istniejących obiektach, które sprawią, że te staną się bardziej efektywne i energooszczędne.

 

Coraz mądrzej umiemy gospodarować wykorzystaniem wody

Warto wspomnieć również o rozwiązaniach dotyczących oszczędzania i mądrego wykorzystywania wody. Magazyny przyszłości będą praktycznie w stanie uformować jej obieg zamknięty; przewiduje się, że woda deszczowa zbierana będzie nie tylko z dachu, ale też ze ścian.

Część będzie przechowywana i wykorzystywana do spłukiwania toalet czy nawadniania terenów zielonych, inna część – po uzdatnieniu – posłuży do procesów technologicznych, a także do spożycia. Zużyta woda po oczyszczeniu ponownie będzie puszczona w obieg.

Co ważne, w przypadku dużych opadów niewykorzystane zasoby wody mogą śmiało zasilać okoliczne zbiorniki, rzeki czy strugi wodne. Ciekawym rozwiązaniem, coraz częściej spotykanym w obiektach logistycznych i magazynowych, są systemy naturalnej wentylacji. To przykład, jak nowoczesne projektowanie i dbałość o świeże powietrze może czerpać i inspirować się rozwiązaniami wentylacyjnymi znanymi na przykład ze starożytnej Persji.

 

Inteligentny magazyn? To już nie jest tylko hasło

Coraz więcej mamy magazynów, które „myślą”. Również w kontekście oszczędzania i zarządzania zużyciem energii. Inteligentny zielony magazyn to już nie tylko oświetlenie LED, ale całościowe systemy z czujnikami, które wiedzą, jaka jest pora dnia czy roku, są dostrojone do aktualnego zapotrzebowania na światło sztuczne, a jednocześnie monitorują natężenia światła naturalnego wpadającego do środka przez świetliki w dachu czy przeszklone bramy.

To także systemy oświetlenia strefowego dające kontrolę nad każdym pojedynczym źródłem światła. To dzięki nim można kompleksowo programować natężenie światła i korelować je z ruchem i aktywnością w danej strefie. Szacunki pokazują, że dobrze zaplanowany i zarządzany system może przełożyć się na oszczędności w rachunkach za prąd rzędu nawet 80-90 procent.

Magazyny, poza tym, że zużywają energię, mogą ją także same produkować. Ich dachy, niemal cały dzień wystawione na słońce, a często też otoczenie budynków, są świetnym miejscem do postawienia instalacji solarnych. Co prawda, w przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach trzeba się liczyć ze wzmocnieniem konstrukcji i dodatkowymi kosztami, to jednak warto wspomnieć, że energia słoneczna i model prosumencki to przyszłość nie tylko dla branży magazynowej. Szczególnie, że jeszcze kilka lat temu technologia PV była technologią drogą, ale jak w większości przypadków technologii dedykowanych produkcji energii z OZE, jej koszty spadają, a popularność wzrasta.

 

Podobna sytuacja dotyczy samochodów elektrycznych i hybryd, których obecność już nie zaskakuje, a stacje ładowania stają się coraz powszechniejsze. To również jedno z rozwiązań, które będziemy mogli spotykać na parkingach parków logistycznych. Nie da się uciec od mobilności elektrycznej, to przyszłość i kierunek rozwoju całej branży. Na rynku obecne są już wdrożenia, które w stacjach ładowania wykorzystują prąd z fotowoltaiki. To nie tylko korzystne ekonomiczne rozwiązania, ale przede wszystkim rozsądne gospodarowanie prądem z OZE. Ale elektromobilność i poszukiwanie sposobów na zmniejszenie zużycia energii są też priorytetem w rozwoju intralogistyki.

 

Czas na zieloną flotę wewnątrz magazynów

We wnętrzach magazynów jeździ zielona flota wózków widłowych napędzanych bateriami litowo-jonowymi, wydajniejszych, tańszych w eksploatacji i serwisowaniu. W niektórych przypadkach dodatkowo zarządzana inteligentnymi systemami, które optymalizują czas pracy przy wykorzystaniu baterii, automatycznie wyłączając wózki niebędące w użyciu, gasząc światła przy jeździe do tyłu czy odłączając ogrzewanie w trakcie postoju wózka. Dla wielu inwestorów, deweloperów, ale także operatorów logistycznych nie bez znaczenia są programy wspierające inwestycje w zieloną energetykę. Darmowe megawaty z dachu magazynu – nawet przy wyższym czynszu – mogą być skuteczną zachętą dla najemców, którzy w praktyce patrzą na łączną opłatę za wynajmowaną powierzchnię. A ta, po zmniejszeniu opłaty za prąd i wartości dodanej w postaci argumentów środowiskowych, staje się interesującą opcją do rozważenia. Szczególnie, że umowy najmu zawierane są na coraz dłuższe okresy, dlatego też pojawia się potrzeba większej optymalizacji kosztów.

 

Efekt: przyjazne i odpowiedzialne społecznie miejsca pracy

Dobrze, gdyby uwadze nie uciekło to, że praca w magazynie to praca jednych ludzi dla innych ludzi. I nawet pomimo postępującej technologizacji i automatyzacji, zrównoważona przyszłość dla deweloperów, zarządców i dostawców usług logistycznych będzie oznaczać stworzenie komfortowego, bezpiecznego, zdrowego i środowiskowo odpowiedzialnego miejsca pracy. To także ważny argument dla firm, które prowadzą w magazynach i centrach logistycznych operacje i każdego dnia starają się utrzymać i przyciągać wartościowych pracowników.

Z myślą o nich instalowane będą czujniki monitorowania jakości powietrza, wykorzystywane będzie biodynamiczne oświetlenie, a wnętrza ozdobią zielone ściany z roślin.

Nowoczesne, zrównoważone magazyny będą projektowane nie tylko z uwzględnieniem kwestii środowiskowych, ale także zdrowia i samopoczucia osób, które w nich pracują. Na świeczniku będą takie parametry, jak jakość powietrza i wody, warunki świetlne, hałas i komfort pracy, a nawet jakość jedzenia. Wszystko po to, żeby konsekwentnie budować markę pożądanego pracodawcy. Zręczne połączenie ekologii, zrównoważonego podejścia do rozwoju z coraz większym komfortem pracy to kierunek, w którym będą podążać deweloperzy magazynowi, chcąc sprostać z jednej strony rosnącym wymaganiom pracowników, a z drugiej zmieniającym się potrzebom i standardom rynkowym.

 

Igor Roguski

dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych

i Logistycznych na Europę Środkową

i Wschodnią w BNP Paribas Real Estate Poland

 

Pracuje w części agencji specjalizującej się w doradztwie w obszarze nieruchomości przemysłowych.

Przez ponad 20 lat zbierał doświadczenie w firmach z branży logistycznej takich firm jak FM Logistic, DHL oraz Wincanton. Odpowiadał za prace rozproszonych zespołów zarówno pod kątem rozwoju biznesu, opieki nad kluczowymi klientami, jak również zarządzania procesami operacyjnymi. Współpracował z firmami z różnych branż. W relacjach z branżą nieruchomości występował jako najemca. Dzięki temu posiada doświadczenie niezbędne do właściwego identyfikowania potrzeb klientów. Dysponuje również wiedzą pozwalającą wzbogacać ofertę agencji o dodatkowe pierwiastki biznesowe, związane z dopasowaniem powierzchni magazynowej pod kątem strategii logistycznej, dostępności pracowników, ale również wyposażenia obiektu w elementy infrastruktury, jak np. regały wysokiego składu, antresole etc.

Igor Roguski płynnie mówi w języku angielskim. Porozumiewa się też w języku szwedzkim i hiszpańskim.

 

 

O firmie BNP Paribas Real Estate

BNP Paribas Real Estate jest wiodącym europejskim dostawcą usług w zakresie nieruchomości oferującym usługi obejmujące cały cykl życia nieruchomości: Inwestycje Budowlane, Transakcje, Doradztwo, Wyceny, Zarządzanie Nieruchomościami oraz Zarządzanie Inwestycjami.

Na terenie Europy Środkowo-Wschodniej BNP Paribas Real Estate świadczy usługi w zakresie: Rynki Kapitałowe, Zarządzanie Nieruchomościami, Wynajem Powierzchni Komercyjnych, Wyceny i Transakcje. Wszystkie serwisy wspierane są przez Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa, który dostarcza informacji ułatwiając klientom BNP Paribas Real Estate podejmowanie najlepszych długoterminowych decyzji biznesowych.

Kompleksowe usługi BNP Paribas Real Estate obejmują wszystkie rodzaje nieruchomości, włączając w to powierzchnie biurowe, powierzchnie handlowe, powierzchnie magazynowe i przemysłowe.

Bez względu na charakter potrzeb związanych z nieruchomościami firma oferuje swoim klientom wiedzę i doświadczenie: począwszy od etapu planowania oraz realizacji projektu budowlanego, poprzez zagospodarowanie powierzchni i zarządzanie nią, a skończywszy na tworzeniu i podnoszeniu wartości.

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.