Najlepsi z najlepszych: zwycięzcy IFOY Award 2016

 

W pierwszy dzień targów CeMAT, uczestniczyliśmy w gali finałowej, w trakcie której zostały wręczone najważniejsze międzynarodowe nagrody intralogistyczne – IFOY Award 2016. Prestiżowe trofea otrzymali przedstawiciele firm: BYD, Jungheinrich, Crown i SSI Schäfer.  

Targi CeMAT 2016 w Hanowerze to bardzo odpowiednia arena do tego, aby prezentować i nagradzać najlepsze rozwiązania magazynowe. Innowacyjne, ale przede wszystkim takie, które sprawdzą się w codziennej pracy. W towarzystwie kilkuset uczestników gali poznaliśmy zwycięzców pięciu konkursowych kategorii, takich jak: „Wózek widłowy z przeciwwagą”, „Wózek magazynowy wysokiego unoszenia”, „Wózek widłowy niskiego unoszenia”, „Urządzenia specjalne” i „Rozwiązania intralogistyczne”. Lista najlepszych z najlepszych, tradycyjnie już, była trzymana w sekrecie do samego końca. Dlatego też przedstawiciele firm, którzy odbierali statuetki wykonane z metalu i szkła, nie kryli emocji.  

 

13 kandydatów

Do ścisłego finału dotarło w sumie 13 rozwiązań. To one zostały poddane procesowi selekcji oraz tygodniowi praktycznych testów (w lutym 2016) w zaimprowizowanym „magazynie” przygotowanym specjalnie na tę okoliczność w jednej z hal targów Deutsche Messe w Hanowerze. W całym procesie wyłaniania kandydatów, testowania ich i wreszcie w głosowaniu nad ostatecznymi wynikami, biorą udział przedstawiciele międzynarodowego jury. Obecnie jest to grupa 25 osób z 16 państw świata, nie tylko z Europy. To w sumie pokaźny zestaw głosów przedstawicieli różnych państw, co ma tę zaletę, że wybór jest naprawdę wypadkową potrzeb i oczekiwań zebranych z różnych rynków. W tym gronie Polskę reprezentuje redakcja magazynu „Warehouse Monitor”.

– W finałowej rundzie zmagań jurorzy podejmowali decyzje, kierując się oceną poziomu innowacyjności, ale i korzyściami, jakie osiągają klienci końcowi – użytkownicy. Praktycznie do ostatniej chwili nie wiadomo było, kto zostanie zwycięzcą rywalizacji – mówi Anita Anita Würmser, szefowa jury IFOY.

Co się zatem liczy przy wyborze najlepszych rozwiązań? To wypadkowa bardzo wielu różnych elementów. Kluczowe kryteria zawierają: nowatorstwo, korzyści osiągane przez klientów i atrakcyjność rynkową nominowanych rozwiązań.  Zwycięzca w każdej z kategorii zostaje finalnie wybrany przez niezależne w swych decyzjach grono jurorów – 25 międzynarodowych branżowych dziennikarzy o uznanej renomie.  

 

5 wspaniałych: BYD ECB 18C, Jungheinrich EJQ 325, Crown RT 4020, Jungheinrich EKX 516 i system Weasel od SSI Schäfer 

Zwycięzcą kategorii „Wózek widłowy z przeciwwagą o udźwigu do 3,5 tony” okazało się urządzenie ECB 18C, od firmy BYD. To pierwszy sukces chińskiego producenta w konkursie. Dlaczego wygrał model ECB? Jurorzy docenili atrakcyjność konstrukcji, dobre wykonanie, system zarządzania energią. Nie jest to może wózek pełen „fajerwerków” technicznych, ale solidne urządzenie, które w testach osiągnęło dobre wyniki związane z wydajnością. Jurorzy byli zgodni co do tego, że ten chiński wózek jest… niezwykle europejski – w wykonaniu, ale i w prowadzeniu operacji.

Podwójnym zwycięzcą konkursu okazała się w tegorocznej edycji firma Jungheinrich. W kategorii „Urządzenia Specjalne” wygrał model Jungheinrich EJQ 325. To urządzenie, które zostało specjalnie zaprojektowane i przygotowane dla Deutsche Bahn. Służy do tego, aby ładować i rozdzielać zestawy kół dla pociągów ICE.

Jungheinrich zwyciężył również w kategorii: „Wózek magazynowy wysokiego podnoszenia”. Urządzenie EKX 516, zostało zbudowane i wprowadzone na rynek w 2015 r. Wózek może unosić ładunki o ciężarze 1,6 t na wysokość 17,5 m. Urządzenie wyróżnia się najnowszą technologią sterowania oraz silnikiem nowej generacji z bardziej efektywnym systemem wykorzystania energii.

Natomiast w kategorii „Wózek magazynowy niskiego składowania” zwyciężyło rozwiązanie firmy Crown – model RT 4020. To wózek paletowy z platformą jezdną. Wózek został stworzony do wymagających aplikacji. Może podnieść ładunek o wadze do 2 t. Maksymalna prędkość wózka to 12,5 km/h, korpus jest wąski, a to ułatwia szybką pracę w jego naturalnym środowisku – w wąskich przestrzeniach pomiędzy regałami.

W kategorii „Rozwiązania Intralogistyczne” zwyciężyła firma SSI Schäfer. Zwycięskie okazało się być wdrożenie systemu Weasel w firmie NextLevel Logistik w Eltman. Ważnymi czynnikami, które wpłynęły na decyzję jurorów, był z pewnością niski koszt inwestycji, a także krótki czas, jaki zajęło wdrożenie.  Znacząca redukcja kosztów inwestycyjnych otwiera potencjalnym użytkownikom nowe możliwości do tego, aby zmierzać w stronę rozwiązań z dziedziny automatyzacji transportu, bez konieczności angażowania dużych środków.

 

Krok po kroku do zwycięstwa

Zanim na scenie pojawili się przedstawiciele zwycięskich firm, przez kilka miesięcy (od późnej jesieni 2015 r.) trwał proces wyboru najlepszych rozwiązań. W pierwszym etapie IFOY Award międzynarodowe jury nominowało grupę najbardziej obiecujących kandydatów w poszczególnych kategoriach spośród wszystkich zgłoszonych. W ten sposób stworzona została tak zwana krótka lista nominowanych. Urządzenia, które się na niej znalazły, zostały następnie poddane neutralnemu testowi niezależnych ekspertów, którego celem jest zebranie maksymalnego zestawu różnych danych, między innymi informacji technicznych, wyników faktycznych pomiarów itp. To także czas na określenie naukowego wskaźnika „IFOY Innovation Check”, czyli wskazania cech wyróżniających kandydatów do tytułu. Członkowie jury mogą dodatkowo bowiem bazować na informacjach źródłowych – to zestaw analiz przygotowanych przez specjalistów z dortmundzkiego Fraunhofer Institute for Material Flow and Logistics (IML), a także przez Chair of Machine Elements and Technical Logistics na Uniwersytecie Helmuta Schmidta w Hamburgu. Materiały źródłowe skoncentrowane są przede wszystkim na innowacyjnym charakterze wózków. Jest to ważne ujęcie, IFOY Award to bowiem właśnie określenie i opisanie innowacyjnej jakości, technologii, designu, ergonomii, bezpieczeństwa, wydajności i wpływu urządzeń na środowisko naturalne. A wszystko to oceniane przez pryzmat tego, jakie korzyści osiągają klienci, a więc finalni użytkownicy urządzeń intralogistycznych.

W tym roku procedura testowa odbywała się pod koniec lutego na terenie targów CeMAT w Hanowerze. Jedna z hal targowych została „przerobiona” na przestrzeń testową, w której w pełni bezpieczny sposób jurorzy mogli przetestować nominowane urządzenia. IFOY Test  był więc czasem poświęconym w pełni na jazdy nominowanymi wózkami, na porównania, ale także na rozmowy z przedstawicielami firm. Wszystko po to, aby zarówno pod kątem teoretycznym, jak i praktycznym, jak najlepiej poznać oceniane rozwiązania.

Warto podkreślić, że IFOY Award ma także silne wsparcie instytucjonalne – sponsorem jest VDMA (Niemiecka Federacja Inżynierii), jedna z największych na świecie organizacji branżowych. Wydarzeniu patronuje również niemieckie ministerstwo spraw gospodarczych i energii. Partnerem IFOY są targi CeMAT. Partnerem technologicznym jest firma Fronius – specjalista w dziedzinie ładowania baterii. W gronie partnerów IFOY Award 2016 jest również firma CHEP – specjalizująca się w outsourcingu palet.

 

Tekst: Sebastian Śliwieński, redaktor naczelny „Warehouse Monitor”, członek jury IFOY Award

Zdjęcia: IFOY Award

 

Zwycięzcy IFOY Award 2016

Kategoria: Wózek widłowy z przeciwwagą z udźwigiem do 3,5 t

  • ECB 18C (elektryczny), BYD

 

Kategoria: Pojazd specjalny

  • EJQ 325 (elektryczny), Jungheinrich

 

Kategoria: Wózek magazynowy wysokiego podnoszenia

  • EKX 516 (elektryczny), Jungheinrich

 

Kategoria: Wózek magazynowy niskiego podnoszenia

  • RT 4020 (elektryczny), Crown

 

Kategoria: Rozwiązanie intralogistyczne

  • Zwyciężyła firma SSI Schäfer. Zwycięskie okazało się wdrożenie jej systemu Weasel w przedsiębiorstwie NextLevel Logistik w Eltman.

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.