Szybki rozwój poznańskiego rynku magazynowego

 

W I półroczu 2015 r. w regionie Poznania powstało aż 207 tys. metrów kwadratowych powierzchni magazynowych – najwięcej w Polsce. Poznań, z całkowitymi zasobami nowoczesnej powierzchni magazynowo–przemysłowej przekraczającymi 1,5 mln metrów kwadratowych, jest trzecim do wielkości rynkiem w kraju. Deweloperzy utrzymują wysokie tempo rozwoju – w I półroczu Poznań wzbogacił się o ok. 207 tys. metrów kwadratowych. Był to najlepszy wynik spośród głównych rynków magazynowych w Polsce.

W budowie na koniec I półrocza było ponad 71 tys. metrów kwadratowych magazynów. Deweloperzy odpowiadają na utrzymujący się popyt ze strony najemców. Poznań jest magnesem dla inwestorów, a jego udział w krajowym popycie netto w I półroczu sięgnął 14%. W okresie od stycznia do końca czerwca w Poznaniu podpisano umowy najmu powierzchni magazynowej na ponad 118 tys. metrów kwadratowych, z czego 109 tys. metrów kwadratowych przypadło na nowe kontrakty (jeden z najlepszych wyników w kraju).

Wskaźnik pustostanów na rynku poznańskim to jedynie 1,5% - najmniej wśród głównych rynków magazynowych w Polsce. Oznacza to, że na najemców we wszystkich poznańskich obiektach czeka łącznie tylko 23 tys. metrów kwadratowych dostępnej od zaraz powierzchni.

Czynsze efektywne za metr kwadratowy powierzchni magazynowej kształtują się w przedziale 2,15 – 3,00 euro miesięcznie.

- Najważniejszym czynnikiem umożliwiającym rozwój Poznania jako lokalizacji pod projekty magazynowe i logistyczne jest dobra infrastruktura transportowa oraz położenie na jednym z głównych korytarzy tranzytowych łączących Europę Zachodnią i Wschodnią – obok autostrady A2. Dzięki bliskości granicy z Niemcami, relatywnie dużej i zamożnej aglomeracji oraz obecności fabryki Volkswagena, region ten stanowi interesującą lokalizację dla najemców z sektorów motoryzacyjnego, logistycznego i handlowego – mówi Michał Śniadała, Starszy Konsultant w Dziale Powierzchni Magazynowo - Przemysłowych z JLL.

 

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2020

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.