Case study: Zautomatyzowany magazyn dla Inter Europol Piekarnia Szwajcarska

 

W miejscowości Małopole koło Warszawy firma Inter Europol Piekarnia Szwajcarska, należąca do wiodących piekarni w Polsce, uruchomiła nowy kompleks produkcyjny i magazynowy. Nowy, w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania (HRL) został uruchomiony w maju 2014 r.

 

Projekt dla Inter Europol  miał kilka celów do osiągnięcia. Wśród nich było m.in. połączenie magazynu wysokiego składowania dla produktów mrożonych ze strefą produkcji z uwzględnieniem możliwości rozbudowy. To również zwiększenie pojemności składowej i przepustowości,  odciążenie pracowników w ciężkim środowisku pracy czy redukcja potencjalnych błędów ludzkich w procesie realizacji zamówień poprzez wysoki stopień automatyzacji.

 

Potrzeba wysokiej wydajności

Inter Europol jest pierwszą nowoczesną piekarnią o szwajcarskich korzeniach oferującą asortyment tradycyjnych szwajcarskich, francuskich, duńskich oraz polskich produktów piekarskich. Szerokie spektrum produktów tego założonego w 1989 r. przedsiębiorstwa obejmuje wyroby świeże oraz o przedłużonym terminie przydatności, takie jak produkty mrożone do odgrzania w piekarniku. Producent zaopatruje w swoje towary hipermarkety, supermarkety, hotele, restauracje, stacje paliw oraz inne punkty sprzedaży. Ze względu na stale rosnący popyt, przy istniejącej zdolności produkcyjnej  i składowania, przedsiębiorstwo nie było już w stanie sprostać zapotrzebowaniu.

Nowa piekarnia powstała na początku 2014 r. około 25 km od głównej siedziby przedsiębiorstwa. Zastosowanie najnowszych technologii produkcyjnych umożliwia produkcję 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu. Dziennie zakład opuszcza do 60 tirów z około 2 tys. palet zawierających wyroby piekarskie. Tak wysoka wydajność i przepustowość możliwa jest dzięki nowemu magazynowi wysokiego składowania pracującemu w warunkach mroźni, który został oddany do użytku w maju 2014 r. Magazyn zapewnia pełną automatyzację wszystkich procesów od magazynu surowców aż do przygotowania do wysyłki.

Dzięki magazynowi wysokiego składowania zrealizowanemu przez firmę SSI SCHÄFER w strefie mroźni centrum produkcyjnego i logistycznego piekarni Inter Europol pojemność składowa oraz przepustowość producenta zostały wyraźnie zwiększone i w pełni zautomatyzowane. Rozwiązanie to odciąża pracowników w ciężkim środowisku pracy w temperaturze do -25 stopni Celsjusza i  dzięki wysokiemu stopniowi automatyzacji minimalizuje potencjalne błędy ludzkie podczas realizacji zamówień.

 

Jak to działa?

Czteroalejkowy magazyn  wysyłkowy z zaawansowanym systemem przenośników jest zintegrowany z przepływem materiału i zapewnia Inter Europolowi 20 tys. miejsc paletowych do składowania na podwójnej głębokości w mroźni. Dodatkowo, dla zapewnienia nieprzerwanego łańcucha chłodniczego, SSI SCHÄFER zainstalował dwie śluzy, sterowane za pomocą czujników. Komory te gwarantują optymalne schładzanie produktów piekarskich podczas przejścia do HRL. Potrzebne produkty są przekazywane z magazynu surowców do strefy przygotowania do produkcji. W kolejnej strefie budynku odbywa się pakowanie towarów. Roboty paletyzujące układają przekazywane na przenośniku kartony w palety do składowania. Palety są następnie automatycznie etykietowane i przy pomocy przenośnika przekazywane do HRL. W celu utrzymania w HRL temperatury -25 stopni oraz delikatnego schładzania produktów palety są transportowane na przenośnikach przez dwie komory temperaturowe. Pierwsza obniża temperaturę otoczenia produktów do -10 stopni Celsjusza, w drugiej panuje -18 stopni Celsjusza. Cecha szczególna: drzwi komór SSI SCHÄFER są wyposażone w ogrzewaną uszczelkę. Zapobiega to tworzeniu się lodu na krawędziach uszczelki. 

W czterech punktach transferowych układnice regałowe (RBG) typu Exyz pobierają palety i transportują je do wskazanego miejsca składowania na wysokości do 41 m. Układnice regałowe Exyz są produkowane wyłącznie z materiałów nadających się do stosowania w mroźniach oraz wyposażone są w ogrzewane szafki rozdzielcze i specjalne panele dotykowe nadające się do użytkowania w mroźni.

Palety niezbędne do przygotowania wysyłki są wydawane wg zleceń na 12 liniach wysyłkowych w chłodzonej strefie wyjścia towaru, ogółem są to 33 palety na jednego tira.

 

Co osiągnięto dzięki inwestycji?

– Ze względu na stale rosnący popyt, przy istniejącej zdolności produkcyjnej  i składowania, nie byliśmy w stanie sprostać zapotrzebowaniu – mówi Rüdiger Stollmeier, projekt manager firmy Inter Europol. – W poprzedniej lokalizacji firmy wszystkie opcje rozbudowy zostały już jednak wyczerpane. Z tego powodu niezbędne było stworzenie nowej lokalizacji produkcyjnej i logistycznej. Mając na względzie ciężkie dla pracowników środowisko pracy przy -25 stopniach Celsjusza oraz dążenie do zminimalizowania potencjalnych błędów ludzkich w procesie produkcji w połowie 2014 r. wprowadzono pełną automatyzację.

Dzięki temu wszystkie procesy od magazynu surowców aż do przygotowania do wysyłki są w pełni zautomatyzowane. Wszystkie procesy poprodukcyjne odbywają się w warunkach chłodniczych. Jednak w celu zapewnienia maksymalnej jakości produkty piekarskie przetwarzane są natychmiast po zakończeniu produkcji.

– Większość naszej produkcji stanowią palety jednorodne. Dzięki półautomatycznemu magazynowi jesteśmy dobrze przygotowani na przewidywany wzrost tego typu zleceń. Otrzymaliśmy najlepsze rozwiązanie dla naszej inwestycji i jesteśmy w pełni zadowoleni z rezultatu – ocenia Rüdiger Stollmeier.

 

Fot. SSI SCHÄFER

 

Polecamy również inne studia przypadków „Warehouse Monitor”:  

Case study: „Speicher 3” – witajcie w logistycznym świecie pracy przyszłości

Case study: Jak OSM Kalicz zautomatyzowała procesy produkcyjno-magazynowe

Case study: Pełna moc pruszkowskiej „Luxtorpedy”

Case study: Centrum logistyczne Lantmannen – z chłodem za pan brat

Case study: Milion sztuk odzieży każdego dnia - magazyn LPP

Case study: Projekt logistyczny w trzech studiach przypadków

Case study: Automatyczne rozwiązanie u producenta z branży farmaceutycznej

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.