Case study: Więcej logistycznej mocy dla Conrad Electric

 

Sto tysięcy metrów kwadratowych czystej logistyki. Efektywność, standaryzacja procesów, zwiększenie pojemności – to były cele rozbudowy istniejącej instalacji w centrum dystrybucyjnym firmy Conrad. Prace te zostały powierzone firmie TGW oraz SAP Logistik-Projekthaus IGZ.

 

Conrad to firma rodzinna, która rozpoczęła swoją działalność w 1923 r. Dziś jest jednym z liderów wielokanałowej dystrybucji wyposażenia elektrotechnicznego. Od 30 sklepów w całej Europie, przez sklepy internetowe w różnych krajach, czy też przez katalogi produktów kierowane do różnych grup klientów – Conrad oferuje szeroki zakres asortymentu – ponad 700 tys. produktów. To ogromny wybór różnych technologii i elektroniki – ciągły wzrost szerokiego zakresu asortymentu, od najmniejszych elementów elektronicznych wyposażenia budynków, przez technologie pomiarowe, aż po najnowsze gadżety świata elektroniki, komputerów i technologii komunikacji.

 

Magazyn pękał w szwach – nadszedł czas na zmianę

Współpraca TGW i jednego z największych ekspertów ze świata elektroniki rozpoczęła się w 2013 r., wraz z rozpoczęciem planowania rozbudowy istniejącego magazynu w Wernberg w Niemczech. Krótko przed tym Conrad i firma IGZ rozpoczęli budowę integracji całego IT, w tym części logistycznej z SAP EWM.

Wraz ze wzrostem liczby produktów magazyn firmy zaczął pękać w szwach. Więcej przestrzeni, więcej pojemności, więcej efektywności, jak również niezawodna współpraca systemu zarządzania magazynem z platformą SAP, jak i system zarządzania przepływem (Material Flow Control) – takie były wymagania firmy Conrad. Razem z TGW i IGZ takie cele zostały osiągnięte poprzez: wyższą pojemność składowania, podwójny wzrost wysyłanych paczek sięgający 100 tys. dziennie, dostawa do klienta w ciągu 24 godzin, wsparte przez automatyczny, wydajny i ergonomiczny system logistyczny. Po wdrożeniu przez IGZ systemu SAP, Conrad zdecydował się na budowę nowego magazynu typu shuttle, bez dodatkowych systemów IT, tylko w oparciu o SAP EWM Material Flow.

 

Obsługa sklepów stacjonarnych i internetowych

Firma Conrad obsługuje swoją logistykę z jednego centrum  dystrybucyjnego znajdującego się w Wernberg-Köblitz, w południowych Niemczech, z którego dostarcza towary do sklepów i do klientów internetowych.  Wcześniej około 35 tys. paczek było wysyłanych do 150 krajów, jednak firma wiedziała, że silny wzrost notowany w poprzednich latach będzie następował także w przyszłości i jedynie rozbudowa magazynu logistycznego może sprostać ich planom.

– Wiemy jak działa nasz rynek  i wiedzieliśmy, że wzrost naszej firmy jest zależny od centrum logistycznego, które niestety nie spełniało już naszych wymagań. Zawsze musimy myśleć o naszej przyszłości, a centrum logistyczne TGW dało nam dwie rzeczy: pojemność i wydajność – mówi Udo Hermannstädter, dyrektor logistyki firmy.

Rezultat zmian – możliwość wysyłki do 100 tys. paczek dziennie. TGW zrealizowała rozwiązanie zawierające magazyn typu shuttle wyposażony w wózki STINGRAY o pojemności ponad 200 tys. lokacji i wydajności 12 tys. cykli podwójnych (12 tys. pojemników zamagazynowywanych i wymagazynowywanych) na godzinę, będący centrum całego systemu logistycznego. Typowe operacje w branży dystrybutorów elektroniki zawierają automatyczną prognozę i kalkulację doboru kartonów wysyłkowych, konsolidację zamówienia czy procesy pakowania, a także obsługę zwrotów. Dzięki SAP EWM i MFC możliwe były kompleksowe algorytmy sekwencji, które pozwoliły na maksymalne wykorzystanie wydajności instalacji.

 

Rosnący stok – rosnący magazyn

W momencie przyjazdu towarów do centrum magazynowego firmy Conrad zaczynają one swoją złożoną drogę przez stacje logistyczne. Z obszaru przyjęcia towaru produkty są transportowane do 36 stacji przepakowania, gdzie towary są przepakowywane do pojemników, które zapewniają im bezpieczny transport w całym systemie logistycznym.

Następnie pojemniki są transportowane do magazynu TGW STINGRAY shuttle, gdzie 375 wózków pieczołowicie obsługuje trzy poziomy kompletacyjne wyposażone w 15 stacji kompletacyjnych każdy. Wszystkie wózki shuttle są sterowane przez SAP EWM/MFC.

– W naszym centrum dystrybucyjnym w 2/3 obsługujemy sprzedaż internetową, a w 1/3 zaopatrujemy nasze sklepy. Dlatego 30 stacji jest dedykowanych do obsługi zamówień internetowych, a 15 stacji obsługuje sklepy. Chcieliśmy wykorzystać całą powierzchnię magazynu, dlatego optowaliśmy za kompletacją na trzech poziomach – mówi Udo Hermannstädter.

Towary, które nie zostały pobrane z pojemników, wracają do magazynu, stanowiąc bufor magazynowy.

Firma Conrad zadbała o to, aby 45 stacji roboczych stanowiło komfortowe środowisko pracy dla ich pracowników.

– Było dla nas niezwykle ważne, aby stanowiska pracy były ciche, ergonomiczne i zapewniały naszym pracownikom komfort pracy. SAP EWM dodatkowo zapewnia łatwy interfejs użytkownika. Stacje kompletacyjne typu „towar-do-człowieka” są zaopatrywane w towar zgodnie ze zdefiniowaną sekwencją, dzięki czemu kompletowanych jest kilka zamówień jednocześnie. Zainstalowaliśmy miękką podłogę, aby polepszyć komfort pracy w pozycji stojącej. Część stacji może się również dopasować do wzrostu pracownika – mówi dyrektor logistyki. – Nowy obszar kompletacji pozwala nam pracować efektywnie, eliminując błędy, osiągając tym samym niesamowite wydajności kompletacji. Podwoiliśmy naszą wydajność!

Po tym, jak towary zostają skompletowane, są one transportowane do stacji kontroli wyposażone w wagę i system kamer. System kontroli weryfikuje jakość, aktualną wagę zamówienia i kod kreskowy. Proces ten odbywa się na 21 stacjach kontroli. Ostatecznie kartony są zamykane i etykietowane jednocześnie.

W przypadku uruchomienia specjalnych promocji na towary, uruchamiana zostaje inna strefa –kompletacji pojedynczych linii. 

– Czasami mamy w swojej ofercie specjalne promocje, które zamawiane są wówczas w bardzo dużej ilości, jak np. karty pamięci czy słuchawki. Wówczas przerzucamy takie zamówienia na stacje kompletacji pojedynczych linii. Uaktywniamy te stacje również w trakcie szczytu sezonu – mówi Udo Hermannstädter.

Sorter TGW Natrix rozdziela kartony zamówieniowe na poszczególne trasy, skąd będą one transportowane przenośnikiem teleskopowym do ciężarówek. Nowy system osiąga wydajność 6 tys. paczek na godzinę.

– Pozwala nam to na większą elastyczność organizacji wysyłki – mówi dyrektor logistyki firmy Conrad.

 

Fot. TGW

 

Polecamy również inne studia przypadków „Warehouse Monitor”:  

Case study:  Zautomatyzowany magazyn dla Inter Europol Piekarnia Szwajcarska

Case study: „Speicher 3” – witajcie w logistycznym świecie pracy przyszłości

Case study: Jak OSM Kalisz zautomatyzowała procesy produkcyjno-magazynowe

Case study: Pełna moc pruszkowskiej „Luxtorpedy”

Case study: Centrum logistyczne Lantmannen – z chłodem za pan brat

Case study: Milion sztuk odzieży każdego dnia - magazyn LPP

Case study: Projekt logistyczny w trzech studiach przypadków

Case study: Automatyczne rozwiązanie u producenta z branży farmaceutycznej

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.