Case study: Zwiększenie efektywności obsługi logistycznej supermarketów Jumbo

 

W centrum dystrybucyjnym sieci holenderskich supermarketów Jumbo (w Veghel) firma Crown wdrożyła półautomatyczny system służący obsłudze logistycznej 1,4 mln produktów szybko rotujących.

Zastosowany tam system bazuje na rozwiązaniu GPC 3000, a więc na nowoczesnym wózku niskiego komisjonowania z systemem pilota QuickPick. W rezultacie Jumbo zwiększyło o 7,5 proc. wydajność, przy jednoczesnym znacznym zmniejszeniu obciążeń zespołu pracowników.

Poradzić sobie na konkurencyjnym rynku

Supermarkety Jumbo zostały założone w 1921 r. Kolejne lata systematycznego wzrostu pozwoliły przedsiębiorstwu stać się największą prywatną siecią supermarketów w Holandii, z siedmioma strategicznie zlokalizowanymi centrami dystrybucji, służącymi ponad 580 sklepom zlokalizowanym na terenie całego kraju.

Ze swojego centrum dystrybucyjnego w Veghel, wysoko wydajnego hubu logistycznego, około 1,4 mln produktów jest pobieranych i wysyłanych każdego tygodnia. Rynek dla szybko rotujących dóbr konsumpcyjnych jest obecnie niezwykle konkurencyjny, stąd tak duża waga, która jest przywiązywana do terminowości dostaw. To jedno z rutynowych zadań w trakcie kompletacji i łańcucha dostaw Jumbo.

Utrzymanie poziomu najwyższej jakości usługi i jak najszerszej gamy produktów oraz najniższych kosztów oznacza, że ​​firma musi stale szukać sposobów na poprawę wydajności oraz produktywności. Próby przedsiębiorstwa wykonane z urządzeniami typu AGV (co oznaczałoby znaczne koszty inwestycyjne) przyniosły niewielką poprawę wydajności. Testy pokazały, że bezzałogowe systemy transportowe nie są wystarczająco wydajne w tego typu specyficznych aplikacjach. Okazało się zatem, że trzeba pomyśleć nad bardziej opłacalnym rozwiązaniem, które generuje wzrost efektywności przy jednoczesnym zmniejszeniu zmęczenia operatora.

 

Półautomatyczne rozwiązanie, bazujące na wózkach kompletacyjnych

Crown zmierzył się z tym wyzwaniem i zaprojektował półautomatyczne rozwiązanie bazujące na wózkach kompletacyjnych GPC 3000 i systemie pilota QuickPick. Wózek Crown reprezentuje zupełnie nową kombinację technologii kompletacyjnej wraz z intuicyjnym systemem kontroli za pomocą pilota. W przeciwieństwie do innych urządzeń podobnego typu operator nie musi za każdym razem wspinać się i sterować wózkiem, aby podjechać do kolejnej ze stacji załadunku/rozładunku towarów. Zamiast tego używa kciuka do zdalnego sterowania urządzeniem, a sam może się przemieszczać obok niego. W rezultacie oszczędza czas i energię, które musiałby poświęcić na każdorazowe przejazdy wózkiem.

Dodatkowo firmowy proces kompletacji został częściowo przeprojektowany. W rezultacie Jumbo zyskało 7,5 proc. na produktywności przy jednoczesnym spadku obciążeń dla pracowników. Załoga wykonując swoje zadania, znacząco mniej się męczy, bo wykonuje fizycznie mniej obciążających prac.

Skąd ta różnica? W trakcie standardowej zmiany – procesu kompletacji – operator może wejść i zejść z wózka ok. 1200 razy. System QuickPick Remote znacząco redukuje to obciążenie – nawet o 70%. Operator może przywołać wózek tak, aby wykonać swoje prace przy minimalnym obciążeniu i maksymalizując wygodę działania. Ponadto ok. 90% operatorów podkreśliło, że system QuickPick Remote jest łatwy do nauczenia się i obsługi, a oni są mniej zmęczeni pod koniec zmiany. Ogólnie rzecz ujmując, proces komisjonowania jest cichszy, odbywa się płynniej, a sama kompletacja zamówień jest mniej męcząca dla pracownika magazynu.

Tekst ukazał się w drukowanym i elektronicznym wydaniu magazynu „Warehouse Monitor” (edycja Jesień 2016)

 

Polecamy również inne studia przypadków „Warehouse Monitor”:

Case study: Więcej logistycznej mocy dla Conrad Electric

Case study:  Zautomatyzowany magazyn dla Inter Europol Piekarnia Szwajcarska

Case study: „Speicher 3” – witajcie w logistycznym świecie pracy przyszłości

Case study: Jak OSM Kalisz zautomatyzowała procesy produkcyjno-magazynowe

Case study: Pełna moc pruszkowskiej „Luxtorpedy”

Case study: Centrum logistyczne Lantmannen – z chłodem za pan brat

Case study: Automatyczne rozwiązanie u producenta z branży farmaceutycznej

Case study: Milion sztuk odzieży każdego dnia - magazyn LPP

Case study: Projekt logistyczny w trzech studiach przypadków

 

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.