TGW Case Study, eCommerce w branży spożywczej

TGW zakończyło wdrożenie automatycznego systemu magazynowego w firmie Frisco.pl jednego z wiodących internetowych dostawców żywności.

Elementy charakteryzujące system:

 • Powierzchnia magazynu 11000 mkw.
 • 4-korytarzowy magazyn pojemnikowy typu Shuttle
 • 80 energooszczędnych wózków Stingray Shuttle
 • 36 000 miejsc składowania dla pojemników 600x400 mm
 • 9 500 SKU
 • 4 strefy temperaturowe (otoczenia / świeże / chłodzone / zamrożone)
 • Ergonomiczne stacje robocze (towary do człowieka tzw. GTP i człowieka do towarów tzw. PTG)
 • W pełni zautomatyzowany /robot/ załadunek pojemników z zamówieniem do wózków dostawczych
 • Zoptymalizowane sterowanie procesem dzięki pakietowi oprogramowania TGW Software Suit
 • Wydajność magazynu na poziomie przekraczającym 4000 linii na godzinę
 • Możliwości przyszłej rozbudowy

W ostatnich miesiącach TGW zbudowało automatyczny system magazynowy w centrum dystrybucyjnym u jednego z wiodących dystrybutorów handlu elektronicznego towarów spożywczych. Wysoce zautomatyzowany system działa w czterech różnych strefach temperaturowych - od normalnej przez świeżą i schłodzoną żywność po mrożone produkty (strefa ręczna). Centrum logistyczne zostało oddane do użytku w lipcu 2019 r. - zaledwie po 21 miesiącach od momentu podpisania umowy. Budowa magazynu i instalacji technologii TGW trwała około 12 miesięcy, pozostały czas był poświęcony na szczegółową analizę danych, projektowanie i fazę inżynieryjną.

Frisco.pl jest jednym z wiodących internetowych sprzedawców żywności w Polsce i jedynym graczem na polskim rynku handlu, który nie ma żadnych sklepów stacjonarnych. Dzięki temu może w pełni skoncentrować się handlu internetowym na zapewnieniu dostaw i wysokiej jakości usług. Warszawska firma, należąca do Grupy Eurocash, zaopatruje klientów siedem dni w tygodniu, wykorzystuje własną flotę pojazdów i specjalne stacje odbioru. W 2018 r. spółka wygenerowała przychody na poziomie 23 mln euro, zatrudniając około 200 pracowników. Aby stworzyć podstawy do planowanego wzrostu w nadchodzących latach, Frisco powierzył TGW budowę w pełni zautomatyzowanego systemu mającemu sprostać wygórowanym wymaganiom, które należało uwzględnić w nowym magazynie. Nowoczesne i zautomatyzowane centrum logistyczne w Klaudynie pod Warszawą zajmuje 11 000 mkw. i pozwoli firmie obsłużyć do 4 razy więcej zamówień niż obecnie i zrealizować dostawę tego samego dnia, dzięki znacznemu wzrostowi wydajności, efektywności pracy i skróceniu czasu pakowania.

Nowy system TGW obejmuje trzy strefy temperaturowe: od normalnej przez świeżą do chłodzonej. Sercem rozwiązania jest wysokowydajny czterokorytarzowy magazyn typu Shuttle, w którym wózki umieszczone są na każdym z poziomów składowania.  Dzięki podwójnej głębokości systemu regałowego w każdej z alei magazynu system oferuje w sumie ponad 36 000 miejsc do przechowywania pojemników w rozmiarze 600x400 mm. 80 energooszczędnych wózków TGW Stingray Shittle zapewnia automatyczne przechowywanie i pobieranie towarów, obsługując do ponad 4000 pobrań na godzinę. Wózki optymalizują rozmieszczenie towaru i zapewniają odpowiednią kolejność pojawienia się pojemników na stacjach kompletacyjnych w celu optymalnej realizacji zleceń Klientów.

 

Stacja kompletacyjna TGW PickCenter

 

Zamówienia klientów są kompletowane na dwunastu ergonomicznych stacjach roboczych, w tym na czterech wysokowydajnych stacjach TGW PickCenter.  Pojemniki, które pojadą do Klientów są następnie w pełni automatycznie ładowane do specjalnie przygotowanych wózków dostawczych. Za ładowanie wózków odpowiada indywidualnie przygotowana zrobotyzowana stacja załadowcza Rovolution.  Ostatecznie wózki z pojemnikami w odpowiedniej kolejności wstawiane są samochodów i oczekują na odjazd samochodu do Klienta.

 

Robot ładujący pojemniki do wózków (Rovolution)

 

Wysoka wydajność, łatwa skalowalność

Grzegorz Bielecki, CEO Frisco, podkreśla: „Jesteśmy dumni z zaufania naszych klientów do nas. Rozwiązanie magazynowe TGW ogromnie zwiększa efektywność naszych procesów logistycznych. Chcemy, aby wszystkie zamówienia były realizowane dokładnie w 100% i przy zachowaniu najwyższego poziomu jakości obsługi. ”  

TGW Software Suite gwarantuje optymalną kontrolę procesów i zapewnia płynną integrację z systemem zarządzania magazynem (WMS) klienta.

„Rozwiązanie TGW dla Frisco jest skalowalne i oferuje maksymalną elastyczność”, podkreśla Sławomir Gaweł-Kucab, Sales Project Manager w TGW. „W razie potrzeby system można bardzo szybko rozbudować.” W ramach dwuletniej umowy serwisowej „Lifetime Services” specjaliści TGW zapewniają również stałą obsługę systemu.

 

O Frisco.pl:

Frisco.pl to największy supermarket internetowy w Polsce, działający od 13 lat, będący nowoczesną i wygodną alternatywą dla zakupu artykułów spożywczych w sklepach stacjonarnych. Oferuje szeroką gamę produktów i cen na poziomie hipermarketów. Dzięki temu daje możliwość zaoszczędzenia czasu i robienia skomplikowanych zakupów w jednym miejscu z dostawą, bez wychodzenia z domu. Frisco.pl ma własne zaplecze magazynowe z zaawansowanym systemem obsługi zamówień. Zamówienia są dostarczane są na wskazany adres od poniedziałku do niedzieli w czasie określonym przez klienta.

 

Kontakt dla prasy (Frisco.pl):

Izabela Świątkowska

izabela.swiatkowska@cluepr.pl | 519 383 903

 

O Grupie TGW Logistics (www.tgw-group.com):

TGW Logistics Group jest jednym z wiodących światowych dostawców rozwiązań intralogistycznych. Od 50 lat firma dostarcza zautomatyzowane systemy dla międzynarodowych klientów od A jak dla Adidas do Z jak dla Zalando. Jako integrator systemów, TGW zapewnia pełne planowanie, produkcję i wdrażanie złożonych centrów logistycznych - od mechatroniki po robotykę i od systemów sterowania po rozwiązania softwareowe.

Zatrudniając około 3500 pracowników, TGW Logistics Group ma biura w Europie, Chinach i Stanach Zjednoczonych. W roku obrotowym 2017/2018 firma osiągnęła łączny obrót w wysokości około 715 milionów euro. Za rynek polski odpowiada biuro zlokalizowane w Poznaniu.

 

Kontakt:

TGW Systems Integration GmbH
Representation Office in Poland
PL-60-853 Poznań, Poznańska 62/20

T: +48 61 8471171

E-Mail: poland@tgw-group.com

 

Kontakt dla prasy:

Alexander Tahedl

Marketing & Communications Specialist

T: +43.(0)50.486-2267

M: +43.(0)664.88459713

alexander.tahedl@tgw-group.com

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.