6 zwycięzców IFOY Award 2019

Tym razem finał konkursu IFOY Award miał szczególną scenerię - wiedeński Hofburg. To tam 26 kwietnia, w trakcie IFOY Award Night, ponad sześciuset gości ze świata logistyki usłyszało werdykt i nazwy zwycięzców 6 konkursowych kategorii: Cargometer, Jungheinrich, ProGlove, Raymond Corporation, STILL i UniCarriers.

Po procesie nominacji, selekcji i praktycznych testów (tym razem odbyły się one w marcu w Hanowerze - pisaliśmy o tym szczegółowo w wiosennym wydaniu magazynu) przyszedł czas na rozstrzygnięcie siódmej edycji International Intralogistics and Forklift Truck of the Year (IFOY Award). Wieczorem 26 kwietnia w wiedeńskim Hofburgu spotkało się kilkuset gości (przedstawiciele branży, biznesu, politycy, dziennikarze), aby poznać zwycięzców sześciu konkursowych kategorii. 29 jurorów z kilkunastu państw świata nominowało w sumie 15 rozwiązań intralogistycznych, które przeszły przez trzyczęściowy audyt. Aż do uroczystej wieczornej gali ostateczne wyniki były trzymane w ścisłej tajemnicy, stąd i w czasie ich ogłaszania emocje - radość zwycięzców, ale i rozczarowanie przegranych - były autentyczne.

– W kategorii start-upów, która została zaprezentowana po raz pierwszy, jak również i w pięciu innych kategoriach, decyzja kto wygra była bardzo trudna. Znów... Trzyczęściowy audyt przeprowadzony w trakcie dni testowych IFOY, pokazał, że nominowane rozwiązania są daleko z przodu od swoich rynkowych konkurentów i obszarze stopnia innowacyjności i korzyści jakie może otrzymać kupujący - mówi Anita Würmser, zarządzająca jury IFOY Award.

Jeśli zaś chodzi o zwycięzców, to tak wygląda lista krótka... . W kategorii „Oprogramowanie intralogistyczne" zwyciężyła, de facto na swojej ziemi, wiedeńska firma Cargometar. Zwycięskim rozwiązaniem jest system pomiaru ładunków, którzy jest dokonywany „w locie", a więc bez potrzeby zatrzymywania wózka. Swoistym skanerem obiektów 3D są systemy kamer zlokalizowane na bramach magazynowych.

Niemiecki producent, firma Jungheinrich AG, zdobył nagrodę za najbardziej innowacyjne urządzenie w kategorii wózków magazynowych. Firma z Hamburga otrzymała trofeum za rozwiązanie ETV 216i. To pierwszy na świecie wózek wysokiego składowania z w pełni zintegrowanym akumulatorem litowo-jonowym i w dość zgodnej opinii ekspertów - wyznacza początek nowej generacji wózków wysokiego składowania. To rozwiązanie przekonało jury nie tylko swoją wydajnością, ale także nowatorstwem konstrukcji. Ponieważ konwencjonalny duży akumulator został zastąpiony mniejszym akumulatorem litowo-jonowym, twórcy opracowali zupełnie nowe możliwości projektowania urządzenia.

Specjalista od amerykańskich wózków widłowych - firma The Raymond Corporation - po raz pierwszy został nominowany do finału IFOY Award. I od razu zwyciężył w kategorii konkursowej „Special of the Year". Jurorzy docenili system wirtualnej rzeczywistości, dzięki któremu operatorzy wózków widłowych mogą być szkoleni i testowani w realnym środowisku pracy.

W kategorii „AGV i roboty intralogistyczne" wygrało rozwiązanie firmy STILL. Dostawca rozwiązań z Hamburga otrzymał nagrodę za zestaw transportowy STILL LTX 50 i rozwiązanie LiftRunner z automatycznym załadunkiem i rozładunkiem towarów. W szczególności nagrodzono pomysł połączenia zautomatyzowanej jazdy i automatycznego przenoszenia ładunków. Opłacalne i łatwo skalowalne rozwiązanie oferuje użytkownikowi spore korzyści, zwłaszcza w obszarze dostaw wewnątrzfirmowych pomiędzy magazynem a fabryką.

Producent UniCarriers Europe został nagrodzony za najbardziej innowacyjny wózek z przeciwwagą. Producent wszedł do finału IFOY z 3-kołowym wózkiem TX 3 o ładowności 1,6 tony. Pojazd z nowej serii TX 3 charakteryzuje się niskim zużyciem energii, doskonałą widocznością we wszystkich kierunkach, całkowicie elektrycznym układem kierowniczym i licznymi usprawnieniami ergonomicznymi.

Nagrodę IFOY w kategorii Startup Roku wygrał monachijski producent: ProGlove (Workaround GmbH). Młoda firma została nagrodzona za pomysłową i innowacyjną rękawicę ProGlove służącą do skanowania kodów kreskowych. Skaner wielkości pudełka zapałek ma świetne możliwości techniczne, a operator zawsze ma obie ręce wolne, co nie jest bez znaczenia w czasie wykonywania prac w magazynie.

Sponsorem IFOY Award, które jest objęte patronatem niemieckiego resortu gospodarki i energii, jest VDMA, jedna z największych na świecie organizacji branżowych, bardzo mocna w obszarze logistyki i magazynowania. Partnerem wydarzenia są Deutsche Messe wraz z wiodącymi targami branżowymi CeMAT w Hanowerze oraz transport logistics w Monachium. Firma CHEP jest partnerem paletowym konkursu, a partnerem technologicznym jest specjalista w ładowaniu akumulatorów – firma Fronius.

Tekst: Sebastian Śliwieński, redaktor naczelny „Warehouse Monitor", juror IFOY Award

Zdjęcia: IFOY Award

 

Zwycięzcy IFOY Award 2019

Kategoria: Wózek widłowy z przeciwwagą

TX3 3-kołowy wózek z przeciwwagą, UniCarriers

Kategoria: Wózek magazynowy

Wózek reach truck ETV 216i, Jungheinrich

Kategoria: AGV & Roboty intralogistyczne

Automatyczne rozwiązanie LTX 50 z LiftRunner, Still

Kategoria: Oprogramowanie intralogistyczne

CARGOMETER pomiary ładunków „w locie”, Cargometer

Kategoria: Special of the Year Virtual

Raymond Reality Simulator, The Raymond Corporation

Kategoria: Startup of the Year

Rękawica ze skanerem ProGlove, ProGlove

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2022

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.