Jak Dematic automatyzuje nowe główne centrum dystrybucji Grupy Landmark

Grupa Landmark to jedna z największych sieci detalicznych zajmujących się sprzedażą artykułów nieżywnościowych na Bliskim Wschodzie i w Indiach. Dzięki nowemu centrum dystrybucyjnemu grupa skonsolidowała operacje logistyczne w pięciu istniejących placówkach dystrybucyjnych. Na potrzeby tego super nowoczesnego magazynu Dematic dostarczył rozbudowaną technologię automatyzacji.

Od sklepu z artykułami dla niemowląt, otwartego w 1973 roku w Bahrajnie, do imperium sprzedaży detalicznej: w ciągu niespełna 50 lat Grupa Landmark stała się jedną z największych sieci detalicznych zajmujących się sprzedażą artykułów nieżywnościowych na Bliskim Wschodzie i w Indiach.

Grupa posiada rozległą sieć 2200 sklepów w 24 krajach o łącznej powierzchni sprzedaży sięgającej niemal 2,8 mln mkw. Obecnie, dzięki nowemu, w pełni zautomatyzowanemu centrum dystrybucyjnemu, grupa skonsolidowała operacje logistyczne w pięciu istniejących placówkach dystrybucyjnych.

Niniejsze centrum znajduje się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a jego powierzchnia wynosi 265 tys. mkw. Może przechowywać i obsługiwać do 2,2 mln kartonów i 2 mln tekstyliów na wieszakach. Na potrzeby tego supernowoczesnego magazynu Dematic dostarczył rozbudowaną technologię automatyzacji, w tym magazyn wysokiego składowania palet, dwa systemy Dematic Multishuttle i system sortowania odzieży na wisząco. Oprogramowanie Dematic IQ sprawnie i wydajnie steruje systemami, dostarczając pełne dane operacyjne w czasie rzeczywistym.

Nawet z oddali nowe centrum dystrybucyjne Landmark stanowi imponujący widok i symbol bogatej, dynamicznej historii grupy. Z pojedynczego przedsiębiorstwa w Bahrajnie firma rozrosła się do jednej z największych sieci handlowych na świecie, pozostając jednocześnie cały czas firmą rodzinną. W miarę rozwoju Grupa Landmark rozpoczęła sprzedaż detaliczną odzieży, obuwia, akcesoriów, mebli, artykułów dekoracyjnych, kosmetyków, zabawek i drobnych towarów własnych, rodzimych marek z Bliskiego Wschodu, a także światowych marek franczyzowych.

Wysoki na 43 metry magazyn palet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Grupa Landmark przetwarza ponad 75 tys. TEU rocznie – jest jednym z największych importerów produktów niespożywczych na Bliskim Wschodzie. W związku z tym grupa przywiązuje dużą wagę do intralogistyki, która może obsłużyć mocno zróżnicowany, duży wolumen.

W ramach procesu selekcji zespół projektowy Landmark zapoznał się z wieloma realizacjami w Europie, by określić dokładne parametry projektu.

– Ze względu na bogatą wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie Dematic stał się dla nas preferowanym i najbardziej odpowiednim partnerem – wyjaśnia Mihin Shah, dyrektor ds. łańcucha dostaw.

Komplet zintegrowanych rozwiązań pochodzi od firmy Dematic. Wzrok przyciąga 43-metrowy magazyn paletowy z 36 tysiącami gniazd. Firma wyposażyła ponadto regały wysokiego składowania w system ochrony przeciwpożarowej z atmosferą o obniżonej zawartości tlenu, który umożliwia przechowywanie nawet delikatnych i wysoce łatwopalnych towarów. Klimatyzowany magazyn wysokiego składowania palet jest jak dotąd największym tego typu obiektem w ZEA. Konstrukcję nośną, w tym bryłę budynku, stanowi sam system regałów.

Największy system multishuttle w historii Dematic

Towar dociera do centrum dystrybucyjnego frachtem morskim – w kontenerach. Centrum dystrybucji jest w stanie obsłużyć ponad 74 tys. pudełek dziennie w dziesięciu dokach automatycznych i trzech ręcznych. Pudełka są poddawane laserowemu pomiarowi konturów z dokładnością do jednego milimetra. W ten sposób zapobiega się przedostawaniu się do systemu multishuttle pudełek uniemożliwiających precyzyjny chwyt. Przedmioty, które mają zostać przetworzone w ciągu kilku dni, są deponowane w systemie multishuttle. Przedmioty, które nie będą potrzebne w najbliższym czasie, są umieszczane na paletach i składowane na podwójnej głębokości w magazynie wysokiego składowania za pomocą 41-metrowej układnicy.

Pojedyncze elementy przechowywane są w pudełkach lub kontenerach w dwóch systemach Dematic Multishuttle, obejmujących po 22 alejki. Na 33 poziomach 726 wózków Dematic buforuje, sortuje i sekwencjonuje elementy do wykorzystania w ciągu kilku następnych dni w pierwszym systemie obejmującym 580 miejsc do przechowywania. Dzienne zapotrzebowanie na 370 tys. pozycji jest realizowane za pomocą 528 statycznych wózków Dematic Shuttle Static w przyległym systemie Dematic Multishuttle na 24 poziomach. W ten sposób można transportować do 15 tys. pojemników na godzinę do stacji kompletacji. Dzięki zastosowaniu w sumie 94 wind oraz sterowanych za pomocą szyn napędowych wózków w o bardzo dużym przyspieszeniu i prędkości, jeden wózek może obsługiwać od 700 do 800 miejsc magazynowych.

Opatentowany przez Dematic system transferu między alejkami maksymalizuje wykorzystanie przestrzeni podczas transportu, jak również przechowywania na podwójnej głębokości. System ten jest nie tylko największy, ale i najszybszy wśród dotychczasowych realizacji Dematic.

System sortowania odzieży na wieszakach o pojemności 2 mln sztuk

Magazyn tekstyliów na wieszakach również oferuje imponującą pojemność: w systemie sortowania Dematic Garment-on-Hanger przygotowano miejsce na przechowywanie do 2 milionów artykułów odzieżowych. Wysyłkę wyprasowanej odzieży umożliwiają trzy 20-metrowe urządzenia prasowalnicze z wytwornicami pary. Towary przechowywane są w procesie kontrolowanym przez oprogramowanie, dzięki czemu sprzedawcy detaliczni otrzymują je w odpowiedniej kolejności, pozwalającej efektywnie zaopatrywać sklepy z wydajnością do 250 tys. produktów dziennie. Systemy spina 11-kilometrowy układ przenośników Dematic do pojemników i palet oraz sortownik.

– Oznacza to nową erę szybkości i wydajności dla naszego łańcucha dostaw – podsumowuje Mihin Shah, dyrektor ds. łańcucha dostaw.

W planach jest utworzenie 47 stanowisk pracy dla usług o wartości dodanej, w tym handlu elektronicznego, do celów bezpośredniej dostawy do klienta. Całą strukturę uzupełnia dodatkowe 150 wyspecjalizowanych stanowisk roboczych do określonych zastosowań. Spośród nich 44 to stacje kompletacji towarów na potrzeby realizacji zamówień, 28 to stacje uzupełniania, a pozostałe to różne stacje inspekcji i kontroli jakości.

Płynny i optymalny przepływ materiałów przy zachowaniu wysokiej przepustowości zapewnia oprogramowanie. Grupa Landmark zobowiązuje się realizować dostawy do sklepów i klientów końcowych w określonym terminie. Zapewnia to oprogramowanie Dematic iQ, które łączy w sobie system zarządzania magazynem (WMS) do celów zarządzania zapasami z systemem kontroli magazynu (WCS) i sterownikiem przepływu materiałów (MFC), dynamicznie rozmieszczając wszystkie materiały w obiekcie.

Tekst: Eksperci Dematic

Zdjęcia: Dematic

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2021

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.