Co decyduje o efektywności pracy różnych typów magazynów? Analiza 5 przypadków

Rozwój usług logistycznych doprowadził do stopniowej specjalizacji magazynów ze względu na pełnioną (dominującą) rolę. Specjalizacja doprowadziła do wyodrębnienia m.in. takich magazynów jak: produkcyjne, dystrybucyjne, kompletacyjne, konsolidacyjne czy przeładunkowe. Pełniona rola wpływa na zakres i kształt procesów magazynowych, umiejscowienie czy też czas przechowywania towarów. Czym charakteryzują się poszczególne typy magazynów? Co decyduje o efektywności ich pracy? Sytuację rynkową analizuje Marek Wiązowski, Quantum Qguar.

 

Marek Wiązowski, Quantum Qguar

Magazyn dystrybucyjny (handlowy)

Przeznaczeniem magazynów dystrybucyjnych jest zaopatrzenie danego obszaru w określony towar. Rola magazynu dystrybucyjnego skłania do tego, by znajdował się on możliwie blisko klientów końcowych. Zapewnia to niższe koszty transportu i krótsze terminy dostaw.

Klientem końcowym dla magazynu dystrybucyjnego może być zarówno sieć sklepów, jaki i klient indywidualny składający zamówienie w kanale e-commerce. W praktyce często taki obiekt obsługuje obie te grupy odbiorców. W magazynach dystrybucyjnych składowane są przede wszystkim te kategorie produktów, na które jest stały, wysoki popyt na obsługiwanym przez nie obszarze. W związku z tym, magazyny te mieszczą przeważnie wiele nośników tego samego artykułu.

Istotną cechą magazynu dystrybucyjnego jest to, że zazwyczaj wszystkie składowane w nim artykuły posiadają indywidualny kod kreskowy (lub inny system znakowania). Pozwala to na bardzo ścisłe śledzenie przepływu towarów. W efekcie zapobiega to różnicom inwentaryzacyjnym i sytuacjom, gdy klient zamawia produkt, którego faktycznie w magazynie nie ma.

Magazyn dystrybucyjny funkcjonuje niekiedy w formie outsourcingu usług logistycznych. W takiej sytuacji, informatyczny system zarządzania magazynem powinien być spięty z systemami zarządzania zamówieniami obsługiwanych firm zewnętrznych.  

 

Magazyn przyprodukcyjny (surowców)

Magazyn ten służy do zaopatrzenia w surowce i komponenty działu produkcji. W przeciwieństwie do magazynu dystrybucyjnego, często nie wszystkie składowanie w nim artykuły dysponują indywidualnym oznaczeniem identyfikacyjnym. Sprawia to, że rejestracja przesunięć do produkcji jest utrudniona. Dużym wyzwaniem jest fakt, że produkcja danych wyrobów wymaga kompletnej dostępności surowców. Brak nawet jednego składnika może zatrzymać całą produkcję.

Innym problemem stojącym przed magazynem przyprodukcyjnym jest to, w jaki sposób odbywa się uzupełnianie gniazd produkcyjnych. Często opiera się ono o naoczną ocenę poziomu surowców, co wymaga dużej uwagi ze strony pracowników produkcji. Inną metodą szacowania zużycia surowców jest kalkulacja w oparciu listę materiałową (BOM – bill of materials). Znając liczbę produktów gotowych, na podstawie BOM wyliczyć można ilości surowców zużytych do ich wyprodukowania. Metoda ta rzadko jednak bywa w pełni dokładna. Używanie zamienników, przeliczanie surowców według różnych jednostek miary, usterki maszyn produkcyjnych i defekty produktów przyczyniają się do powstania niezgodności.   

Receptą na problem skutecznego zasilania stanowisk produkcyjnych może byś informatyczny system realizacji produkcji (MES). Pozwala on odzwierciedlić rzeczywisty poziom i ulokowanie materiałów na hali produkcyjnej, a po integracji z systemem magazynowym zapewni efektywny przepływ materiałów.

Inną metodą optymalizacji pracy magazynu przyprodukcyjnego jest tzw. łączenie zestawów (ang. kitting). Polega ona na przygotowaniu pełnego zestawu komponentów i materiałów potrzebnych do wyprodukowania danego towaru. Taki zestaw trafia następnie na stanowisko produkcyjne. Podejście to może znacząco uprościć proces zaopatrzenia stanowisk produkcji montażowej. Z perspektywy hali produkcyjnej, kitting ułatwia inwentaryzację i kontrolę przepływu materiałów. Gotowe zestawy komponentów redukują ilość ruchów wykonywanych przez pracowników montażu, dzięki czemu mogą swoją pracę wykonać szybciej.

Kitting szczególnie dobrze sprawdza się w sytuacji gdy:

  • proces montażu wyróżnia się dużą różnorodnością małych elementów;
  • montowane są niestandardowe produkty z komponentami różniącymi się nieznacznie kolorem, kształtem lub innymi cechami;
  • na hali produkcyjnej występuje deficyt miejsca, co utrudnia organizację lokalnych buforów z zaopatrzeniem.

Dzięki przygotowaniu gotowych zestawów na stanowiskach montażowych znajdują się wyłącznie te narzędzia i komponenty, które są niezbędne do wykonania danego zlecenia. Poza tym, dzięki takiemu rozwiązaniu stanowiska montażowe zajmują mniejszą przestrzeń.

 

Magazyn konsolidacyjny

Magazyn konsolidacyjny to rozwiązanie przeznaczone dla przedsiębiorstw obsługujących dużą liczbę zamówień dla rozproszonych odbiorców. W magazynach konsolidacyjnych zamówienia składowane mogą być według jednostki asortymentowej, trasy przejazdu czy też według odbiorcy. Dzięki temu możliwe jest przyspieszenie wydawania towaru z magazynu.

Magazyny konsolidacyjne często sięgają po zaawansowane rozwiązania automatyki. Przenośniki rolkowe i sortery pomagają zorganizować operacje wyjścia zgodnie z przyjętą w danym magazynie strategią. Konsolidacja wysyłek pozwala znacznie ograniczyć koszty transportu, ma także wymiar proekologiczny.

 

Magazyn tranzytowy

Przeznaczeniem magazynów tranzytowych jest czasowe składowanie artykułów w celu usprawnienia pracy sieci dystrybucyjnej. Produkty oczekują w nim do czasu, aż pojawi się na nie zapotrzebowanie. Magazyny tranzytowe przystosowane są do szybkiej realizacji przyjęć i wydań ładunków.

Magazyny tranzytowe zlokalizowane są pomiędzy głównym centrum dystrybucyjnym, a klientem końcowym. Dzięki temu możliwe jest skrócenie czasu dostawy. Jedną z najważniejszych cech tych magazynów jest intensywny przepływ artykułów. Wysoki wskaźnik rotacji powoduje, że towary często składowane są bezpośrednio na posadzce magazynu. Brak regałów i uproszczona logistyka wewnętrzna ograniczają koszty funkcjonowania tych obiektów. Z magazynów tranzytowych najczęściej korzystają sieci e-commerce i firmy handlujące produktami spożywczymi o krótkim terminie przydatności.

 

Magazyn kompletacyjny

Magazyny kompletacyjne to obiekty wyspecjalizowane w optymalizacji procesu przygotowywania zamówień. W celu osiągnięcia możliwie najwyższej efektywności wykorzystuje się w nich, wiele zaawansowanych metod kompletacji, takich jak:

Pick-by-Voice

W metodzie pick-by-voice, komunikacja między pracownikami magazynu i systemem WMS odbywa się głosowo. Dzięki słuchawkom wyposażonym w mikrofon, pracownicy z jednej strony otrzymują szczegółowe wytyczne dotyczące prowadzonej zbiórki, a także potwierdzają wykonanie operacji komunikatem głosowym, zrozumiałym przez system WMS.

Systemy pick-by-voice są powszechnie stosowane w centrach dystrybucyjnych i magazynach posiadających szczególnie wysokie wymagania odnośnie szybkości i poprawności zbiórki. Metoda dobrze sprawdza się w magazynach chłodniczych, gdzie niezbędne pracownikom rękawice utrudniają posługiwanie się papierowymi wydrukami czy mobilnymi terminalami radiowymi.

Pick-by-Light

Pick-by-Light to system, w którym informacja o ilości i miejscu pobrania towaru przekazywana jest przy pomocy diod i wyświetlaczy umieszczonych bezpośrednio przy każdym miejscu magazynowym. Dodatkowo, poza ilością towaru wymaganego w prowadzonej zbiórce, wyświetlacz informuje również o aktualnym stanie danego miejsca magazynowego. Oprócz diod i wyświetlaczy, system pick-by-light przewiduje zastosowanie przycisków umożliwiających magazynierom pokwitowanie odbioru towaru, albo powiadomienie o jego niewystarczającej ilości.

Pick by Vision.

Kluczowym komponentem Pick by Vision są „inteligentne okulary” wyposażone w wyświetlacz, mikrofon, głośnik, kamerę, GPS i łączność z WLAN. Informatyczny system magazynowy deleguje zadania poprzez komendy głosowe i dostarcza wizualizacji wspomagających wykonanie zlecenia. Wykonanie operacji potwierdzane jest przez pracownika głosowo. Do skanowania etykiet może posłużyć wbudowana w oprawę okularów kamera.

 

Tekst: Marek Wiązowski, Quantum Qguar

Zdjęcia: Quantum Qguar

 

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2022

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.