Testy, rozmowy, pomiary - teraz czekamy na zwycięzców IFOY Award 2020!

Ten sprawdzian jest uważany nie tylko za największy, ale także najtrudniejszy test intralogistyczny na świecie. Podczas tygodnia testów IFOY Award 2020, które odbyły się w pierwszej połowie lutego na terenach targów w Hanowerze, kilkanaście nominowanych urządzeń i rozwiązań zostało poddanych rozbudowanym testom. Pod lupę wzięliśmy nowe rozwiązania takich firm, jak: Bosch Rexroth, cellumation, Combilift, Crown, doks.innovation, EasyMile, ForkOn, Geek+, Hyster, Jungheinrich, ProGlove, Raymond, Sany Europe, Still oraz Wiferion. Teraz czekamy już tylko na ogłoszenie wyników.

W lutym, jeszcze przed wybuchem epidemii COVID-19 w Europie, nominowani byli poddawani krytycznym testom przez oficjalny zespół niezależnych testerów, ekipę naukowców oraz 27 międzynarodowych jurorów – przedstawicieli mediów branżowych. Ponad 300 gości z 19 krajów przybyło do stolicy Dolnej Saksonii, aby obejrzeć dwudniową procedurę testową w siedzibie partnera IFOY Award – targów HANNOVER MESSE. Wśród gości po raz pierwszy w takiej formule byli również przedstawiciele świata biznesu, w tym takich firm, jak: BMW, Dachser, Rewe, Porsche i Kühne+Nagel. W dniach 12 i 13 lutego mieli oni sposobność sprawdzić nominowane pojazdy i rozwiązania z bieżącego roku i z poprzednich lat.

W tej edycji trzyczęściowy audyt ponownie rozpoczął się od praktycznego testu IFOY przeprowadzonego przez holenderskiego eksperta branżowego Theo Egbertsa. Nominowane rozwiązania przeszły przez jazdy testowe, w tym przez protokół testu IFOY zawierający około 80 kryteriów, które określają takie wskaźniki, jak efektywność, oszczędność, bezpieczeństwo czy poziom ergonomii. W drugiej części audytu nadszedł czas na IFOY Innovation Check. Naukowcy z Fraunhofer IML oraz z uniwersytetów technicznych w Dreźnie i w Monachium ocenili finalistów pod kątem rodzaju i stopnia innowacyjności, ich znaczenia rynkowego i wynikających z tego korzyści dla klientów.

Audyt zakończył się oceną finalistów dokonaną przez jurorów. Członkowie jury, dziennikarze branżowi z całego świata, nie tylko otrzymali wszystkie wyniki praktycznego testu i IFOY Innovation Check, ale także samodzielnie przetestowali nominowane maszyny na specjalnie przygotowanym torze, w jednej z hal targów w Hanowerze.

I tak w kategorii „Wózek widłowy z udźwigiem do 3,5 tony” przyjrzeliśmy się nowym elektrycznym wózkom: Still RX 60 oraz J60XNL od Hyster. W kategorii „Wózek magazynowy” w szranki stanęły następujące modele: ESR 1000 firmy Crown i ERC 216zi od Jungheinrich. W kategorii magazynowej testowaliśmy także kompaktowy wózek Combi-CS od Combilift.

Członkowie jury mogli także głosować na urządzenia z kategorii „Pojazd specjalny”. Zaprezentowano tutaj ogromny hybrydowy wózek podnośnikowy SRSC45H9 firmy Sany Europe oraz Combi-CBE4 firmy Combilift, napędzany elektrycznie wyspecjalizowany wózek widłowy z napędem na cztery koła.

W kategorii „AGV & Roboty Intralogistyczne” znalazły się trzy bardzo ciekawe urządzenia – zautomatyzowany ciągnik TractEasy od EasyMile, automatyczne rozwiązanie Courier 3030 od firmy Raymond oraz system C200 Robot Shuttle od Geek+.

Dwa rozwiązania przeszły trzyetapowy audyt w kategorii „Oprogramowanie intralogistyczne”. To laserowe oprogramowanie lokalizacyjne od firmy Bosch Rexroth oraz „Chmura ProGlove” od firmy ProGlove, która wspomaga firmy w cyfrowym mapowaniu swoich procesów w logistyce magazynowej.

W kategorii „Startup Roku” rywalizowały cztery rozwiązania: oprogramowanie do zarządzania flotą ForkOn, był też dron magazynowy inventAIRy® X od firmy doks.innovation. Natomiast Celluveyor od cellumation to modułowy system przepływu materiałów składający się z heksagonalnych komórek, które można łączyć w dowolne układy transportowe. Był też etaLINK 3000 od Wiferion – bezdotykowy system ładowania przemysłowych pojazdów elektrycznych.

Tekst: Sebastian Śliwieński, redaktor naczelny „Warehouse Monitor”, juror IFOY Award

Szczegółowe opisy testów IFOY Award 2020 wszystkich nominowanych rozwiązań – znajdziecie Państwo w wiosennym wydaniu magazynu „Warehouse Monitor”

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2021

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.