Specjalność Roku 2022 (IFOY AWARD): SYNAOS IM Lokalizacja pojazdów

Nagrodę IFOY AWARD 2022 w kategorii Specjalność Roku 2022 otrzymała firma SYNAOS za system IMS. Międzynarodowe jury uznało system lokalizacji SYNAOS IMS – Lokalizacja pojazdu za najlepszą nowość w tej kategorii.

Większość wózków widłowych, które jeżdżą w firmach, jest nadal sterowana ręcznie, a zatem flota nie jest zdigitalizowana lub jest zdigitalizowana jedynie w szczątkowej formie. Dzięki systemowi lokalizacji pojazdów SYNAOS IMS, oparty na kamerze zestaw czujników zapewnia ich szybką i wydajną kosztowo lokalizację – przy użyciu najnowocześniejszej technologii widzenia komputerowego.

SYNAOS jest typową firmą programistyczną, ale zdecydowała się także zbudować małe urządzenie: niewielką czarną skrzynkę (o wymiarach wynoszących 19 x 12 x 6 centymetrów). To pudełko jest przykręcane do wózka widłowego i wyświetla swoje informacje na ekranie.

Producent zajął się eliminowaniem luk w lokalizacji wszelkiego rodzaju ręcznie sterowanych wózków przemysłowych w pomieszczeniach. Ogromny odsetek firm używa wózków widłowych, ale rzadko kiedy są one dobrze zintegrowane z łańcuchem wartości: obecnie tylko zlecenie transportowe jest cyfrowe. Natomiast same wózki widłowe bardzo często nie są zdigitalizowane. W rezultacie nie bardzo wiadomo, gdzie konkretnie znajduje się wózek. Istnieją technologie lokalizacji wózków widłowych, ale często nie są one używane. Jest ku temu powód: technologia ultraszerokopasmowa lub lidar jest po prostu zbyt droga.

Nowy system firmy SYNAOS, który współpracuje z tak zwanymi „markerami”, narzędziem lokalizacji jako usługi (LaaS), jest inny: wszystko jest już wliczone w cenę, a wykrywanie osiąga dokładność wynoszącą około 25 centymetrów. Ale innowacyjność tego rozwiązania tkwi w oprogramowaniu – „plug and play”. Gdzie w magazynie jest największy ruch wózków? Jakie są drogi hamowania i gdzie zdarzają się najczęściej niebezpieczne sytuacje? Gdzie pracownicy jeżdżą bez nakazu uruchomienia pojazdu? Teraz można bardzo szybko wskazać ten wózek, która zawsze działa z opóźnieniem. Krótko mówiąc: można dokładnie obserwować faktyczne wykorzystanie floty.

Wspomnianą już dokładność lokalizacji do 25 centymetrów osiąga się dzięki markerom zlokalizowanym co 100 metrów. „Mała czarna skrzynka” zużywa 7 watów mocy i przesyła dane z kamery z prędkością 15 obrazów na sekundę przez Wi-Fi. Obrazy trafiają do oceny przeprowadzanej za pomocą algorytmów komputerowych. Oprócz czujnika przyspieszenia nie są wymagane żadne inne źródła wejściowe.

W czasach coraz większego znaczenia cyberbezpieczeństwa istotne jest to, iż cały proces przetwarzania obrazu odbywa się lokalnie na wbudowanym komputerze; żadne wrażliwe dane nie muszą być zatem przesyłane do chmury.

 

Werdykt IFOY Innovation Check:

Rynek wózków widłowych jest dla SYNAOS lukratywnym rynkiem w perspektywie długoterminowej. Korzyści dla klienta są duże, dzięki ulepszonym informacjom o statusie danego urządzenia, statystykom i zoptymalizowanym wskazówkom dotyczącym przepływu ruchu w magazynie. To przykład niezawodnego i solidnie zaimplementowanego systemu plug&play, który ma szansę zagościć na dłużej w logistyce.

 

Werdykt testu IFOY:

Prosta lokalizacja w czasie rzeczywistym wszystkich typów wózków widłowych za pomocą tego bardzo przekonującego systemu lokalizacji pomaga klientom na ich drodze do pełnej cyfryzacji intralogistyki. Niezwykle łatwo jest rejestrować wykorzystanie floty, ale także tworzyć mapy krytycznych punktów w magazynie. Podstawowa zaleta: niedrogi sprzęt współpracuje z inteligentnym, zaawansowanym oprogramowaniem.

 

 

Tekst: Warehouse Monitor 

Zdjęcia: IFOY Award / SYNAOS

 

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2022

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.