3 ważne trendy inwestycyjne na rynku magazynowym – co nas czeka w 2021 roku?

Fot. Rynki w silnych regionach - takich jak np. Poznań - i w 2021 roku mogą liczyć na dynamiczny rozwój (zdjęcie: SEGRO)

Rynek magazynowy u progu 2021 roku jest w bardzo dobrej kondycji. Pandemiczny rok 2020 dodatkowo bowiem wzmocnił kilka istotnych trendów, które mogą z nami zostać na dłużej. Jakich? Zapytaliśmy o to praktyków - uczestników rynku.

Trend 1. Turbodoładowanie ze strony branży e-commerce

Rok 2020 może być najlepszym rokiem na rynku najmu nowoczesnych powierzchni magazynowych i przemysłowych. Wysoki popyt generują przede wszystkim sieci spożywcze oraz firmy z branży e-commerce. Powstaje zatem pytanie odnoszące się do roku 2021 – czy to nadal branża e-commerce będzie napędzać rynkowy boom?

– Sektor e-commerce jest jednym z wygranych ostatnich miesięcy na rynku powierzchni magazynowych – komentuje Hubert Wojtera, Industrial & Logisitc Director w AXI IMMO. – O sile tej grupy najemców mogliśmy przekonać się zwłaszcza podczas pandemii Covid-19, kiedy to zdecydowana większość firm wprowadziła po raz pierwszy możliwość zakupu produktów przez internet. Obecnie to potrzeby tej grupy najemców wyznaczają standardy w budowie hal magazynowych i ich otoczenia. Mówimy tu m.in. o zdecydowanie większej liczbie miejsc parkingowych dla pracowników czy szerokich placach manewrowych.

– Popyt jest napędzany przez trzy czynniki. Po pierwsze przez rozwój handlu elektronicznego, po drugie – poprzez przeniesienie produkcji z powrotem z pozaeuropejskich miejsc docelowych i przejście z silniejszej produkcji do magazynowania, wynikające z obawy o dalsze zakłócenia łańcucha dostaw. Pierwsze dwa czynniki istniały już przed wystąpieniem Covid-19, ale pandemia przyspieszyła te trendy. Trzeci czynnik został już bezpośrednio spowodowany przez Covid-19. Firmy musiały zdecydować, jak utrzymać fabryki w ruchu i utrzymać dostawy – ocenia Anna Piasecka, Deputy Country Manager, CTP Invest Poland Sp. z o.o.

– Boom na e-commerce cały czas jest tym paliwem rynku powierzchni przemysłowych. Polska rozwija się tą ścieżką, którą przechodziły kraje już rozwinięte: Niemcy i inne kraje zachodnie – region odpowiada za 70 proc. całkowitej wartości handlu elektronicznego w Europie i ma najwyższy odsetek kupujących online (Niemcy i Holandia po 84 proc.) – mówi Michał Samborski Head of Development w Panattoni Europe. – I Polska ma do czego dążyć przez najbliższe lata. Ale warto powtórzyć, że notujemy też zwiększony udział przedsiębiorstw produkcyjnych w popycie na powierzchnie magazynowe.

– Nie da się ukryć, że kilkunastoprocentowe roczne wzrosty zapotrzebowania na nową powierzchnię generowane przez branżę e-commerce są spektakularne – mówi Bartłomiej Hofman, Managing Director P3 Logistic Parks w Polsce. – Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że swój znaczny udział w powierzchni wynajmowanej na polskim rynku magazynowym mają również inne branże. Według wyliczeń AXI IMMO w trzecim kwartale tego roku najwięcej wynajęli operatorzy logistyczni (32,9 proc. popytu brutto), a następnie sieci handlowe (16,3 proc. popytu), dopiero na trzecim miejscu znalazł się e-commerce (12,3 proc. popytu). Oczywiście, udział e-commerce jest w rzeczywistości większy, ponieważ częściowo mieści się zarówno w powierzchni wynajmowanej przez sieci handlowe, jak i operatorów logistycznych. Reasumując, można powiedzieć, że również w najbliższych miesiącach e-commerce będzie jedną z najistotniejszych sił napędowych polskiego rynku magazynowego, ale nie jedyną.

– Rosnące wymagania e-konsumentów, większe zainteresowanie zakupami online jako bezpieczną alternatywą dla zakupów tradycyjnych, przeniesienie biznesów do sieci czy potrzeba usprawnienia łańcuchów dostaw to czynniki, które bez wątpienia będą miały wpływ na dalsze umacnianie się pozycji branży e-commerce, a co za tym idzie, coraz większego udziału tego sektora w rynku nieruchomości –podsumowuje Waldemar Witczak, dyrektor regionalny SEGRO.

Fot. Spektakularne są wzrosty zapotrzebowania na nową powierzchnię generowane przez branżę e-commerce (zdjęcie: P3)

Trend 2. Spektakularnych inwestycji nie powinno zabraknąć i w 2021 roku

Wiemy już, że 2020 rok był bogaty w interesujące i spektakularne inwestycje. A jak będzie w 2021 roku? Czy już widać na horyzoncie inwestycje, na które szczególnie warto czekać?

– Wśród ostatnich zapowiedzi najbardziej ekscytującym projektem w budowie jest z pewnością inwestycja BTS, którą firma Panattoni dostarczy dla poufnego klienta z branży e-commerce w Świebodzinie w regionie Polski Zachodniej. Transakcja ta po raz kolejny udowodniła, że Polska to idealna lokalizacja dla najbardziej wymagających międzynarodowych klientów zainteresowanych rozwojem w Europie – mówi Hubert Wojtera, Industrial & Logisitc Director w AXI IMMO.

– Przede wszystkim można spodziewać się ugruntowania roli obiektów zabezpieczonych umowami pre-let oraz mniejszego zainteresowania magazynami spekulacyjnymi wśród klientów. Ze względu na zbliżanie się do klienta końcowego, na znaczeniu będą w dalszym ciągu zyskiwać magazyny miejskie. Ponadto, w związku z dążeniem wielu firm do skracania łańcucha dostaw, Polska może stać się bardziej atrakcyjna dla inwestorów potrzebujących obiektów dedykowanych pod lekką produkcję – ocenia Waldemar Witczak, dyrektor regionalny SEGRO.

– Z pewnością będą inwestycje typu brownfield, realizowane na szeroką skalę na terenach poprzemysłowych, wpisujące się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego. A z pojedynczych projektów – warto czekać na kompleks dystrybucyjny o powierzchni ponad 200 tys. mkw. dedykowany jednej z sieci  RTV i AGD, a także na jeden z naszych wrocławskich parków Campus 39, którego adresatami będą firmy z sektora e-commerce oraz elektromobilności – ocenia Michał Samborski, Head of Development w Panattoni Europe.

Trend 3. Rynek powinien być (ostrożność jest tu wskazana…) wciąż na fali wznoszącej

Mamy zatem „boom”, który trwa już znacznie dłużej niż tylko w 2020 roku, i rozwój. Warto więc może dopytać, czy jednak gdzieś na horyzoncie nie widać pierwszych symptomów spowolnienia? Jak zatem może wyglądać sytuacja na rynku inwestycji w obiekty przemysłowe w 2021 r.?

– Sytuacja na rynku raczej nie zwolni, wręcz przeciwnie, bazując na liczbie zapytań ofertowych oraz umów, jakie obecnie podpisujemy lub negocjujemy, kolejny rok przyniesie zarówno najem w obiektach powstających (w samym DL Invest Park Psary kolejne etapy rozbudowy zakładają 130 tys. mkw.), jak i w magazynach typu BTS w całej Polsce. Część projektów to inwestycje rozpoczęte w drugiej połowie 2020 roku, a część to zupełnie nowe, których start budowy planowany jest na początek 2021, pod które już zabezpieczyliśmy odpowiednie grunty – ocenia Wirginia Leszczyńska, COO DL INVEST GROUP PM S.A.

– Tak długo, jak ludzie będą kupować, zwłaszcza online, przemysł będzie się rozwijał wraz z naszymi klientami. Sklepy muszą mieć magazyny, ich produkcja musi być gdzieś zlokalizowana. A gdy rośnie popyt na ich usługi, potrzebują więcej miejsca. Z drugiej strony, rynek będzie czerpał znacznie więcej z tych wyciągniętych wniosków w dziedzinie potencjalnego ryzyka, które może dotyczyć każdego sektora. Musimy się bardziej przygotować na nieoczekiwane – ocenia Anna Piasecka, Deputy Country Manager, CTP Invest Poland Sp. z o.o.

– Pomimo wielu obaw z początku roku wyniki polskiego rynku magazynowego po pierwszych trzech kwartałach, podobnie jak te za pierwsze półrocze, są nadal dobre – mówi Bartłomiej Hofman, Managing Director P3 Logistic Parks w Polsce. – Według najnowszego raportu AXI  IMMO od początku roku w Polsce wynajęto już ponad 3,5 mln mkw., co oznacza, że tegoroczny wynik z całą pewnością będzie jeszcze wyższy niż ten za poprzednie 12 miesięcy, gdzie najemców znalazło 4 mln mkw. powierzchni magazynowej. Jednocześnie całkowite zasoby magazynowe w naszym kraju przekroczyły już granicę 20 mln mkw.

Jak podkreśla Bartłomiej Hofman – o około 15 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku spadła natomiast wielkość powierzchni w budowie, co wynika z większej ostrożności deweloperów przy realizacji projektów spekulacyjnych i przeniesienia ciężaru na realizację obiektów BTS lub z zabezpieczonymi umowami typu pre-let.

– Jest to jednak naturalna reakcja na obecną sytuację. Nie możemy zapominać, że rynek magazynowy jest częścią złożonego łańcucha dostaw i ewentualne kolejne zawirowania gospodarcze, w tym spadek konsumpcji, mogą mieć wpływ również na ten segment – dodaje.

– W mojej ocenie trudno jednoznacznie nakreślić, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku magazynowym w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy, jednak jak pokazał ten rok, wielu klientów, mimo spowolnienia gospodarczego, jakie miało miejsce w Polsce, decydowało się kontynuować transakcje rozpoczęte jeszcze przed wybuchem pandemii, było również wielu takich, którzy to właśnie w tym czasie wykazywali się wzmożoną aktywnością. To daje nadzieję, że również przyszły rok będzie owocny w inwestycje – wskazuje Waldemar Witczak, dyrektor regionalny SEGRO.

– Ostatnie miesiące pokazały, że nawet pomimo pandemii Covid-19 rynek magazynowy zachował zdrowe proporcje pomiędzy popytem i podażą. To, co ulegnie zmianie w najbliższym czasie, to zapewne liczba i skala projektów budowanych spekulacyjnie. Duże znaczenie przy finansowaniu nowych obiektów będzie miało tzw. ryzyko klienckie i to, jak najemca i reprezentowana przez niego branża poradziła sobie ze skutkami trwającej pandemii – wskazuje Hubert Wojtera, Industrial & Logisitc Director w AXI IMMO.

– Stabilny rozwój na dobrym poziomie. Tegoroczny popyt brutto osiągnął do tej pory 3,4 mln mkw. w skali całego kraju, z czego ponad 75 proc. to nowe umowy i ekspansje. Dzięki temu Polska utrzymuje drugie miejsce pod względem wynajętej powierzchni wśród największych rynków logistycznych w Europie. Tylko na koniec września w Polsce w budowie pozostawało 1,54 mln, z czego Panattoni realizowało ok. 950 tys. mkw. Dlatego pozytywnie patrzymy w przyszłość – podsumowuje Michał Samborski, Head of Development w Panattoni Europe.

Fot. Stabilny rozwój na dobrym poziomie - to w obecnych warunkach nie jest myślenie życzeniowe. To bardzo realna prognoza dla branży (zdjęcie: Panattoni)

Tekst: Redakcja Warehouse Monitor

Zdjęcia: SEGRO / P3 / PANATTONI EUROPE

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2021

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.