Pierwszy magazyn w Polsce na poziomie Excellent w BREEAM International New Construction jest w Sosnowcu

Deweloper - firma Panattoni - otrzymał ocenę „Excellent” w systemie BREEAM International New Construction dla Panattoni Park Sosnowiec I. To pierwszy tak wysoki poziom certyfikacji na rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce dla nowo wybudowanej inwestycji.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie ekologiczne rozwiązania znalazły się w magazynie?
  • Skąd aż tak wysoka ocena budynku w Sosnowcu?

Park otrzymał maksymalną punktację (100 proc.) za systemy wodne, dzięki którym udało się ograniczyć zużycie wody o 66,5 procent, oraz za wykorzystanie terenu i ekologię. Redukcja emisji gazów cieplarnianych wyniosła 46 procent względem wartości bazowej, a co najważniejsze – inwestycja powstała na terenie poprzemysłowym.

Rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych w Polsce coraz pewniej czuje się na zielonym kursie. Na 20,8 mln mkw. dostarczonej powierzchni, 5,88 mln mkw. przeszło zieloną certyfikację, z czego 70 proc. to właśnie nieruchomości Panattoni. Najczęściej wybieranym systemem jest BREEAM (85 proc.), jednak dotychczas ocena Very Good była najwyższą. Teraz deweloper wszedł na poziom wyżej. Firma, jako pierwsza w Polsce, dostarczyła obiekt przemysłowy certyfikowany metodą BREEAM International New Construction na poziomie Excellent – Panattoni Park Sosnowiec I o powierzchni 31 500 mkw.

– To bardzo ważny krok dla całego sektora obiektów przemysłowych w Polsce - ocenia Emilia Dębowska, Sustainability Manager, Panattoni.

Inwestycja na terenach poprzemysłowych

Panattoni Park Sosnowiec I otrzymał maksymalną ocenę (100 procent) w kategorii „land use and ecology”. Obiekt powstał na obszarze o niskiej wartości ekologicznej pozbawionym pokrywy roślinnej, na terenach po wyrobiskach pokopalnianych. Po konsultacji z wykwalifikowanym ekologiem, który sporządził szczegółowy raport - poprzedzony m.in. inwentaryzacją działki oraz analizą wartości ekologicznej terenu - deweloper doprowadził do zazielenienia obszaru inwestycji. Blisko 1/3 terenu zajęły łąki kwietne o bogatym składzie gatunkowym, które staną się domem m.in. dla pajęczaków i owadów. Pozostałą powierzchnie pokryły m.in. ekologiczne trawniki nie wymagające częstego koszenia.

Panattoni przechodzi na zieloną energię i ma ambitny plan na następne lata >>

- Realizacja w Sosnowcu jest doskonałym dowodem na ogromny potencjał inwestycji typu brownfield i potwierdzeniem, że na poprzemysłowych terenach mogą powstawać najbardziej zaawansowane ekologicznie obiekty – dodaje Emilia Dębowska

Dobra „woda” z bardzo wysoką punktacją

Kolejną 100-procentową kategorią okazała się „woda”. Deweloper w celu jej oszczędności zastosował m.in. inteligentne systemy opomiarowania, wodooszczędną armaturę oraz system zapobiegający wyciekom w blokach sanitarnych. Rozwiązania wykorzystane w obiekcie pozwoliły ograniczyć zużycie wody o 66,5 proc. względem wartości bazowej. Ponadto Panattoni znacznie zredukowało emisję gazów cieplarnianych – o 46 proc. względem wartości bazowej – oraz zużycie energii – o podobną wartość, w czym pomogły m.in. rozwiązania minimalizujące straty ciepła przez przegrody budowlane, inteligentne systemy opomiarowania oraz oświetlenie LED. W kategorii „energy” deweloper otrzymał ocenę bliską ideału – 90 procent.

Case study: Jak firma handlowa zmniejszyła swoją flotę wózków o 75 urządzeń? >>

Zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju przebiegł także sam proces budowy, w którym stosowano odzyskiwane odpady, a także materiały i produkty z certyfikatami EPD oraz materiały nabyte od producentów posiadających certyfikaty EMS.

W pomieszczeniach biurowych zapewniony został odpowiedni dostęp do światła dziennego potwierdzony odpowiednią analizą. Ponadto tę część budynku zbadał wykwalifikowany akustyk, który potwierdził komfortowe warunki dźwiękowe pomieszczeń biurowych.

Deweloper przygotował również przestrzenie socjalne z dostępem do wody pitnej, udogodnienia dla niepełnosprawnych, obszerne strefy na odpady do recyklingu, a także ładowarki do samochodów elektrycznych.

 

Tekst: Warehouse Monitor

Zdjęcie: Panattoni

 

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2021

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.