40 tys. mkw. i 2500 miejsc pracy - we Wrocławiu powstanie fabryka rozwiązań stosowanych w stomatologii i ortodoncji
- OBIEKTY PRZEMYSŁOWE
- Warehouse Monitor
- Utworzono: 07 czerwiec 2021
Firma Panattoni wybuduje pierwszy w Europie zakład produkcyjny globalnemu dostawcy technologii dla ortodoncji i stomatologii odtwórczej na rynku EMEA - inwestycja o powierzchni ok. 40 tys. mkw. powstanie we Wrocławiu i zostanie otwarta już w styczniu 2022 r. Zatrudnienie tam znajdzie 2,5 tys. osób.
Fabryka powstanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i przejdzie certyfikację LEED na poziomie Gold. Obiekt pozwoli obsłużyć region EMEA (Europa, Afryka, Bliski Wschód) i dotrzeć do nawet 150 mln potencjalnych klientów. Panattoni zbuduje fabrykę o powierzchni 40 tys. mkw., z czego 20 tys. mkw. zajmie strefa produkcyjna. Zakład powstanie w formule BTO w magazynowo-handlowym zagłębiu Wrocławia, czyli dzielnicy Psie Pole.
Rozbudowa i automatyzacja legnickiej fabryki urządzeń techniki przeładunku firmy Hörmann >>
Ponadto inwestor skorzysta z tzw. clean roomu, czyli pomieszczenia o ściśle kontrolowanych parametrach środowiskowych. W zakładzie firma będzie produkować przede wszystkim aparaty ortodontyczne, a nowa fabryka pozwoli dostarczyć na kolejne rynki przezroczyste, zdejmowane nakładki stosowane w prostowaniu zębów, produkowane przy wykorzystaniu technologii cyfrowej i 3D.
– To dla nas ogromna nobilitacja, że kolejne globalne przedsiębiorstwo podejmując tak ważny krok w rozwoju stawia na współpracę z Panattoni – komentuje Damian Kowalczyk, Development Director w Panattoni. –Inwestycja cieszy także ze względu na jej wpływ na region, postrzeganie Polski na świecie i przede wszystkim lokalny rynek pracy. Ponadto będzie stanowiła wzór zrównoważonego budownictwa.
Zgodnie z „zielonymi regułami”
Inwestycja przejdzie certyfikację w amerykańskim systemie LEED - na poziomie Gold. W obiekcie planowane są systemy pozwalające na znaczny odzysk ciepła oraz wody, a także wyraźnie ograniczające zużycie energii. Ponadto dzięki zastosowanym technologiom uda się ograniczyć zużycie dwutlenku węgla. Deweloper zadba również o komfort pracowników przez zwiększony dopływ światła oraz odpowiednią akustykę obiektu. Na terenie inwestycji powstaną zielone strefy relaksu, a użytkownicy budynku skorzystają także z infrastruktury dla rowerzystów, czy stacji ładowania samochodów elektrycznych.
Tekst: Warehouse Monitor
Zdjęcie: Panattoni