Bezpieczna praca wózków wysokiego składowania

Jaki będzie najbardziej skuteczny sposób na bezpieczną pracę wózków wysokiego składowania? Takie pytanie ekspertowi, Kacprowi Piaseckiemu, kierownikowi sprzedaży w Elokon Logistics, zadał za naszym pośrednictwem Czytelnik, specjalista ds. magazynowania i dystrybucji, z firmy z branży chemicznej, zatrudniającej pow. 100 pracowników.

 

Odpowiada Kacper Piasecki, kierownik sprzedaży w Elokon Logistics:

Obecnie panującym trendem, który spowodowany jest kosztami związanymi z budowaniem magazynów, jest projektowanie i organizacja obiektów, w których towary składowane są na coraz wyższych regałach. W naszym kraju powstaje coraz więcej magazynów, w których operują wózki typu VNA (very narrow aisle). Z racji bardzo małej przestrzeni po bokach wózka i bardzo słabej widoczności do przodu i zerowej do tyłu praca operatora takiej maszyny jest niezwykle stresująca, ale również bardzo niebezpieczna. Dziś coraz bardziej powszechną normą staje się dopuszczenie do pracy wózka widłowego i kompletacja towaru na poziomie zero przez ludzi w jednym czasie.

W odpowiedzi na te zagrożenia ELOKON posiada w swojej ofercie dedykowany do wózków VNA system bezpieczeństwa. Mobilny system ELOprotect służy do zabezpieczenia osób i wózków widłowych pracujących w wąskich korytarzach magazynów wysokiego składowania – w których operuje wózek i gdzie wolna przestrzeń z którejkolwiek jego stron jest mniejsza od 50 cm. Odległość ta wynika bezpośrednio z normy PN EN 349 „Minimalne odstępy zapobiegające zgnieceniu części ciała człowieka” – zharmonizowanej z Dyrektywą Maszynową 98/37 EG, która rozporządzeniem MGPiPS z dnia 10.04.2003 r. została przeniesiona do prawodawstwa polskiego.

ELOprotect zgodnie z dyrektywą maszynową jest urządzeniem w pełni automatycznym i działającym niezależnie od operatora wózka. Zainstalowany na wózku system ELOprotect kontroluje obszary z przodu i tyłu wózka. W przypadku wykrycia przeszkody następuje automatyczne spowolnienie, a następnie zatrzymanie wózka. Wszystkie parametry konfiguracyjne systemu dobierane są tak, aby poruszający się z pełną prędkością i obciążeniem wózek zatrzymał się w bezpiecznej odległości od przeszkody. Ze względu na posiadaną trzecią kategorię sterowania zgodną z normą PN EN 954-1 system ELOprotect może zostać wykorzystany do tak zwanego „mieszanego trybu pracy”, gdzie przy spełnieniu dodatkowych wymagań dla magazynu, osoby i wózki mogą przebywać jednocześnie w tym samym korytarzu.

___

Kacper Piasecki, kierownik sprzedaży w Elokon Logistics

Absolwent Wydziału Zarządzania i Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej. W firmie ELOKON Logistics zatrudniony na stanowisku kierownika sprzedaży. Odpowiedzialny za współpracę ze strategicznymi klientami, oferowanie oraz sprzedaż systemów bezpieczeństwa i systemów wspomagających dla wózków widłowych. Posiada doświadczenie w zakresie doradztwa technicznego i doboru odpowiednich rozwiązań zapewniających bezpieczne eksploatowanie floty wózków widłowych.

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2022

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.