Case study: Kulisy BTS dla Grupy Zelmer S.A.

Panattoni EuropeDotychczas posiadane historyczne obiekty fabryczne ulokowane były niemal w centrum Rzeszowa. Lokalizacja bardzo dobra, ale nie dla fabryki, zwłaszcza takiej, która zamierza się rozwijać. Zelmer musiał więc znaleźć miejsce na nową fabrykę, położoną blisko Rzeszowa. Wtedy też zrodziło się pytanie: czy firma rzeczywiście musi inwestować w teren i budynek, czy też lepiej skorzystać z bardziej elastycznych rozwiązań i nową fabrykę wynająć? Wybrano drugi wariant. Zelmer zdecydował się powierzyć losy nowej fabryki firmie Panattoni Europe. Zapraszamy do lektury studium przypadku, które zamieściliśmy w jesiennym wydaniu magazynu „Warehouse Monitor”.

 

 

 

Zelmer to największy i najbardziej znany polski producent drobnego sprzętu AGD. Firma posiada duży udział w sprzedaży sprzętu AGD nie tylko w Polsce, ale i na rynkach zagranicznych, eksportując swoje produkty do 35 krajów świata. Roczne przychody Grupy przekraczają 600 mln zł. Skala działania jest więc gigantyczna. Planowanie realizacji powstałego w Rzeszowie BTS-u przebiegało pod hasłem optymalizacji – dotychczas istniejące jednostki produkcyjne zostały zastąpione jednym wielofunkcyjnym obiektem przemysłowym. Z tego powodu nowy obiekt Zelmera miał nie tylko optymalnie zagospodarowywać teren, ale i być optymalny pod względem ekologicznym.

 

W efekcie nowa inwestycja spełnia trzy funkcje: produkcyjną (około 17 500 m2), magazynową (11 000 m2) oraz socjalno-biurową (4000 m2). Całkowita powierzchnia obiektu wynosi około 32 500 tys. m2, efektywnie rozplanowanych na 5,7 ha działce (współczynnik zagospodarowania wyniósł ponad 50%, podczas gdy standardem jest poziom 42-46%). W obiekcie zastosowane zostały nowoczesne instalacje technologiczne, które odpowiadają za gospodarowanie energią. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzanie procesu rekuperacji, a więc odzyskania energii termicznej, wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń obiektu. Woda wykorzystywana w procesach technologicznych podczas produkcji odbierając ciepło z maszyn produkcyjnych, przekazuje to ciepło m.in. do ogrzewania pomieszczeń biurowych. Dzięki zastosowaniu tego i szeregu innych rozwiązań optymalizacyjnych oszczędności powinny wynieść prawie 0,5 mln euro rocznie.

 

– Niewątpliwym atutem nowego obiektu jest jego lokalizacja. Panattoni Europe, znając wymagania i oczekiwania klienta, zaproponowało zlokalizowanie inwestycji na terenie Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park w Gminie Głogów Małopolski. Realizacja obiektu dla Grupy Zelmer jest najlepszym dowodem na coraz większe zainteresowanie budowaniem obiektów przemysłowych w ramach SSE, co bezpośrednio wynika ze zmian przepisów prawa. Dzięki nim np. Zelmer skorzysta z rozszerzenia kosztów kwalifikowanych, uprawniających do 50% ulg. Zapewne jest to kierunek, w którym może rozwijać się rynek nieruchomości przemysłowych – mówi Marek Foryński, dyrektor Grupy BTS, Panattoni Europe.Warehouse Monitor


12 studiów przypadku związanych z logistyką magazynową znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu magazynu „Warehouse Monitor”


Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2022

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.