Case study: Automatyczny magazyn kanałowy na 22 000 palet dla firmy Frinavarra

28_03_ssi1Firma Frinavarra specjalizuje się w magazynowaniu owoców i warzyw, które stanowią ponad 85 procent składowanego towaru. Ze względu na duże sezonowe wpływy tego typu artykułów, poszukiwano wydajnego, elastycznego oraz zautomatyzowanego rozwiązania, które sprawdzi się przy dużych przepływach oraz będzie odpowiednie dla chłodni.  Zespół ekspertów SSI SCHAEFER zaprojektował zatem automatyczny magazyn kanałowy z ponad 11 000 miejsc paletowych (paleta na palecie), co dało łącznie pojemność 22 000 palet, które znajdują się w 500 kanałach w chłodni (-28°C) o długości 86 m, szerokości 55 m i wysokości 15,3 m.

 

28_03_ssi2

Artykuły magazynowane i komisjonowane są wg zasady FILO. Załadowanie wszystkich kanałów odbywa się dzięki efektywnemu połączeniu systemu Orbiter oraz układnicy SCC, która obsługuje regał. Wydajność, która wynosi średnio 45 palet/h i 720 palet na dobę (praca 2-zmianowa/16 h), jest osiągnięta za pomocą tylko jednego Orbitera oraz jednej układnicy SCC (Schäfer Compact Crane), co potwierdza wysoką dynamikę oraz elastyczność systemu. Przy maksymalnym obciążeniu system może przenieść 75 palet/h. Kolejnym ważnym aspektem jest nowoczesna technologia energetyczna Systemu Orbiter, która zamiast tradycyjnych baterii wykorzystuje przyjazne środowisku kondensatory Power Caps. Brak połączenia elektrycznego pomiędzy Orbiterem oraz SCC pozytywnie wpływa na niezawodność oraz wydajność systemu.

 

System przenośników SSI SCHAEFER umożliwia bardzo szybkie przemieszczanie się produktów. Produkty transportowane są bezpośrednio do chłodni. W ten sposób wydajność pozyskana dzięki magazynowi kanałowemu pozostaje zachowana.

 

28_03_ssi6Kierowaniem i koordynacją procesów logistycznych zajmuje się WAMAS. Specjalnie dla Firmy Frinavarra WAMAS został wyposażony w funkcję, która dba o optymalizację procesów podczas przygotowania towaru i załadowania na ciężarówkę. Wszystkie przygotowane palety znajdują się w obrębie chłodni w oddzielnych kanałach w pobliżu punktu załadowań. Czas transferu palety do ciężarówki jest tym sposobem zredukowany do kilku minut. Poza tym firma kieruje automatyczną reorganizację swojego nowego magazynu za pomocą własnej funkcji ale poprzez WAMAS. Zasada FILO jest w ten sposób zachowana, mimo znacznych, sezonowych wahań natężenia.

 

 

 Autor: Karolina Pakura, SSI SCHAEFER Sp. z o.o.

 

 

Dane projektu

Łączna liczba miejsc paletowych: 11 000 podwójnych miejsc paletowych (po 2 palety, jedna na drugiej)

Typ palety: paleta przemysłowa (1 000x1 200 mm)

Maksymalna waga palety: 1 350kg

Liczba systemów Orbiter: 1

Liczba układnic obsługujących regały: 1

System zarządzania magazynem: WAMAS

Przepływ materiału: 720 palet/dobę

 

 

 

 

 

 

 

 

Cele projektu

• zautomatyzowane rozwiązanie odpowiednie dla chłodni;

• maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynu;

• maksymalny stopień wypełnienia;

• elastyczność i dynamika przy maksymalnym przepływie;

• magazynowanie zgodne z zasadą FILO;

• system dopasowany do potrzeb klientów, spełniający wymagania obsługi towarów w branży spożywczej;

• zapewnienie bezpieczeństwa pracowników oraz magazynowanych artykułów;

• krótki czas transferu pomiędzy chłodnią a ciężarówkami;

• oszczędność energii;

• zmienne wykorzystanie wydajności systemu ze względu na duże wahania sezonowe oraz magazynowanie mieszane optymalizujące wydajność.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakres usług SSI SCHAEFER

• planowanie, projekt instalacji;

• magazyn kanałowy dla chłodni z 11 000 podwójnych miejsc paletowych (paleta na palecie);

• 1 Orbiter;

• Układnica regałowa obsługująca regały kanałowe;

• zautomatyzowany system przenośników;

• system zarządzania magazynem WAMAS;

• wizualizacja instalacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wm-4-okladka-3d_146_biala

 

Szukasz ciekawych studiów przypadków? W najnowszym wydaniu magazynu „Warehouse Monitor” (edycja Wiosna 2012) znajdziesz 25 autorskich tekstów.

 

 

 

 

 

 

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2022

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.