Case study: Wdrożenie WMS u dystrybutora kawy i artykułów spożywczych oraz u producenta słodyczy

29_03_kawaW wiosennym wydaniu magazynu „Warehouse Monitor” przedstawiliśmy referencyjne wdrożenia systemów informatycznych (klasy WMS, modułów magazynowych w ERP), które zrealizowano w polskich magazynach i centrach logistycznych w ostatnim czasie. Wspólnym mianownikiem jest to, że w zgodzie z ideą naszego raportu, wszystkich dokonano w firmach, które działają w branży spożywczej. Na referencyjnej liście znalazła się m.in. sieć sklepów spożywczych, dystrybutor kawy i produktów spożywczych, producent wyrobów cukierniczych i inni. Oto jedna z propozycji.

 

Dwa nowe wdrożenia – jedno zakończone jeszcze w 2011 r. i drugie realizowane w momencie oddawania do druku magazynu – dotyczą systemu ExpertWMS, którego dostawcą jest DataConsult. Pierwsze z nich to wdrożenie w firmie MPT PIK Spółka Jawna będącej dystrybutorem słodyczy, kaw i artykułów spożywczych, działającym na terenie województwa wielkopolskiego. Wśród odbiorców MPT PIK jest około 1000 punktów sprzedaży detalicznej oraz około 100 jednostek handlu hurtowego. Powierzchnia magazynowa firmy to 6000 m2. To wdrożenie zostało zakończone w minionym roku. Drugie natomiast jest przeprowadzane w PWC Odra S.A., która jest producentem wyrobów cukierniczych z sześćdziesięcioletnią tradycją, należącym do największych w Polsce (udział firmy w krajowym rynku cukierniczym szacowany jest na około 5%). Produkty PWC Odra to ponad 100 asortymentów, firma posiada magazyny produkcyjne oraz magazyny wyrobów gotowych. To wdrożenie planowo ma się zakończyć w marcu bieżącego roku.

 

Główne cele do zrealizowania
W przypadku przedsiębiorstwa MPT PIK przede wszystkim chodziło o zwiększenie liczby pików, obsługę batch picking, pełne traceability, optymalizację ścieżki wydań pod kątem długości i wagi towarów. Jeśli natomiast chodzi o PWC Odra, to celem była pełna obsługa jednorodnych i niejednorodnych jednostek logistycznych, bieżące rozliczanie produkcji, jednorodne środowisko WMS dla różnych systemów ERP, obsługa kodowania zgodnego z GS1, umożliwienie stosowania zagnieżdżenia jednostek logistycznych.

 

Wdrożenie a specyfika branży
   W przypadku MPT PIK:

 • optymalizacja wydania towaru pod kątem specyficznych umów z kontrahentami,
 • konieczność pełnego śledzenia przepływu towarów przez magazyn (traceability) bieżących informacji (np. przy reklamacji), z jakiej dostawy towar pochodzi, gdzie dodatkowo leży na magazynie, do jakich innych kontrahentów, w jakiej ilości i z jakimi wysyłkami trafił,
 • konieczne jest też przetwarzanie wielu zamówień równocześnie, właściwe kodowanie zgodne ze standardami dyskontów i etykiety logistyczne zgodne z GS1,
 • ścieżki wydań – optymalizacja wydajności, wiedza na temat towarów, położenia,
 • konieczna jest też optymalizacja pod kątem parametrów umów z dostawcami (daty ważności, ilości minimalne, parametry dostawy, czasy realizacji, priorytet) i obsługa zwrotów.

 

   W przypadku PWC Odra:

 • właściwe kodowanie zgodne ze standardami dyskontów,
 • traceability z szczególnym uwzględnieniem dat ważności i numerów seryjnych,
 • wsparcie rozliczania produkcji w czasie rzeczywistym,
 • kodowanie etykiet logistycznych zgodne z GS1; optymalizacja pod kątem parametrów umów z dostawcami (daty ważności, ilości minimalne, parametry dostawy, czasy realizacji, priorytet),
 • obsługa zwrotów; optymalizacja procesów kompletacji i załadunku,
 • tworzenie mixów paletowych.

 

Osiągnięte efekty
W przypadku wdrożenia w MPT PIK nastąpił wzrost wydajności przyjęcia i wydania towarów, automatyzacji wydruków, została zmniejszona liczba niezrealizowanych pozycji, wdrożenie systemu rezerwacji towaru, traceability, zmniejszona liczba pomyłek. Planowane efekty wdrożenia w PWC Odra: rozliczenie produkcji w czasie rzeczywistym, skrócenie czasu wydania towarów poprzez zarządzanie procesem tworzenia mixów paletowych do klienta.

 

Autor analizy: Lukas Greguska, dyrektor produkcji DataConsult Sp. z o.o.

 

 

System Dostawca Firma odbiorca wdrożenia
ExpertWMS DataConsult PWC Odra S.A. jest producentem wyrobów cukierniczych, jednym z największych w Polsce (udział firmy w krajowym rynku cukierniczym szacowany jest na około 5%).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

System Dostawca Firma odbiorca wdrożenia
ExpertWMS DataConsult MPT PIK Spółka Jawna – dystrybutor słodyczy, kaw i artykułów spożywczych, działający województwie wielkopolskim.

 

 

 

 

 

 

 

 

wm-4-okladka-3d_146_biala

Powyższy tekst jest częścią obszernego raportu poświęconego wdrożeniom IT w firmach z branży spożywczej na polskim rynku. Więcej w drukowanym i elektronicznym wydaniu magazynu „Warehouse Monitor” wiosna 2012.

 

 

 

 

 

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2022

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.