Case study: Dzień w centrum dystrybucyjnym Grupy Sanofi w Błoniu

11_02_sanofi_glowne_zdjecieRedakcja magazynu "Warehouse Monitor" wybrała się do Centrum Dystrybucyjnego zlokalizowanego na platformie FM Logistic w podwarszawskim Błoniu. To tam składowane i dystrybuowane są produkty globalnego dostawcy medykamentów – firmy Sanofi. Centrum realizuje dostawy do 57 hurtowni, 700 szpitali i ok. 500 aptek na terenie Polski.

 

 

Zamów wydanie drukowane magazynu „Warehouse Monitor" (Zima 2012)

Czytaj najnowsze e-wydanie magazynu „Warehouse Monitor" (Zima 2012)

 

Sanofi to międzynarodowy gigant na rynku produktów farmaceutycznych. Firma jest globalnym dostawcą usług zdrowotnych, zaangażowanym nie tylko w samą produkcję i dystrybucję leków, ale również w obszar badawczy, związany z odkrywania nowych medykamentów. Grupa Sanofi „serce" swojej logistyki na polskim rynku zlokalizowała właśnie w podwarszawskim Błoniu. Tutaj, w wyspecjalizowanym magazynie FM Logistic, jest jej centrum dystrybucyjne.

 

– W sumie mamy tu obecnie około 615 referencji w naszym portfolio – mówi Jacek Konik, specjalista inżynier procesów w FM Logistic (na zdjęciu), który był naszym przewodnikiem po wyspecjalizowanym magazynie farmaceutyków.

 

Każdego dnia centrum obsługuje około 90 palet z towarem w wysyłkach paletowych oraz około 180 przesyłek paczkowych.

 

11_02_sanofiJest tam „permanentna inwigilacja", ale bez tego się nie obędzie...

Nowoczesna hala magazynowa została podzielona na kilka wyodrębnionych stref. Z tej racji, że mamy do czynienia z magazynem leków, niezbędne jest również zapewnienie wyjątkowych warunków składowania. Jest więc chłodnia (o stałej temperaturze z przedziału od 2 do 8 stopni Celsjusza) – tam znajdziemy około 20 referencji.

 

Inny z obszarów to strefa leków-narkotyków, czyli miejsce poddane permanentnej kontroli osób pracujących w centrum. Jest tu wydzielona tzw. strefa wrażliwa, która jest przeznaczona na leki o wysokiej wartości materialnej. Stąd też wyznaczono dodatkową strefę kontroli i pełne zabezpieczenie alarmami. W tej strefie jest przeprowadzana ciągła inwentaryzacja. Odbywa się ona każdego ranka, tak aby była pełna informacja o lekach, jakie się tam w danym momencie znajdują.

 

Jest praca dla półautomatycznej linii dynamicznej

Kanał dystrybucyjny firmy Sanofi podzielić można na dwie główne części. Pierwsza z nich to kanał szpitalno-apteczny, a druga to kanał hurtowy.11_02_sanofi2

 

– Niedawno wdrożyliśmy półautomatyczną linię dynamiczną do pickingu, tak aby jeszcze sprawniej zaopatrywać kanał apteczny – mówi Jacek Konik.

 

Taka linia to odpowiednie rozwiązanie dla bardzo wymagającego sektora branży farmaceutycznej. Linia obecnie pozwala zarządzać pickingiem sztukowym dla 700-1000 referencji. Z pomocą tej funkcjonalności istnieje możliwości nawet trzykrotnej rozbudowy systemu oraz uzyskania produktywności na poziomie 15 tys. linii na dzień. Zgodnie z wymaganiami polskiego prawa farmaceutycznego proces pickingu zapewnia stuprocentowe śledzenie numeru serii, a cała operacja przebiega z wykorzystaniem technologii RF (Radio Frequency).

 

Etykieta gotowa niemal od razu

Głównym założeniem systemu jest takie planowanie przesyłek, aby już na początku całego procesu system automatycznie wyliczał optymalną liczbę kartonów – na poziomie zamówienia dla danego klienta.

 

– Artykuły są ułożone według częstotliwości rotacji i według gabarytów kartonów – wskazuje na odpowiednie regały Jacek Konik. – Jak zatem wygląda przyznawanie? Najpierw zamówienie wpada do naszego systemu (wysyłany jest stosowny komunikat). Następnie jest ono dzielone na podstawie swoich zdefiniowanych wymiarów na kartony. Jeszcze przed preparacją wiemy, w ilu paczkach zmieści się takie zamówienie.

 

11_02_sanofi3W magazynie stosowane są cztery rodzaje pudełek – pojemników zróżnicowanych gabarytowo. System, po przeliczeniu, wybiera odpowiedni pojemnik i rozdziela leki. Na każdą paczkę jest naklejana etykieta z następującą informacją: unikalny numer paczki, numer zamówienia, rodzaj pojemnika. Jest też wiadomość o tym, ile jest paczek w zamówieniu, a także jest gotowy list przewozowy. Ważnym usprawnieniem, jakie zaproponował operator logistyczny, jest bowiem drukowanie etykiet transportowych zaraz po zdefiniowaniu liczby kartonów przez system i jej wydruku już na samym początku procesu pickingowego.

 

Zamówienia „wpadają" do systemu praktycznie non stop. Dziennie jest ich średnio około 200-400. Główna zasada jest taka, iż te, które trafią do systemu do godz. 14.15, trzeba jeszcze tego samego dnia wysłać do klienta.

 

Wagowy system kontroli

Cały system przygotowania zamówienia do wysyłki połączony jest z dwuetapowym procesem kontroli. Pierwszy etap to skanowanie każdego produktu, kolejny – to kontrola wagowa przygotowanej przesyłki.

 

11_02_tabelka– Obecnie niezwykle mocno pracujemy właśnie nad elementem związanym z kontrolą wagową – mówi Jacek Konik i prezentuje, jak to działa w praktyce. – Na wagę wjeżdża karton do kontroli. System liczy wagę produktów, dodaje do tego wagę odpowiedniego pudełka i sprawdza, czy zamówienie zostało przygotowane poprawnie – według wskazań opisanych w zamówieniu.

 

Margines błędu jest naprawdę nieduży, bo wynosi on zaledwie 20 g, większa tolerancja nie wchodzi w grę, bowiem niektóre leki są przecież bardzo małe. Ten system kontrolny jest cały czas rozwijany.

Po wieloaspektowej kontroli można przejść do finału, a więc do realizacji dostawy. Z magazynu w Błoniach produkty medyczne trafiają w sumie do 57 hurtowni, 700 szpitali i kilkuset polskich aptek.

 

Autor: Sebastian Śliwieński, redaktor naczelny „Warehouse Monitor"

 

O Grupie Sanofi Do Grupy Sanofi należą:

● Sanofi Pasteur, największy na świecie producent szczepionek;

● Zentiva – lider produkcji leków generycznych w Europie Środkowo-Wschodniej;

● NepentesPharma, uznany w branży polski producent leków oraz dermokosmetyków;

● Genzyme, producent leków stosowanych w chorobach rzadkich;

● Grupa Sanofi w Polsce zatrudnia ponad 1000 osób.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy również inne popularne redakcyjne studia przypadku:

Case study: Sposób na „magazyn" z tramwajami

Case study: Autobus w magazynie, czyli jak to robią w Solaris Bus&Coach

Case study: Dzień w gigantycznym magazynie-garderobie w Strykowie

Case study: Logistyka magazynowa sieci supermarketów Piotr i Paweł

Case study: Big Mac w magazynie – logistyka McDonald's

Case study: Krok do automatyzacji magazynu wyrobów gotowych OSM Łowicz

Case study: Dzień w centrum dystrybucyjnym Żabka Polska S.A.

Case study: System regałów mobilnych w COM40 w Nowych Skalmierzycach

 

im_7_4q_2012_okladka_3d_146

Tekst case study ukazał się pierwotnie w drukowanym i elektronicznym wydaniu magazynu „Warehouse Monitor" – edycja Jesień 2012

 

 

 

 

 

 

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2022

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.