Case study: Jak firma Active Ants, dzięki automatyce, radzi sobie z małymi artykułami?

Firma Active Ants, dostawca usług zarządzania zamówieniami internetowymi, stała się aż czterokrotnie wydajniejsza po zwiększeniu swojej pojemności magazynowej dzięki systemowi zaawansowanej automatyki magazynowej.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co wpłynęło na decyzję o podjęciu działań inwestycyjnych?
  • Jakie rozwiązania techniczne i zarządcze zostały zastosowane w nowym magazynie?
  • Jak przedstawiciele Active Ants oceniają efekty wdrożenia?

Małe artykuły potrzebują dużo miejsca. Im bardziej zróżnicowana jest gama produktów i im większy jest wolumen zamówień, tym większa powierzchnia magazynowa jest potrzebna. Dostawca usług logistycznych Active Ants
E-Commerce Logistics przez ostatnie lata dynamicznie się rozwijał i osiągnął limit pojemności magazynowej. Holenderska firma zapewnia usługi magazynowe dla ponad 60 sklepów internetowych w Belgii, Holandii i Niemczech.

Decyzja o budowie nowego magazynu i wyposażenie go w automatykę

Aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową, Active Ants powierzyła firmie Dematic, specjalizującej się w rozwiązaniach z zakresu automatyzacji, opracowanie i integrację systemu AutoStore. Dzięki kompaktowemu systemowi magazynowania i kompletacji firma logistyczna mogła nie tylko zoptymalizować wykorzystanie powierzchni magazynowej, ale także zautomatyzować proces kompletacji. W ten sposób dzięki AutoStore można podwoić pojemność magazynową bez konieczności powiększania powierzchni składowania, a także poprawić wydajność i bezpieczeństwo pracy oraz ergonomię.

Wkrótce po wdrożeniu systemu firma Active Ants zwiększyła swoją wydajność czterokrotnie w porównaniu do wyników osiąganych podczas stosowania poprzedniego systemu manualnego, w związku z czym wiosną tego roku firma po raz kolejny powiększyła swój magazyn.

Jako firma specjalizująca się w zarządzaniu zamówieniami internetowymi, Active Ants nie tylko składuje i pakuje produkty dla swoich klientów, ale także zajmuje się ich wysyłką. Asortyment składa się głównie z drobnych artykułów, takich jak DVD, t-shirty, książki czy zabawki. Ze względu na rosnącą liczbę zamówień jej przestrzeń magazynowa stała się niewystarczająca.

Bez szybkości i skłonności do ryzyka niewiele się uda - mówi Gordon Riske, prezes VDMA Material Handling and Intralogistics >>

Firma zdecydowała się więc na budowę nowego magazynu i wyposażyła go w automatyczny system magazynowania drobnych artykułów AutoStore. Firma Active Ants zleciła Dematic, specjalizującej się w rozwiązaniach z zakresu automatyzacji, instalację i integrację systemu.
– AutoStore doskonale nadaje się do składowania i kompletacji małych artykułów w ramach naszej działalności – podkreśla Jeroen Dekker, partner zarządzający w Active Ants.

System zapewniający miejsce dla 30 tys. pojemników został wdrożony wiosną 2015 r. Pojemniki są rozmieszczane na wcześniej przygotowanym regale siatkowym w taki sposób, aby optymalnie wykorzystać powierzchnię.

– W efekcie nasza pojemność magazynowa zwiększy się nawet o 75 procent – dodaje Jeroen Dekker.
Roboty AutoStore automatycznie wybierają odpowiednie pojemniki i przenoszą je na stanowisko kompletacji. Tam pracownicy odszukują odpowiednie artykuły i kontynuują realizację zamówienia.

Automatyzacja – od składowania po wysyłkę

System AutoStore składa się z dwóch stacji kompletacji zamówień, z których każdą wyposażono w sześć stacji pakowania. System pick-to-light za pomocą podświetlenia pozwala zidentyfikować ten segment pojemnika, w którym znajduje się poszukiwany artykuł – a ponadto pokazuje również pojemnik zamówienia, w którym ten artykuł powinien zostać umieszczony.

Po skompletowaniu zamówienia inteligentny system obsługi pojemników przenosi je do ważenia i sfotografowania. Niektóre przesyłki są najpierw przenoszone do innej części magazynu. Tam pracownicy Active Ants ręcznie dodają duże lub nieporęczne artykuły do wysyłanej paczki.

– System AutoStore obsługuje około 90 procent wszystkich towarów w naszym magazynie – dodaje Jeroen Dekker.

Przygotowane pojemniki trafiają następnie na stoły do pakowania, gdzie są automatycznie skanowane. Pracownik może zapoznać się z dokładnymi instrukcjami pakowania przedstawianymi na wyświetlaczu. Etykieta wysyłkowa i formularz zamówienia są drukowane automatycznie. Następnie puste pojemniki wracają na stanowiska kompletacji, a przesyłki trafiają do działu wysyłki.
– Przy projektowaniu stacji pakowania współpracowaliśmy ze specjalistami z Dematic, aby wspólnie znaleźć wydajne, ergonomiczne i ekonomiczne rozwiązanie – opowiada Jeroen Dekker.

Od czasu wdrożenia systemu AutoStore w 2015 r. spółka Active Ants czterokrotnie zwiększyła swoją wydajność w porównaniu do wyników osiąganych podczas użytkowania poprzedniego systemu manualnego. Jean Lahaye, partner zarządzający w Active Ants, widzi dalszy potencjał wzrostu. – Obecnie realizujemy 240 zamówień na godzinę. Dzięki zgrupowaniu popularnych produktów z wyprzedzeniem w jednym miejscu wzrost może być jeszcze większy. Wymaga to jedynie niewielkiego dostosowania systemu – wyjaśnia. Active Ants osiąga również lepsze wyniki pod względem ekonomicznym dzięki zastosowaniu automatycznej kompletacji.

Ergonomia i skalowalność

Nowy magazyn drobnych artykułów jest nie tylko kompaktowy, ale także niezwykle ergonomiczny. Pracownicy kompletujący zamówienia nie muszą już podnosić pojemników ani pokonywać dużych odległości.

– Dematic zapewnia nam renderowanie trójwymiarowe – jest to wirtualna wizualizacja stanowisk pakowania i kompletacji. To rozwiązanie pozwala nam z wyprzedzeniem konfigurować sposób pracy pracowników z systemem – mówi Jeroen Dekker.
Inna zaleta pojemników sztaplowanych polega na tym, że produkty są chronione przed kurzem i kradzieżą.

– Ten system pozwala nam reagować na dynamiczne profile pracy i szybkość wydawania SKU. Nawet przy nieustającym wzroście obecny system można rozbudować o nowe regały, otwory kompletacyjne czy roboty – Jeroen Dekker podkreśla praktyczność systemu AutoStore ze względu na jego skalowalność. SKU (Stock Keeping Unit) to oznaczenie identyfikacyjne pojedynczego artykułu. Z jego pomocą można ściśle monitorować stan zapasów, a proces kompletacji można przyspieszyć poprzez priorytetyzację towarów.

Ponad dwukrotnie większy magazyn

W ubiegłym roku spółka Active Ants zleciła Dematic rozbudowę systemu
AutoStore. Zamiast 30 tys. pojemników – 64 tys. Z pojemników towary pobiera nie 16, ale dwa razy więcej robotów. Następnie towary układane są w stosy.

Case study: Pojemniki od bekuplast niczym kostki domina w projekcie Onninen >>

– W efekcie zwiększyliśmy ponad dwukrotnie naszą pojemność magazynową. Jest to największy tego typu magazyn w krajach Beneluksu – zapewnia Jeroen Dekker.

Rozbudowany obiekt pozwala Active Ants lepiej reagować na sezonowe szczyty. System działa z powodzeniem od marca 2018 roku.

Jean Lahaye jest przekonany co do zalet systemu AutoStore.

– Jest to optymalny system w przypadku naszego zakresu realizacji zamówień – podkreśla.

Ponadto cały projekt opierał się na konstruktywnej współpracy i podejściu zorientowanym na cel. Dzięki zautomatyzowanemu magazynowi drobnych artykułów jest teraz możliwa obsługa większej liczby zamówień i perspektywa dalszego wzrostu w przyszłości.

– System jest dla nas po prostu idealny – podsumowuje zwięźle Jeroen Dekker.

 

Tekst: Warehouse Monitor / Eksperci Dematic

Zdjęcia: Dematic

 

System AutoStore w liczbach

 Powierzchnia magazynowa

40 m x 19,2 m x 7 m

 Rodzaj składowania

w pojemnikach

 Liczba pojemników

64 tys.

 Liczba robotów AutoStore

32

 Liczba stacji kompletacji

2

 Liczba stacji pakowania

12


 

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2022

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.