Case study: contecline spina procesy intralogistyczne w magazynie Orbico w Teresinie

W lutym 2021 r. Panattoni zakończyło budowę hal magazynowych (25 tys. mkw., w tym 1 tys. mkw. części biurowej) w Teresinie pod Warszawą. Inwestycję typu BTS zrealizowano na zlecenie Orbico Supply, należącego do grupy Orbico, dystrybutora globalnych marek z wielu branży. Za sprawne działanie intralogistyki odpowiada tam sieć przenośników i wind o wysokim stopniu automatyzacji - obsługujących 46 tys. pojemników magazynowo-transportowych contecline firmy bekuplast.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co wpłynęło na decyzję o podjęciu wdrożeniu - jakie były główne cele?
  • Jakie rozwiązania techniczne zostały zastosowane w nowym magazynie?
  • Jak przebiega codzienna praca?

Obiekt przeznaczony jest głównie do magazynowania towarów przed wysyłką do klientów. Ponieważ Orbico Supply specjalizuje się w dystrybucji szerokiej gamy produktów (np. FMCG, małego AGD, do pielęgnacji ciała, chemii gospodarczej, produktów spożywczych, butów, ubrań i zabawek) kluczowe było odpowiednie zaprojektowanie powierzchni magazynowej, linii transportowych, jak również wybór najbardziej odpowiedniego dostawcy pojemników do składowania.

Inwestor zdecydował się na podwyższenie wysokości hali do 12 m, wprowadzenie surowych przepisów antypożarowych oraz dostosowanie przestrzeni dla zaawansowanej automatyki. Inwestycja została zaprojektowana według certyfikacji BREAAM na poziomie GOOD. W przyszłości, w miarę potrzeby, możliwa stanie się rozbudowa magazynu o kolejne 13 tys. mkw.

Pojemniki contecline w megamagazynie

Dla uzmysłowienia skali przedsięwzięcia warto wymienić kilka liczb. Magazyn został wyposażony w dwa korytarze o długości 85 m po 27 poziomów składowania każdy. Każdy poziom jest obsługiwany przez jeden system shuttle (który składa się ze specjalnej konstrukcji regałowej i ruchomej platformy).

Poznaliśmy zwycięzców IFOY AWARD 2021! Oto sześć wyjątkowych (i skutecznych) rozwiązań >>

W każdym korytarzu działają dwie windy: inbound i outbound (dowożąca i odwożąca). Każdy poziom składa się ze 15 lokacji z jednej strony i 148 lokacji z drugiej strony (wszystkie lokacje są potrójne), a całkowita pojemność magazynu to 48,6 tys. lokacji. Przepisy bezpieczeństwa dopuszczają zapełnienie jednorazowo 95 proc. lokacji pojemnikami magazynowymi o masie nie większej niż 30 kg.

Obiekt wybudowany z opcją „na przyszłość”

Z podwarszawskiego magazynu firma będzie zaopatrywała sieci handlowe i punkty sprzedaży. 

– Nowe centrum pozwoli zoptymalizować i zwiększyć efektywność działań dystrybucyjnych prowadzonych przez naszą firmę. Powierzchnia magazynu jest większa niż dzisiejsze zapotrzebowanie, ze względu na plany rozszerzenia obecnej działalności dystrybucyjnej o dodatkowe usługi logistyczne dla partnerów zewnętrznych. Obiekt ten stanowi przełom w logistyce grupy Orbico, ponieważ część magazynu zostanie w pełni zautomatyzowana. Dla Orbico jest to projekt pilotażowy i pierwszy krok do świata automatyzacji – mówi Igor Šprajcar, wiceprezes Orbico Group, decyzję o rozpoczęciu budowy.

Ważnym elementem tego projektu był wybór pojemników służących do transportu i przechowywania towarów. Ich dostawę zlecono firmie bekuplast, która zaoferowała serię pojemników contecline przeznaczonych do zautomatyzowanych magazynów drobnych elementów oraz systemów „shuttle” i spełniających wyśrubowane wymagania stawiane nowoczesnym przenośnikom magazynowym.

Case study: Pojemniki od bekuplast niczym kostki domina w projekcie Onninen >>

Pojemniki contecline wykonywane są z polipropylenu lub z wysokiej jakości mieszanki firmy bekuplast o nazwie BQC, która jest bardziej ekologiczna i tańsza w porównaniu z pierwotnym PP. Wykorzystanie wysokiej jakości tworzywa gwarantuje wysoką trwałość pojemników, które mogą służyć użytkownikom nawet przez kilka lat. Do innych ich zalet należą również łatwość utrzymania w czystości oraz możliwość składowania w stosach (cecha niezwykle istotna z punktu widzenia oszczędności cennej przestrzeni magazynowej).

Niska masa pojemników, ale z gwarancją wytrzymałości

Pojemniki z serii contecline wyposażono w zamkniętą na obwodzie podstawę typu miniload. Dzięki temu pomimo niskiej masy własnej pojemniki charakteryzują się wysoką wytrzymałością i możliwością składowania towarów o masie do 50 kg. Specjalna konstrukcja ich dna zapewnia dobre właściwości eksploatacyjne i umożliwia ciche przemieszczanie się w ciągach komunikacyjnych. Sprawny transport na liniach automatycznych jest możliwy również dzięki stabilnej, dwuściennej budowie narożnika, która sprawdza się przy pokonywaniu zakrętów.

Nowy magazyn Orbico, który zaczął działać na przełomie kwietnia i maja 2021 r., już zbiera pierwsze branżowe laury. Centrum dystrybucyjne z Teresina zostało wyróżnione przez magazyn Forbes jako jeden z najlepszych tegorocznych operatorów logistycznych na terenie naszego kraju.

 

Tekst: Warehouse Monitor / bekuplast

Zdjęcia: bekuplast

 

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2021

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.