Case study: Wdrożenie wydajnego rozwiązania Zehnder Clean Air Solutions w oddziale DB Schenker

Zakład DB Schenker w Dortmundzie to jeden z największych oddziałów tego światowego lidera, specjalizującego się w logistyce kontraktowej i usługach transportowych. Jak w każdej placówce logistycznej, dzień w dzień powstają tu ogromne ilości drobnego i grubego pyłu, który roznosi się po całym pomieszczeniu. Jego główne źródła to ścier z kółek wózków widłowych, przemieszczający się pracownicy i urządzenia do transportu poziomego.

Przede wszystkim jednak pył zagrażał bezpieczeństwu, zdrowiu pracowników, jakości towarów i ogólnemu stanowi hal. Aby temu przeciwdziałać, poszukiwano rozwiązania do filtracji powietrza w obszarze logistyki. I znaleziono odpowiednie…

Zobacz film, który obrazuje wdrożenie opisywanego rozwiązania w DB Schenker

Zakład DB Schenker w Dortmundzie to jeden z największych oddziałów lidera branży z dwoma magazynami towarowymi oraz terminalem do obsługi transportu lądowego. Około 650 pracowników zatrudnionych na powierzchni ok. 84 tys. mkw realizuje zadania z zakresu logistyki kontraktowej.

– W związku z tym, że niczego nie produkujemy, lecz jesteśmy firmą usługową, pracownicy są naszym najważniejszym dobrem, które należy chronić – mówi Michael Rehbein, dyrektor zakładu DB Schenker Dortmund.

W tym celu firma stosowała w przeszłości różne środki, np. zapewnienie wszystkim pracownikom w obszarze transportu i magazynowania wyposażenia ochronnego. Mimo to firma zamierzała pójść o krok dalej.

Każdego dnia w każdej placówce logistycznej powstają ogromne ilości drobnego i grubego pyłu, przede wszystkim w terminalu obsługi transportu lądowego, w którym dochodzi do stałego przemieszczania się towarów. Ścier z kółek wózków widłowych, przemieszczający się ludzie i jeżdżące urządzenia do transportu poziomego – wszystko to tworzy optymalne warunki to emisji pyłu i jego roznoszenia się w pomieszczeniu.

Po osadzeniu się warstewki pyłu na podłodze powstawało zagrożenie, że koła urządzeń jeżdżących będą buksować, a pracownicy mogą się przewracać. Poza tym unoszące się w powietrzu drobiny pogarszały widoczność, co stanowiło kolejne źródło zagrożenia. Pyły mogły osiadać na akumulatorach i instalacjach transportowych i zakłócać ich działanie. Pył nie tylko był widoczny, lecz także zagrażał zdrowiu pracowników, jakości towarów i ogólnemu stanowi

hal. Aby walczyć ze skutkami tego zalewu cząstek, konieczne było kosztowne czyszczenie. Osoby odpowiedzialne w firmie podjęły decyzję: trzeba coś zmienić.

Impuls pochodził od pracownika DB Schenker, który wcześniej słyszał o Zehnder Clean Air Solutions. Zwrócił on uwagę dyrektora zakładu Michaela Rehbeina na przemysłowe systemy oczyszczania powietrza.

– Michael Kräling, kierownik regionalny Clean Air Solutions w firmie Zehnder, odwiedził nas i przedstawił koncepcję. Prezentacja wydała się nam przekonująca. A pomiar drobnego pyłu wykazał, że przez całą dobę mamy tu większe obciążenie drobnym pyłem niż panuje w centrach miast. Musieliśmy działać natychmiast – mówi Benjamin Kalle, kierownik projektu, szef systemu logistycznego w DB Schenker Dortmund.

Systemy miały zostać zamontowane najpierw w jednej z hal przeładunkowych. Michael Kräling odwiedził firmę i przeprowadził inwentaryzację. Jak użytkowana jest hala? Jakie pojazdy do transportu poziomego są w niej używane? Gdzie znajdują się kamery, systemy bezpieczeństwa i instalacje przeciwpożarowe? Podczas pierwszego sondowania cele zostały szybko sprecyzowane. Priorytetem było zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Ponadto chodziło o zredukowanie ekstremalnych nakładów na czyszczenie i poprawę ogólnego wyglądu zakładu. Po ustaleniu wszystkich parametrów w hali przeładunkowej zamontowano 10 systemów oczyszczania powietrza typu Zehnder CleanAir 3. Moduły te usuwają drobne i grube cząstki pyłu z przepływającego powietrza, zanim te osiądą i zaczną zagrażać osobom, towarom i maszynom.

– Różnicę było widać gołym okiem. Było tak, jakby nagle wszystko, co widzimy, nabrało jakości HD – ocenia Michael Rehbein.

Pomiary zapylenia przeprowadzone przed instalacją systemów oczyszczania powietrza marki Zehnder i po niej potwierdziły to subiektywne wrażenie. Obciążenie cząstkami spadło średnio o 70,5 proc. W godzinach największego obciążenia udało się zminimalizować ilość pyłu nawet o 87 proc.

Po osiągnięciu tych przekonujących rezultatów osoby odpowiedzialne za projekt w Dortmundzie podjęły decyzję, aby obie placówki logistyki kontraktowej w oddziale w Dortmundzie wyposażyć w systemy oczyszczania powietrza Zehnder Clean Air Solutions. W zależności od obszaru zastosowania udało się zredukować liczbę cząstek nawet o 87 proc.

– Współpraca z firmą Zehnder przebiegała sprawnie i bez zarzutu. Nasz udział był właściwie żaden. I tak powinno to wyglądać – mówi Michael Rehbein.

Tekst: Eksperci firmy Zehnder

Zdjęcia: Zehnder

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2022

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.