Case study: Kolejny projekt PROMAG automatyzujący procesy magazynowe w hucie szkła Trend Glass
- Studia Przypadków
- Warehouse Monitor
- Utworzono: 04 październik 2021
Trend Glass Sp. z o.o. to radomska huta szkła założona w 2003 roku. W tym czasie firma stała się jednym z czołowych i prężnie działających producentów szkła gospodarczego, dekoracyjnego oraz użytkowego. Trend Glass stawia na ciągły rozwój oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań pozwalających na podnoszenie standardów ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracowników. Wieloletnim partnerem firmy w obszarze intralogistyki jest PROMAG S.A., który przygotował i wdrożył projekt automatyzacji magazynu wyrobów gotowych.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie były założenia projektu automatyzacji przepływu i składowania towarów?
- Jakie rozwiązania techniczne zostały zastosowane?
- Jakie korzyści daje nowy zautomatyzowany system?
Założenia do projektu
Firma Trend Glass posiadała magazyny wyposażone w statyczne systemy składowania: regały paletowe rzędowe i regały paletowe wjezdne. Z uwagi na dynamiczny rozwój firmy, magazyny te stały się w pewnym momencie mało wydajne. Dlatego podjęto decyzję o budowie nowego magazynu. Aby zwiększyć przepustowość tego magazynu, po konsultacjach z inżynierami PROMAG S.A., klient podjął decyzję o inwestycji w automatyzację procesów transportu i składowania.
Magazyn automatyczny jest połączony z produkcją za pomocą łącznika prowadzącego przez trzy obiekty magazynowe. W łączniku poprowadzona została linia przenośników paletowych o długości kilkaset metrów, która komunikuje obszary produkcyjne z ARGS AutoMAG Mover. Część tego systemu transportu wyposażona m.in. w owijarkę automatyczną, została zainstalowana już w 2014r. i stopniowo rozbudowywana wraz ze wzrostem potrzeb inwestora. Było to możliwe ze względu na użycie modułowych rozwiązań PROMAG oraz zdecentralizowanej techniki sterowania.
Zastosowane rozwiązanie
W nowym magazynie, każda jednostka transportowa jest kontrolowana przez system pod względem jakości użytej palety oraz prawidłowego układu ładunku. Po weryfikacji etykiety i destynacji indeksu, kierowana na przenośnik pionowy AutoMAG Lift. Za pomocą tego urządzenia, każda jednostka trafia na odpowiedni poziom składowania, do którego jest przypisany zestaw AutoMAG Mover (MOV) i AutoMAG Shuttle (SAT). Paleta z towarem wjeżdża zatem na wózek transferowy (MOV), który wyposażony jest w wózek wahadłowy (SAT) i jest kierowana do wskazanej destynacji w określonym kanale bloku regałowego. Docelowa lokalizacja palety jest nadzorowana przez nadrzędny system zarządzający magazynem - WMS, który komunikuje się z wewnętrznym systemem WCS PROMAG sterującym pracą całego bloku regałowego (ARGS). Po dojechaniu w odpowiednią lokalizację wózek AutoMAG Shuttle wraz z paletą zjeżdża z wózka AutoMAG Mover i transportuje towar w głąb gniazda regałowego, po czym wraca do wózka wahadłowego i w strefę przenośników pionowych w oczekiwaniu na kolejną paletę. Taki cykl powtarza się przy każdym załadunku palety w bloku regałowym.
Analogicznie odbywa się rozładunek towarów. Palety z towarem z przenośnika pionowego AutoMAG Lift są kierowane na „nitkę” buforującą prowadzącą do doków rozładunkowych, gdzie jednostki transportowe zostają pobierane przez operatorów wózków widłowych w celu załadunku samochodów dostawczych.
Parametry techniczne zainstalowanego systemu ARGS AutoMAG Mover:
- składowane jednostki transportowe: paleta EUR (1200x800 mm) lub paleta przemysłowa (1200x1000 mm)
- liczba miejsc paletowych: ponad 14000
- liczba poziomów składowania: 6
- liczba wózków AutoMAG Mover: 6
- liczba wózków AutoMAG Shuttle: 6
Więcej informacji o systemie i jego możliwościach znajdziesz w tym miejscu >>>
Uzyskane korzyści
– Jest to już kolejne wdrożenie autorskiego systemu AutoMAG Mover nagrodzonego w 2019 roku tytułem PRODUKT INNOWACYJNY dla Logistyki, Transportu i Produkcji. Klienci coraz częściej przekonują się do automatyzacji procesów magazynowych, bo daje im to wymierne korzyści finansowe i organizacyjne. Pandemia przyspieszyła automatyzację i robotyzację polskich magazynów – mówi Karolina Tokarz, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PROMAG S.A.
Trend Glass dzięki automatyzacji procesów magazynowych uzyskał wsparcie operacji produkcyjnych oraz znaczący wzrost wydajności procesów międzymagazynowych, poprawę bezpieczeństwa i komfortu pracy. Wdrożony system pozwala na stałą kontrolę przepływu materiałów, kompletną rejestrację indeksów i automatyczny dostęp do zasobów. Integracja WMS-a klienta z systemem WCS PROMAG pozwala na uzyskanie w czasie rzeczywistym informacji o procesie magazynowania i wysyłki towarów.
Tekst: Eksperci firmy PROMAG
Zdjęcia: PROMAG
Cel, rozwiązanie, korzyści
Głównym celem było stworzenie automatycznego systemu transportu i składowania, całkowite wyeliminowanie pracy ludzkiej z obszaru transportu międzymagazynowego, zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa pracy
Rozwiązanie to w pełni automatyczny magazyn wyposażony w automatyczny regał gęstego składowania (ARGS) AutoMAG Mover firmy PROMAG. Wdrożone w firmie Trend Glass rozwiązania wspierają procesy:
- transport palet z wyrobami gotowymi z obszaru produkcji do magazynu automatycznego
- obsługa transportu międzymagazynowego skomunikowanych, dodatkowych obszarów produkcyjnych takich jak dekoratornia, magazyny konwencjonalne
- przechowywanie palet oraz automatyczny ich za-i rozładunek do/i z bloku regałowego
Uzyskane korzyści:
- automatyzacja operacji magazynowych
- wysoki współczynnik wykorzystania kubatury magazynu
- wzrost tempa pracy
- poprawa bezpieczeństwa pracy
- wyeliminowanie błędów ludzkich
- ograniczenie kosztów zasobów ludzkich oraz użycia wózków widłowych
- praca 24/7.