Specyfika projektów logistyczno-magazynowych w branży produkcyjnej

 

Przodujące firmy z branży produkcyjnej oraz high-tech zapewniają sobie pozycję na rynku dzięki wysokiej jakości oraz innowacyjności swoich produktów oraz procesów produkcyjnych. Sukces na rynku globalnym w coraz większym stopniu zależy od łańcucha dostaw skupionego na regionalnych wymaganiach, który jest elastyczny, odporny na zaburzenia oraz ekonomiczny. Produkcja w różnych branżach (elektronicznej, budowlanej, metalurgicznej itp.) ma dodatkowo swoje specyficzne wymagania – np. branża samochodowa czy lotnicza stawia na pierwszym planie koncepcje szczupłego zarządzania, gdy branża budowlana musi się zmierzyć z silną sezonowością i pikami, stawia więc na elastyczność łańcucha dostaw.

Trendy w branży:

  • Globalizacja i sieci logistyczne o światowym zasięgu wpływają na sposób, w jaki firmy radzą sobie ze wzrostem oraz na zaopatrywanie światowych rynków. Sposób zaspokajania potrzeb klienta jest w ostatnim czasie postrzegany jako najważniejsza cecha rozróżniająca firmy, ponieważ produkty coraz mniej różnią się między sobą jakością oraz cenami.
  • Automatyzacja oraz rozwój nowych technologii, takich jak robotyka, przyspieszają wzrost wydajności w logistyce.
  • Digitalizacja oraz koncepcja Industry 4.0 prowadzi do zacieśniania wzajemnych powiązań pomiędzy logistyką i produkcją.
  • Nearshoring, czyli outsourcing procesów w ramach regionu zyskuje na popularności wraz z wyrównywaniem się kosztów produkcji na arenie światowej, pozwalając na wydajniejsze produkowanie mniejszych serii.

A jakie są wyzwania dla logistyki w branży produkcyjnej?

Łańcuchy dostaw branż produkcyjnych wymagają wydajnego obsługiwania klientów oraz optymalnego zaopatrywania produkcji, nie tylko przez zewnętrznych dostawców, ale też w ramach wewnętrznej sieci logistycznej. Duże znaczenie ma projektowanie sieci logistycznych pod kątem wymagań produkcji, dostosowanie logistyki do wymagań szczupłego zarządzania oraz projektowanie efektywnych systemów intralogistcznych współpracujących w sposób ciągły z produkcją.

Przykładowe projekty zrealizowane w branży produkcyjnej: wiodący światowy producent samolotów pasażerskich. Dostosowanie procesów logistycznych obsługiwanych przez zewnętrznego operatora do nowej koncepcji szczupłej produkcji dla nowego modelu samolotu pasażerskiego; światowy lider w produkcji wyrobów tytoniowych. Opracowanie koncepcji logistyki zakładu produkcji wyrobów nowej generacji: magazyny materiałów, półwyrobów i wyrobów gotowych, bufory kondycjonowania, system transportu do i z produkcji, integracja transportu intralogistycznego z automatycznymi maszynami produkcyjnymi; wiodący europejski producent samochodów. Opracowanie założeń, opis procesów, specyfikacja wymagań IT dla nowatorskiej koncepcji Car Sharing dla samochodów dostawczych.

Tekst: Jacek Olszewski, Principal, Międzynarodowa Grupa Doradczo-Inżynierska Miebach Consulting

 

To jeden z tekstów specjalnego raportu "Doradztwo i outsourcing, czyli recepta na poprawę jakości procesów logistycznych. 20 filarów dobrych decyzji". Raport ukazał się w „Warehouse Monitor” edycja Lato 2016. Kliknij i czytaj e-wydanie.

 

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2021

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.