Brawo, Szczecin – pierwszy certyfikat BREEAM Outstanding

Brawo, Szczecin – pierwszy certyfikat BREEAM Outstanding

Firma Panattoni otrzymała ocenę „Outstanding” w systemie BREEAM International New Construction dla Panattoni Park Szczecin III (hala A i B). To pierwszy tak wysoki poziom certyfikacji na rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce dla nowo wybudowanej inwestycji.

Realizację poprzedziły szczegółowe analizy kosztów życia (LCC) i cyklu życia (LCA) obiektu na okres 60 lat. W trakcie budowy dokładnie monitorowano zużycie energii i wody oraz ograniczano szkodliwe emisje dwutlenku węgla, a po zakończeniu budowy wykonana została termowizja. Hale przystosowano do zmian klimatu oraz ewentualnej zmiany ich przeznaczenia w przyszłości. Inwestycja znajduje się 500 m od komunikacji miejskiej i jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Panattoni był pierwszym deweloperem, który certyfikację budynków metodą BREEAM International New Construction wprowadził do standardu realizacji swoich inwestycji, stając się liderem zielonej rewolucji w budownictwie przemysłowym.

– Poziom Outstanding potwierdza, że w takim obiekcie zastosowano bardzo szeroką paletę rozwiązań prośrodowiskowych i prospołecznych, co doskonale wpisuje się w naszą politykę „Go Earthwise with Panattoni”. Udało nam się go osiągnąć w zaledwie cztery lata od wdrożenia systemu certyfikacji BREEAM do standardu naszych realizacji – mówi Emilia Dębowska, Sustainability Director, Panattoni.

Zaimplementowane rozwiązania. Panattoni Park Szczecin III położony jest w stolicy województwa zachodniopomorskiego przy ul. Kniewskiej. Dwie certyfikowane hale zajmują łącznie ponad 30 000 mkw.

Zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju przebiegł sam proces budowy – w trakcie prac budowlanych deweloper monitorował zużycie energii elektrycznej, wody oraz wpływ transportu, śledząc emisję CO2. Wykorzystywano przy tym materiały i produkty z certyfikatem oraz takie, które są odporne na zniszczenie i nie ulegną degradacji wraz ze zmianą klimatu. Recykling na budowie przekroczył 95 procent. Aż 96 procent kruszywa używanego na budowie pochodziło z odzysku.

W obiekcie zastosowano szereg rozwiązań z zakresu oszczędności wody. Nowoczesne technologie – między innymi urządzenia zapobiegające niekontrolowanym wyciekom, wodooszczędna armatura czy czujki ruchu – pozwoliły na ograniczenie zużycia wody o 57,6 procent. Jej zużycie zmniejszono o ponad połowę w stosunku do modelu bazowego. W efekcie tych działań udało się ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 50,8 proc.

W pomieszczeniach biurowych zadbano o zwiększony dostęp światła dziennego. Przestrzenie zostały zbadane pod kątem komfortu termicznego czy odpowiedniej akustyki. Panattoni zapewniło też ułatwiony dostęp dla pracowników o różnej sprawności fizycznej i wieku, w tym m.in. schodołaz dla osób z niepełnosprawnościami. Opracowano plan bezpiecznego poruszania się po obiekcie, którego elementem są m.in. przejścia dla pieszych oraz osobne drogi dla pieszych i aut pracowników, niekolidujące z trasami, którymi jeżdżą samochody dostawcze. Deweloper postawił też na zrównoważony transport, dostarczając m.in. infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych oraz rowerową.

Wokół inwestycji zadbano także o tereny zielone, zwiększając bioróżnorodność miejscowego ekosystemu. Tworzone przez dewelopera proekologiczne łąki i parki kieszonkowe utrzymują wilgoć, zapobiegają erozji ziemi, obniżają temperaturę powietrza, a także są jednym z najskuteczniejszych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla. Odpowiedni dobór roślin pozwala też dostarczyć pożywienie i schronienie lokalnej faunie.

Tekst: Redakcja

Zdjęcie: Panattoni