Kolejny (23!) mocno automatyczny WarehouseLAB za nami

Kolejny (23!) mocno automatyczny WarehouseLAB za nami

Dwudziesta trzecia edycja technologicznych warsztatów menedżerskich z cyklu WarehouseLAB: LOGISTYKA 4.0 „Automatyzacja i informatyzacja procesów logistycznych” odbyła się w dniach 29-30 marca w hotelu Hampton by Hilton w Swarzędzu koło Poznania. Tym razem swoim doświadczeniem wdrożeniowym podzielili się eksperci z takich firm, jak: BALLUFF, CONSAFE LOGISTICS, KARDEX, LCLS, LOGISYSTEM, SICK, TEAMVIEWER oraz TURCK VILANT SYSTEMS.

W 2013 roku redakcja magazynu Warehouse Monitor zorganizowała pierwsze na polskim rynku warsztatowe spotkanie biznesowe decyzyjnych osób odpowiedzialnych za logistykę magazynową z projektantami, wdrożeniowcami i dostawcami systemów dedykowanych temu obszarowi. Projekt WarehouseLAB jest kontynuowany i rozwijany do dzisiaj.

Podczas dwóch dni merytoryczno-biznesowego spotkania wiodący dostawcy i integratorzy rozwiązań automatycznych dla intralogistyki, wdrożeniowcy systemów WMS oraz prekursorzy innowacyjnych technologii wspomagających pracę magazynu prezentowali interbranżowe przykłady i symulacje realizacji projektów. A wszystko to w formule praktycznych warsztatów, podczas których wiedzę, umiejętności, a przede wszystkim inspiracje do poszukiwania rozwiązań dostosowanych do własnych potrzeb zdobywało kilkudziesięciu menedżerów, reprezentujących duże polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa.

Sesje warsztatowe poprzedził panel dyskusyjny z udziałem ośmiu partnerów WarehouseLAB. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim aktualnych problemów i wyzwań stojących przed logistyką i magazynowaniem w czasach popandemicznych, w obliczu wojny, inflacji, rosnących kosztów energii, niedoborów niektórych surowców i zaawansowanych technologicznie rozwiązań niezbędnych do realizacji wielu kluczowych projektów. Staraliśmy się też wytypować wiodące trendy dotykające coraz bardziej skomplikowanej logistyki i gospodarki magazynowej. Panel wprowadzający zamknęliśmy klamrą prognoz skoncentrowanych na bliższej i dalszej wizji magazynu przyszłości.

Clou programu stanowiły jednak sesje warsztatowe prowadzone przez ekspertów od wdrożeń mniej lub bardziej zaawansowanej automatyki magazynowej oraz systemów informatycznych dedykowanych procesom logistycznym. Przeprowadzili oni osiem niezależnych warsztatów w oparciu o takie zagadnienia, jak:

Wdrażamy system automatyczny w naszym magazynie. Jak przygotować naszą firmę na inwestycję w automatyzację logistyki i magazynowania? Jak projektować i z sukcesem wdrażać automatyczne systemy magazynowe?

Jak zaprojektować automatyczny magazyn wysokiego składowania? Jak do tego tematu podejść? Jakie są typy magazynów? Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę podczas projektowania? Jakie są ewentualne pułapki i zagrożenia?

Kompletacja – strategie i optymalizacja. Strategie kompletacji wspierane systemowo w magazynach pracujących z Astro WMS. Metody optymalizacji procesu kompletacji na etapie planowania (dobór opakowań, priorytetyzacja, generowanie zadań) oraz realizacji (optymalizacja ścieżki zbiórki, monitorowanie postępu, bieżąca obsługa).

Nowe technologie w magazynowaniu i kompletacji dla e-commerce i retail. Jaki jest wachlarz rozwiązań dostępnych w Polsce? Techniki sortowania wysokowydajnego w procesach logistycznych.

Metody automatycznej identyfikacji, wymiarowania, ważenia i lokalizacji obiektów w procesach intralogistycznych. Najnowsze trendy oraz od lat sprawdzone technologie służące do automatycznego zbierania danych o obiektach. Mocne strony i ograniczenia dostępnych na rynku rozwiązań oraz branżowa specyfika optymalnych technologii.

Jak dzięki RFID zaoszczędzisz koszty i czas w łańcuchu dostaw? Optymalizacja przepływu materiału i zwiększenie widoczności towaru z wykorzystaniem technologii RFID. Kiedy warto wykorzystać technologię RFID w magazynie i jak do tego poprawnie podejść?

Zarządzanie zapasami przez dostawcę – jak je realizować za pomocą Smart Reordering System. Jakie korzyści daje zarządzanie zapasami przez dostawcę? Kto i dlaczego jest prekursorem w jego wykorzystaniu? W jaki sposób nowoczesne rozwiązania pozwalają realizować tego typu strategię?

Symulacja wdrożenia Vision Picking z funkcją rzeczywistości rozszerzonej dla logistyki. Przykładowe przepływy pracy dla technologii Pick-by-Vision z rzeczywistości rozszerzonej (AR).

Dziękujemy Partnerom oraz Uczestnikom marcowej edycji WarehouseLAB za aktywny udział.

Tekst: Redakcja

Zdjęcia: WM / Monika Gadzała