Firma TGW otwiera nowy rozdział z mobilnymi robotami QUBA

Firma TGW otwiera nowy rozdział z mobilnymi robotami QUBA

Firma TGW zaprezentowała kompleksową gamę mobilnych robotów do autonomicznej kompletacji, transportu pojemników, kartonów i palet. To efekt strategicznego partnerstwa i ścisłej współpracy specjalistów SAFELOG i TGW. Roboty już działają w projektach realizowanych dla firm Engelbert Strauss i Thermoplan.

Poszerzając swoją ekspercką wiedzę w dziedzinie robotyki, Grupa TGW Logistics przedstawiła kompleksową gamę robotów mobilnych QUBA. Inteligentne i wszechstronne roboty mogą autonomicznie transportować pojemniki, regały, kartony i palety oraz wykonywać szeroki zakres innych zadań, w tym zaopatrywanie stanowisk roboczych, a także wspierać procesy kompletacji i uzupełniać automatyczne stanowiska do paletyzacji i depaletyzacji.

Firma patrzy na ten rodzaj automatyzacji z wykorzystaniem robotów z perspektywy holistycznej. Poprzez systematyczną automatyzację procesów odpowiada na aktualne wyzwania, takie jak coraz trudniejsze poszukiwanie nowych pracowników, szybko zmieniające się zachowania konsumentów czy dynamiczny rozwój e-commerce.

Rozwiązania „door-to-door”

Rodzina QUBA składa się z robotów typu AMR (Autonomiczne Roboty Mobilne) i AGV (Automatyczne Guided Vehicles, tzn. roboty poruszające się po zdefiniowanej ścieżce). Inteligentne oprogramowanie TGW zarządza flotą i steruje robotami zarówno indywidualnie, jak i w sieci.

– Roboty mobilne to kluczowa technologia dla wydajnej, elastycznej i przyszłościowej intralogistyki – podkreśla Harald Schröpf, dyrektor generalny TGW Logistics Group. – Poszerzając naszą ofertę w obszarze systemów bezobsługowego transportu, TGW oferuje teraz pełny pakiet wysokowydajnych rozwiązań door-to-door, które można również bezproblemowo zintegrować z istniejącymi systemami, zarówno na poziomie oprogramowania, jak i mechatroniki.

Partnerstwo strategiczne

Aby zacieśnić bliską współpracę, SAFELOG i TGW podpisały umowę o partnerstwie strategicznym. Roboty niemieckiego producenta SAFELOG są już wykorzystywane u wielu klientów i udowodniły swoją niezawodność czy to w przemyśle motoryzacyjnym, przy budowie maszyn, produkcji czy w szeroko pojętej intralogistyce. Użytkownicy korzystają ze skalowalnej automatyzacji, wysokiej dostępności i krótkich czasów realizacji projektów.

– Cieszy nas to, że pozyskaliśmy jako partnera TGW, jednego z wiodących generalnych wykonawców intralogistyki – ocenia dyrektor zarządzający firmy SAFELOG Mathias Behounek. – To pokazuje, że roboty mobilne nie są już innowacyjnym projektem, ale wypróbowaną i godną zaufania technologią masowego rynku.

– Nasze partnerstwo z SAFELOG, jedną z wiodących firm produkujących roboty przemysłowe, otwiera nowe możliwości dla robotyki mobilnej w intralogistyce. Nasi klienci skorzystają z wydajnych, niezawodnych i sprawdzonych rozwiązań door-to-door – dodaje Harald Schröpf.

 

Jak roboty QUBA sprawdzają się u faktycznych klientów?

Zalety rodziny QUBA przekonały nie tylko szwajcarskiego producenta ekspresów do kawy Thermoplan, ale także znanego producenta odzieży roboczej – firmę Engelbert Strauss. Od ponad roku w niemieckiej fabryce w Schlüchtern roboty zaopatrują w towary stanowiska pracy. Robiąc kolejny krok w rozwoju, firma kolejny raz zaufała TGW w zakresie rozbudowy swojego systemu centrum dystrybucyjnego w Biebergemünd: 26 robotów QUBA obsługuje transport produktów do stacji obsługujących zwroty towarów.

Wiadomo też, iż kolejne firmy już analizują możliwości wykorzystania tej technologii jako uzupełnienie istniejących systemów magazynowych.

Dział: LAB

Autor: Redakcja Warehouse Monitor

Zdjęcia: TGW