Case study: 34 siłaczy z Hystera pracuje w Ceramice Paradyż

Case study: 34 siłaczy z Hystera pracuje w Ceramice Paradyż

Flota wózków marki Hyster – w ramach wynajmu długoterminowego od Zeppelin Polska – wspiera procesy logistyczne i produkcyjne w jednym z największych przedsiębiorstw z branży produkcji płytek ceramicznych.

Ceramika Paradyż jest jedną z największych i najlepiej znanych polskich firm wytwarzających wysokiej jakości płytki ceramiczne. Na rynku przedsiębiorstwo działa już od 1989 roku. Firma ma obecnie pięć zakładów produkcyjnych, skąd płytki dystrybuowane są na terenie kraju, ale także skąd materiały wyruszają na eksport – wysyłane są bowiem do 50 krajów na całym świecie.

Od pierwszych lat swojej działalności Ceramika Paradyż wypracowała charakterystyczny, rozpoznawalny styl, wyróżniający się odważnym wzornictwem, szczegółowym dopracowaniem detalu i dostępnością wielu formatów i typów płytek, w ramach poszczególnych kolekcji.

Potrzeba: wydajne wózki do niełatwych zadań

W Tomaszowie Mazowiecki są zlokalizowane dwa zakłady. Zakład Produkcyjny Tomaszów 1, który produkuje gres techniczny i płytki ścienne dużych formatów oraz kolekcje gresów w podwójnym zasypie. Natomiast Zakład Produkcyjny Tomaszów 2 produkuje płytki rektyfikowane w dużych formatach, a Paradyż Sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim – płytki podłogowe.

Tym samym firma potrzebowała floty takich wózków, które sprostają specyfice pracy typowego zakładu produkcyjnego z branży budowlanej – a więc urządzeń wydajnych, o wysokim udźwigu, odpornych na zanieczyszczenia – niezawodnych.

To właśnie w Tomaszowie Mazowieckim zakłady obsługiwane są przez flotę 34 spalinowych wózków widłowych Hyster H2.5FT i H3.5FT. Urządzenia transportu bliskiego jeżdżą zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Ich zadanie to przede wszystkim pomoc w załadowaniu gotowego produktu do dalszej dystrybucji.

Stałe i niezawodne zaplecze serwisowe

Takie przemysłowe środowisko pracy to duże zapylenie, podatny na uszkodzenia w trakcie pobrań i przeładunku produkt oraz praca na trzy zmiany.

– Wybraliśmy firmę Zeppelin Polska między innymi z tego powodu, iż ich wózki – marki Hyster – bardzo dobrze spisują się w trudnych warunkach pracy – mówi Marcin Skwara, menadżer floty w firmie Ceramika Paradyż.

Wózki nie dość, że sprawdzają się w trudnych warunkach pracy, to dodatkowe wsparcie i płynność produkcji zapewnia stacjonujący na miejscu autoryzowany serwis Zeppelin Polska. Na stałe na miejscu jest jeden lub dwóch serwisantów.

– Stacjonowanie stałego serwisu w zakładach produkcyjnych daje nam poczucie bezpieczeństwa i zapewnia ciągłość produkcji. Rekomendujemy firmę Zeppelin jako wiarygodnego dostawcę wózków widłowych i usług serwisowych – mówi Marcin Skwara z Ceramiki Paradyż.

Dział: Case study

Autor: Redakcja Warehouse Monitor

Zdjęcia: Zeppelin Polska

5 sposobów na pracę wózka widłowego w wymagającym środowisku

1. Specjalistyczny filtr powietrza
Standardowe filtry powietrza są skuteczne do wielkości cząstek około 10 mikronów. Jednak w przypadku środowiska pracy o dużym zapyleniu może dojść do awarii silnika z charakterystycznym uszkodzeniem w postaci „zapylenia”, którego dostawcy silników nie gwarantują. W takich zastosowaniach system filtracyjny Heavy Duty Air, ze zwiększoną ilością powietrza wylotowego, filtruje drobny pył ze skutecznością do 6 mikronów.

2. Niezawodność i stabilność
Niezawodność zapewniona jest przez zaangażowanie marki Hyster w jakość już na etapie projektowania i konstrukcji wózków. Wytrzymała konstrukcja wózków Hyster® Fortens spełnia wysokie wymagania obsługi m.in. dzięki wyposażeniu, na które składają się superelastyczne opony, a bezobsługowy mechanizm stabilizacji Hyster® Stability Mechanism (HSM) zapewnia lepszą stabilność boczną wózka.

3. Bezpieczeństwo i komfort pracy zmianowej
W ciągu każdej zmiany poziom komfortu pracy operatora jest niezmienny, a zmęczenie mniejsze dzięki płynności jazdy, którą wózek zawdzięcza izolacji układu napędowego (minimalizującego wpływ drgań i hałasu) oraz możliwości regulowania fotela i podłokietnika w pełnym zakresie. Sprzęt ten zapewnia również komfort pracy operatora podczas chłodnych zimowych dni, jako że użytkowane przez cały rok wózki Hyster wyposażone są w kabiny i nagrzewnice.

4. Niskie koszty eksploatacyjne dzięki wysokiej jakości komponentom
Koszty eksploatacyjne zostały zmniejszone m.in. dzięki opatentowanej przekładni DuraMatch, w którą wyposażone są mocne i wysoce niezawodne wózki Hyster Fortens. Podczas ciągłych operacji zatrzymywania, ruszania i jazdy wstecznej unikalna przekładnia DuraMatch sprawia, że nawet najbardziej dynamiczne zmiany kierunku jazdy wykonywane są łagodnie. Bez użycia pedału hamulca czy zatrzymywania wózka, co znacznie ogranicza zużycie hamulców i opon.

5. Zachowanie ciągłości pracy
Minimalne czasy przestoju i zwiększenie czasu bezawaryjnej pracy osiągnięto dzięki wsparciu serwisowemu zapewnianemu przez Zeppelin Polska oraz dogodnej lokalizacji centralnego magazynu części zamiennych w Kajetanach, zapewniającej szybki i precyzyjny dostęp.