Testy IFOY (2022): IKEA Project Flat Pack Picking – wdrożenie realizowane przez SSI SCHÄFER

Testy IFOY (2022): IKEA Project Flat Pack Picking – wdrożenie realizowane przez SSI SCHÄFER

Nagrodę IFOY AWARD 2022 w kategorii „Zintegrowane rozwiązanie magazynowe” trafiła do SSI SCHÄFER za „IKEA Project Flat Pack Picking”, który został wdrożony dla największego niemieckiego centrum dystrybucji zamówień klientów szwedzkiego sklepu meblowego.

W Dortmundzie IKEA prowadzi największe w Niemczech centrum dystrybucji zamówień, które napływają od klientów. Wraz ze swoim wieloletnim partnerem firmą SSI SCHÄFER, IKEA z powodzeniem odciążyła swoich pracowników od ciężkiej pracy fizycznej. Dzięki nowemu modułowi kompletacji, ciężkie i duże przedmioty są paletyzowane w sposób zoptymalizowany pod względem objętości, dzięki czemu pracownicy nie muszą wykonywać ciężkiej i mało ergonomicznej pracy. Jednocześnie automatycznie generowane są optymalne wzorce pakowania dla palet zamówień.

Wprowadzenie tej zrównoważonej i innowacyjnej koncepcji kompletacji przez SSI SCHÄFER w największym centrum dystrybucyjnym IKEA w Niemczech zostało poprzedzone badaniem koncepcyjnym, które rozpoczęło się już w 2017 roku. Za pomocą instalacji testowej i późniejszej symulacji, IKEA wprowadziła system kompletacji płaskich opakowań. Rozwiązanie wdrożone zostało po raz pierwszy właśnie w zakładzie w Dortmundzie i okazało się, że sprawdza się ono bardzo dobrze.

Wdrożenie rozpoczęło się w kwietniu 2021 r. Szczególnym wyzwaniem był tu zarówno niejednorodny asortyment artykułów, jak i duży udział artykułów ciężkich i nieporęcznych.  Okazało się, że z około 12 tysięcy jednostek magazynowych (SKU) znajdujących się w centrum dystrybucyjnym, około 10 procent, czyli 1200, może być obsługiwanych w pełni automatycznie.  Są to zazwyczaj tak zwane „przedmioty szybko rotujące”.

Celem czterech robotów suwnicowych, wspieranych przez dwa małe roboty suwnicowe poza rzeczywistym obszarem kompletacji, było odciążenie pracowników od ciężkich zadań za pomocą zautomatyzowanej kompletacji.  Jeden z czterech robotów, wyposażony w 16 przyssawek, które od góry chwytają zapakowane towary ma teoretyczną (techniczną) wydajność kompletacji wynoszącą od 70 do 80 kompletacji na godzinę.  Dzięki temu cztery roboty są najszybszym ogniwem w całym systemie.  Razem roboty mogą obsłużyć maksymalnie 312 kompletacji. W rzeczywistości obsługują obecnie 200 pobrań na godzinę.  Warstwy pośrednie na poszczególnych opakowaniach, które przeszkadzają w szybkim procesie podnoszenia i transportu, są wykrywane i usuwane.

Paczki o długości do 2,5 metra i wadze powyżej 60 kilogramów są bezpiecznie odbierane z palety źródłowej i przekazywane na paletę zamówienia.  Generator wzorców opakowań firmy SSI SCHÄFER gwarantuje, że ​poszczególne artykuły są optymalnie rozmieszczone na palecie zamówienia i mogą być odebrane w celu realizacji zamówienia złożonego przez klienta.

Werdykt IFOY Innovation Check:

Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy zainteresowani użytkownicy będą mieli wymagania dotyczące kompletacji stabilnego i płaskiego opakowania kartonowego… Jeśli jednak już o takie opakowania im chodzi, to mamy odpowiednie i bardzo innowacyjne rozwiązanie, które jest pomocne w niezwykle sprawnej kompletacji zamówień.

Werdykt testu IFOY:

Według własnych informacji IKEA, nowy system umożliwia firmie obsługę około 3000 zamówień klientów więcej tygodniowo niż to miało miejsce wcześniej. Co warto podkreślić: innowacyjne rozwiązanie firmy SSI SCHÄFER do kompletacji płaskich opakowań może być również dostosowane do szerokiej gamy różnych SKU spoza branży meblarskiej i dlatego jest bardzo interesujące także dla firm z innych branż.