TEST CAMP INTRALOGISTICS 2023: rekordowa liczba uczestników i innowacji

TEST CAMP INTRALOGISTICS 2023: rekordowa liczba uczestników i innowacji

Ponad 1200 gości mogło przetestować około 100 innowacyjnych rozwiązań z zakresu intralogistyki podczas IFOY TEST DAYS i TEST CAMP INTRALOGISTICS odbywających się w ostatnim tygodniu marca w Dortmundzie.

To już pewne – oba wydarzenia znacznie urosły w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ponad 1200 uczestników (w 2022 było ich 950) przybyło do Messe Dortmund, aby skorzystać z możliwości przetestowania nowoczesnego sprzętu i rozwiązań (wśród których były liczne nowości). Łącznie z finalistami konkursu International Intralogistics and Forklift Truck of the Year (IFOY Award) 2023 ponad 100 innowacji (w 2022: 51) było dostępnych dla odwiedzających sektora B2B. Testowanie odbywało się na około 10 tysiącach metrów kwadratowych targowej powierzchni wystawienniczej.

Odwiedzających przyciągały nowo wprowadzone specjalne obszary testowe – takie jak: Exoskeletons & Co. (zastosowanie egzoszkieletów w praktyce magazynowej) oraz Order Picker Safari (a więc strefa dla ekspertów w zakresie sprzętu do kompletacji zamówień). W centrum zainteresowania – już po raz kolejny – znalazł się unikalny w skali światowej AGV Mesh-Up, który został zaprezentowany w Dortmundzie po raz trzeci – z roku na rok z coraz bardziej rozbudowanymi możliwościami testowania.

Znaczący wzrost odnotowała również sama nagroda IFOY AWARD. Trzyetapowy audyt przeszły łącznie 23 produkty i rozwiązania (w 2022: 14) od 21 producentów (2022: 12). Wśród nich znalazły się nowe rozwiązania od AGILOX, Combilift, Continental, Crown, DS AUTOMOTION, HIKROBOT, IdentPro, Jungheinrich, Kemaro, Libiao Robotics, Mobile Easykey, NIMMSTA, Raymond, STILL, Volume Lagersysteme, Youibot Robotics, a także startupy Loady, ff Fördersysteme, HUNIC, Predimo i Sentics.

Wyżej wymienieni producenci, ale i wielu innych, skorzystali z okazji, aby zademonstrować swoje innowacje potencjalnym klientom na targach TEST CAMP INTRALOGISTICS w dniach 29 i 30 marca.

A ci przybyli do Dortmundu nie tylko z całych Niemiec, ale i z krajów sąsiednich. Ich główny cel: samodzielne wypróbowanie innowacji i prowadzenie rozmów technicznych i networkingowych. Na arenie testowej goście targowi – profesjonaliści – mieli dostęp do szerokiej gamy innowacji: zaczynając od wózków widłowych i zautomatyzowanych urządzeń magazynowych, aż po pojazdy automatycznie prowadzone (AGV), najnowocześniejsze oprogramowanie, rozwiązania specjalne, roboty.

Dyskusje eksperckie toczyły się wokół takich tematów jak cyfryzacja, redukcja kosztów procesów intralogistycznych, sztuczna inteligencja i zrównoważony rozwój. Odwiedzający mieli okazję do skonfrontowania swoich wyobrażeń z rzeczywistością podczas dziewięciu tematycznych wycieczek po najważniejszych wydarzeniach i w trakcie sześciu dyskusji panelowych. Wystąpili w nich najwyższej klasy eksperci z Europy, USA i Chin. Sesje panelistów dotyczyły automatyki, wózków magazynowych, egzoszkieletów, trendów technologicznych, testowania VDA 5050 oraz perspektyw dla startupów.

Odwiedzający uczestniczyli również w wymianach opinii z naukowcami, testerami IFOY i sędziami zaangażowanymi w IFOY TEST DAYS (27-29 marca). Po przejściu audytu IFOY przedstawiciele 21 producentów odebrali w imieniu swoich nominowanych certyfikaty „Best in Intralogistics” z rąk Steffena Berscha, prezesa zarządu Stowarzyszenia VDMA Materials Handling and Intralogistics.

Audyt IFOY dla nominowanych składał się z trzech części. Najpierw przeszli przez test IFOY przeprowadzony przez holenderskiego eksperta w dziedzinie intralogistyki, Theo Egbertsa. Wózki przemysłowe przeszły standardowe testy jezdne i funkcjonalne, w tym protokół testowy IFOY obejmujący ponad 80 kryteriów.

W drugiej części audytu badacze przeprowadzili IFOY Innovation Check. Audyt zakończyła ocena dokonana przez 25 jurorów i ich doradców. Członkowie jury – dziennikarze branżowi ze wszystkich kontynentów – otrzymali – jako pomoc w podjęciu ostatecznej decyzji – wszystkie wyniki IFOY Test i IFOY Innovation Check.

W ramach TEST CAMP odbyła się nowa edycja unikalnego na skalę światową AGV Mesh-Up, zainicjowanego przez VDMA Materials Handling and Intralogistics Association i jego firmy członkowskie. Podczas trzeciego testu – przeprowadzonego na żywo – interfejsu komunikacyjnego VDA 5050 rozszerzono znacząco scenariusz testowy. Dało to odwiedzającym możliwość samodzielnego zaobserwowania funkcji pojazdów z automatycznym prowadzeniem (AGV) oraz wymiany pomysłów z programistami i naukowcami. Nokia Digital Automation Cloud (Nokia DAC) i Mission Critical Industrial Edge (MXIE) zainstalowały sieć 5G.

Nowy specjalny obszar testowy Exoskeleton & Co okazał się prawdziwym magnesem dla odwiedzających. Siedmiu producentów, dwóch użytkowników i naukowcy zademonstrowało, w jaki sposób te innowacyjne rozwiązania wspomagające procesy podnoszenia i przenoszenia wspierają pracowników w logistyce.

Uczestnicy mogli wykonać test jazdy i pracy w nowym obszarze – Order Picker Safari. Mogli przetestować różne urządzenia wspierające procesy kompletacji.

Ani odwiedzający TEST CAMP INTRALOGISTICS, ani sami nominowani producenci nie dowiedzą się teraz, kto zdobył nagrodę IFOY AWARD 2023 podczas IFOY TEST DAYS. Decyzja jury zostanie ogłoszona dopiero podczas IFOY AWARD Night. Uroczysta gala odbędzie się 22 czerwca 2023 roku.

***

O wydarzeniu

TEST CAMP INTRALOGISTICS to impreza testowa z towarzyszącym kongresem. Testowanie wózków widłowych, praca z egzoszkieletami, samodzielna obsługa wszystkich rodzajów technologii magazynowych, interakcja z pojazdami transportowymi bez kierowcy i robotami logistycznymi, wypróbowywanie oprogramowania – w TEST CAMP INTRALOGISTICS wszystko kręci się wokół praktycznego sprawdzania wybranych innowacji i nowych rozwiązań do zastosowań w magazynach i przemyśle.

Decydenci z sektora przemysłu, handlu i usług logistycznych, zainteresowani innowacjami i inwestycjami, mieli okazję osobiście przetestować prezentowane produkty i rozwiązania na 10 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni hali oraz uzyskać informacje od ekspertów na temat odpowiednich trendów.

***

Testowanie egzoszkieletów

Aż dziewięć rozwiązań znalazło się w specjalnym obszarze testowym Exoskeleton & Co. Dostawcy i sami użytkownicy zaprezentowali, jak można odciążyć pracowników w magazynie za pomocą innowacyjnych technologii. Odwiedzający B2B mogą sami wypróbować zestaw narzędzi wspomagających podnoszenie i przenoszenie towarów. Wystawcami na specjalnym obszarze testowym byli: Fraunhofer IML, German Bionic ze swoim rozwiązaniem w Dachser, hTrius razem z Geis Group, Hunic, Japet, NeoLog i Predimo.

W kongresowym panelu, który zorganizowany został 30 marca, wystawcy omawiali wyzwania stojące przed branżą oraz rozwiązania, które już dziś ułatwiają pracę.

Odwiedzający wydarzenie mogli sami się przekonać, jak te rozwiązania sprawdzają się w praktyce. Wszystko w bezpiecznych warunkach – w specjalnej strefie testowej. W zaimprowizowanej części magazynowej zainteresowani mogą poczuć „na własnym ciele”, w jaki sposób specjalistyczne narzędzia wspierają pracę ludzkich mięśni. Mogli zmierzyć swoje obciążenie mięśni i na podstawie wyników otrzymać indywidualne zalecenia dotyczące działań w celu ergonomicznie zoptymalizowanych i wydajnych procesów pracy.

Obszar prezentacyjny egzoszkieletu przekazał również praktyczne doświadczenia użytkowników. Dostawcy usług logistycznych, tacy jak Grupa Geis, zademonstrowali narzędzia, które już wykorzystują do odciążenia pracowników w swoim magazynie.

Tekst: Redakcja

Zdjęcia: IFOY