Kompaktowy spryciarz do wąskich korytarzy: COMBILIFT Combi-CS

Kompaktowy spryciarz do wąskich korytarzy: COMBILIFT Combi-CS

Combi-CS to kompaktowy wózek podnośnikowy kierowany przez idącego operatora. Urządzenie ma udźwig 1000 kg i wysokość podnoszenia 2500 mm. To klasyczny wózek magazynowy, coraz mniej takich na rynku, a zapotrzebowanie na nie wcale nie spadło…

Combi-CS jest urządzeniem kompaktowym, zwrotnym i dzięki niewielkiemu rozstawowi osi ma mały promień skrętu. Wyposażony w opatentowane, wielopozycyjne ramię drążka sterowniczego, zapewnia bezpieczniejszą obsługę i wydajność w wąskich korytarzach magazynowych. Krótki rozstaw osi wymaga pewnego przyzwyczajenia, co dotyczy również elektrycznego układu kierowniczego, który wykazuje niewielkie spowolnienie wobec realizowanych przez nas działań.

Bezpieczeństwo na pierwszym planie

W przypadku tego typu wózków niezwykle istotne są kwestie bezpieczeństwa w operowaniu urządzeniem w wąskich korytarzach. To ważne, albowiem ten niewielki wózek może przewozić i tonę ładunku. Sterownicę można obracać w lewo lub w prawo i umożliwia obracanie tylnego koła za pomocą przycisku, pozwala to operatorowi pozostać po najbezpieczniejszej stronie podczas pracy w bardzo wąskich korytarzach, zapewniając przy tym pełną widoczność ładunku i wideł, zachowując jednocześnie pełną kontrolę układu kierowniczego.

Jeśli stoimy bowiem z boku urządzenia (a nie za nim), to znika ryzyko uwięzienia lub zgniecenia, umożliwiając jednocześnie pracę Combi-CS w bardzo wąskich korytarzach. Podczas pracy z tak zwanymi europaletami wymagana szerokość korytarza dla tego wariantu minimalnego wynosi zaledwie 2,10 metra. Tylne koło napędowe (moc 2,5 kW) w połączeniu z dobrze działającym wspomaganiem kierownicy, zapewnia operatorowi maksymalną przyczepność i łatwą kontrolę nad pojazdem.

Maszt stworzony do tego, aby łatwo można było nim operować

Zaskakiwać może (i jest to pozytywne) w tym segmencie wózków maszt przechylny, który mamy w standardzie. Maszt można przechylać o 2 stopnie do przodu i do 5 stopni do tyłu. Takie rozwiązanie gwarantuje nam, że ładunek pozostaje umieszczony na widłach w czasie przemieszczania się. Jednakże jednoczesne podnoszenie ładunku i przechylanie masztu nie są możliwe.

Wózek testowy, który sprawdzaliśmy w 2020 roku w ramach międzynarodowego testu IFOY, to najlżejsza wersja z gamy CS, o udźwigu 1000 kg. Wózek wyposażony został w akumulator 24 V/375 Ah i osiągał maksymalną prędkość 5 km/h w teście IFOY.

Zgodnie z tradycją Combilift wózek jest bardzo solidnie zbudowany. Nowoczesny wyświetlacz informuje użytkownika o położeniu koła, kierunku jazdy, ale też o stanie akumulatora. Widoczna jest również liczba godzin pracy, czy jesteśmy w trybie „żółw”/„zając”, czy mamy włączony hamulec postojowy.

Praca z Combi-CS jest intuicyjna, ale wymaga uwagi i skupienia, zwłaszcza że zazwyczaj przyjdzie nam operować w wąskich przestrzeniach pomiędzy regałami.

Autor: Redakcja

Zdjęcia: IFOY

COMBILIFT Combi-CS w ocenie ekspertów IFOY Innovation Check  

Combilift CombiCS umożliwia obrócenie dyszla kierowniczego względem koła napędowego, dzięki czemu pojazd można kierować na boki. To znacznie ułatwia manewrowanie. Ponadto operator może opuścić wąską przestrzeń pomiędzy pojazdem a tylnym regałem.
Należy nauczyć się obsługi tego urządzenia, ale jest on daleko idący intuicyjny i logiczny. Elektrohydrauliczny układ kierowniczy reaguje z niewielkim opóźnieniem czasowym, ale nie powoduje to żadnych niedogodności, zwłaszcza jeśli się do tego przyzwyczaimy. Urządzenie jest niezwykle praktyczne. Zapewnia wyraźną wartość dodaną pod względem działania i bezpieczeństwa. Znaczenie rynkowe jest istotne. Produkt jest rozwiązaniem zorientowanym na użytkownika.

Zwycięzca IFOY Award z 2020 roku

Statuetka IFOY AWARD 2020 w kategorii wózek magazynowy (niskiego podnoszenia) trafiła do irlandzkiego producenta Combilift za urządzenie Combi-CS. Międzynarodowe jury wybrało nowatorski i wydajny wózek paletowy (sztaplarka z przeciwwagą) prowadzony przez idącego operatora o ładowności jednej tony i wysokości podnoszenia wynoszącej 2500 milimetrów.
Czynnikami decydującymi o wyborze jury były wysokie korzyści dla klientów. „Combi-CS oferuje znaczącą wartość dodaną pod względem działania i bezpieczeństwa w ograniczonych przestrzeniach, a tym samym rozwiązuje powszechny problem tego typu urządzeń” – napisali w uzasadnieniu jurorzy.